Akdeniz Buluşmamızı Gerçekleştirdik

Derneğimiz Anadolu Komitesi, 7 Bölge 7 Sohbet başlığı altında başlattığı toplantıların beşincisini Akdeniz bölgesi antrenörlerimizle buluşarak gerçekleştirdi.

Yönetim Kurulu Üyemiz ve Anadolu Komitesi Başkanımız Necati Güler moderatörlüğünde seksenin üzerinde katılımcıyla Akdeniz Bölgesi antrenörlerimizle bir sohbet gerçekleşti. TBF Sağlık Komisyonundan Doç. Dr. İlker Yücesir’in diğer toplantılarda olduğu gibi COVID-19 bilgilendirmesi ile toplantıya başlandı. Yücesir, uyulması gereken konurma yollarından bahsederken, güncellenen bilgileri de aktararak konuyla ilgili bilgilerin dinamik bir yapıya sahip olduğunu hatırlattı. Bir buçuk saatlik bu bölümde İlker Yücesir soruları cevapladı. Oluşturulabilecek antrenman şartları ve hijyen konusu, salonlara ne zaman girileceği, başlanma durumunda antrenmanlarda nelere dikkat edilmesi hususlarında görüşlerini aktardı.

Antalya İl Temsilcisi Soner Yasak ve Hatay İl Temsilcisi Banu Mursal ve Mersin İl Temsilcisi Osman Denizer sohbete verdikleri bilgiler ile katkı verdiler.

Mersin bölgesinden Bilal Demirkan İspanya ve İtalya’da altyapı ile A Takım antrenörlerinin farklı eğitim aldığı ve ayrı kategorize edildiklerinden bahsetti.

E kategori antrenörlerinin takım çalıştıramama ve antrenör yönetmeliğindeki 3 bölge konusuna değinildi. Konunun il bazında değil de tüm Türkiye’de ki şartlar gözetilerek düşünülmesi gerektiği hatırlatıldı.

Salgının etkilerini sebebiyle tüm antrenörler için vize indirimi konusuna TÜBAD Başkanı Çetin Yılmaz ve TBF Eğitim Kurulu Başkanı Aydın Örs’ün çok sıcak baktığı ve verilen önerin TBF Yönetim Kuruluna sunulduğu bilgilendirmesi yapıldı.

Yine, vize seminerin antrenörlerimiz için ekonomik yükünü (ulaşım, konaklama başta olmak üzere) minimize etmek ve sağlık konusunda önlem almak adına online yapılması hazırlıkları yapıldığı Başkan Vekilimiz ve TBF Eğitim Kurulu Genel Sekreteri Murat Özyer tarafından anlatıldı.

Farklı katılımcılardan gelen salgının etkilerinden dolayı mağdur olan antrenörler için TÜBAD’ın bir önerisi olup olmadığını sorularına Genel Koordinatör Şükrü Yaravlı “Hukuk Kurulu ile yapılan görüş alışverişinin ardından, 8 Nisan’da Av. Burçin Çelen konuyla ilgili sözleşmeli antrenörler ile SGK’lı antrenörlerin bu süreçte neler yapması gerekiğini açıkladı. Biz de bu videoyu Youtube TÜBAD TV de ve metin halini de WEB sitemizde paylaştık. Ardından spor kulübü dernekleri için Kısa Çalışma Ödeneği ile ilgili Mali Müşavirimiz İlhan Oktay’dan alınan bilgilendirmeyi 10 Nisan’da WEB sitemiz üzerinden paylaştık. Son olarak da antrenör alacaklarının eksiksiz ödenmesi konusunda Başkanımız ve Yönetim Kurulumuzun çok hassas olduğu ve konuyla ilgili olarak geçtiğimiz günlerde Başkanımız ÇetinYımaz’ın hem ana akım medya da hem de birçok basketbol haber sitelerinde yer alan açıklaması oldu.” dedi.

Konuya ilave olarak Yönetim Kurulu Üyemiz ve İletişim Komitesi Başkanı Hakan Yavuz’da “Bu günlerde komitemize bu konuda çok bilgi geliyor ve sürekli iletişim halindeyiz. Burada hatırlatmak istediğim tüm antrenörlerimizin birlik halinde SGK’sız çalışmamalı. Bu yönde ortak hareket etmelerini hem özlük hakları hem de böyle olağan üstü dönemlerde kendi lehlerine olacaktır”. diyerek katkıda bulundu.

Yaklaşık iki buçuk saat süren toplantıya katılan tüm antrenörlerimize ve il temsilcilerine katılımları, katkıları, önerileri ve soruları için çok teşekkür ederiz.