7. Buluşmamızda Marmara’daydık

Geçtiğimiz yıl, çeşitli turnuvalar ve seminerler sırasında il temsilcilerinin yardım ve katkılarıyla o ilde bulunan antrenörlerle buluşarak sohbetler gerçekleştirmiştik.

Yaşanan salgın sebebiyle bu ziyaretlerimizi Zoom üzerinden buluşmalara çevirme kararı aldık. Ve Yönetim Kurulu Üyemiz Necati Güler başkanlığındaki Anadolu Komitemiz çalışmalara başlayarak 7 Bölge 7 Sohbet toplantılarını organize ettiler.

24 Mayıs’dan bu yana her hafta bir bölgemizdeki antrenörlerimizle gerçekleştirdiğimiz sohbetleri dün akşamki Marmara Bölgesi buluşmasıyla noktaladık.

Her zaman olduğu gibi toplantının moderatörlüğünü Yönetim Kurulu Üyemiz Necati Güler yaptı. Toplantıyı TÜBAD Youtube TV kanalı üzerinden 170 sürekli izleyen olmak üzere toplamda 453 kişi katılım gösterdi.

Toplantıya katılan Başkanımız Çetin Yılmaz hem içinde bulunduğumuz süreç hem de süregelen çalışmalarla ilgili bilgiler verdi. İletişim konusunda bazen eksiklerimiz olduğu ancak bazı sosyal ve sağlık yardımı gibi konularını da iletişimden kaçınarak Yönetim Kurulu içerisinde tutulduğunu anlattı. Dernek ile sendika, oda gibi oluşumların çerçevelerinin bilinmesinin önemli olduğu ve derneğin elinde olan konuların koşulsuz olarak Yönetim Kurulu toplantıları gündemine geldiğini ve her birinin üzerinde konuşulduğunu söyledi. Bazı girişimlerde çok önemli çözümler alınırken bazı çabaların yeterince karşılığını görmediğini belirtti.

Ardından TBF ve TFF Sağlık kurulu üyesi, basketbol antrenörü Doç.Dr.İlker Yücesir bugüne kadar her toplantıda yaptığı gibi COVİD-19 bilgilendirmesi ve konuyla ilgili güncel bilgileri paylaştı ve soruları yanıtladı.

Daha sonra Gelen Koordinatörümüz Şükrü Yaravlı son dönemlerde yapılanları şu şekilde özetledi;

  • Antrenörlüğün meslek olarak kabulü üzerine Voleybol Antrenörleri Derneği ile toplantılar yapıldığını,
  • Hukuk Kurulumuzdan Avukat Burçin Çelen ile yapılan ve hem Youtube kanalında yer alan hem de sitemizde metin olarak sunulan COVİD-19 sürecinde sözleşmeli ve SGK’lı antrenörlerin hakları konusunu Nisan ayında hemen antrenörlerimizle paylaştıklarını,
  • Akabinde Mali Müşavirimiz İlhan Oktay tarafından hazırlanan Kısa Çalışma Ödeneği ile ilgili bilgilendirme metnini antrenörlerimizin bilgisine sunulduğunu,
  • Bu süreçte 65 yaş üstü üyelerimizle iletişim halinde olunduğunu,
  • Bir çok antrenörün alacakları konusunda oluşan sıkıntıyı gündeme taşımak adına Başkanımız Çetin Yılmaz’ın tüm basketbol mecralarında ve ulusal medyada da yer bulan kulüp yöneticilerine seslendiği yazısının büyük kitlelere ulaştığını,
  • Anadolu Komitesinin organize ettiği 7 Bölge 7 Sohbet programlarına Marmara Bölgesi hariç bugüne kadar 750 antrenörümüzün katıldığını,
  • TÜBAD Youtube TV arşivinin her geçen büyümeye devam ettiğini bu kaynakların süreçte 50 bin izlenmeye ulaştığını ve farklı seviyelerde teknik, taktik, atletik performans, psikoloji, mentörlük, beslenme ve basketbol içinde kullanılan aplikasyon ve programların tanıtımına kadar birçok konuk ve konu içerdiğini,
  • Basketbol Okulları ile ilgili TBF ve çeşitli paydaşların katıldığı toplantılardaki rolümüzden ve yapılan toplantılardan sonraki gelişmeler olan Gençlik ve Spor Bakanlığı’na yapılan ziyaretten ve fikir alışverişi yapılan toplantıların çeşitli kararlara adım atması açısından Basketbol Okulları Değerlendirme ve Pandemi Destek Komitesi olmak üzere iki komite kurulduğu bilgilerini verdi.

Ardından geçilen soru cevap bölümünde Başkan Vekilimiz Murat Özyer vize semineri için sorulan sorulara Eğitim Kurulu Genel Sekreteri olarak cevapladı ve “Antrenörlerimizi ekonomik ve sağlık açısından korumak adına uzaktan eğitim şeklinde seminer hazırlıklarına başladık. Ancak konuyla ilgili bakanlıktan olur bekliyoruz. Buna bağlı olarak Temmuz sonu bu uygulamaya hayata geçirmeyi planlıyoruz.” dedi.

Özyer, kurslarla ilgili sorulan sorulara için de TBF Akademi eğitim programının yanında sınav yapabilme konusunda ki altyapısını da hazırlıyor. Ayrıca yine bakanlıktan gelecek onaya bağlı olarak açık alanlara gerekli şartlar oluşturarak ve kursiyerlerin oturabileceği sosyal mesafe kurallarına uygun olarak yerleştirilen sandalye düzeniyle kursların yapılmasının plan dahilinde olduğunu söyledi.

Ayrıca önemli bir hatırlatmada bulunarak bazı mecralarda TBF’nin açıkladığı vize ücretleri konusundaki kararın TÜBAD tarafından alınmış bir karar olduğu algısı oluştuğu oysa bu kararın TBF Yönetim Kurulu tarafından alındığını ve açıklanan kararın TÜBAD tarafından üyelerine ivedilikle bilgilendirme amaçlı olarak duyurulduğunu söyledi.

Dün akşam sonuncusu tamamlanan 7 Bölge 7 Sohbet programlarının organizasyonunu sağlayan Anadolu Komitesi Başkanımız Necati Güler ile birlikte tüm komite üyelerimize, değerli il temsilcilerimize, gönülden çalışan üyelerimize ve katılımları, soru ve katkılarıyla programın olmasını sağlayan sevgili antrenörlerimize çok teşekkür ediyoruz.

Saygı ve sevgilerimizle,