Alkışlar Gençlere

Yarıyıl tatili olmasıyla birlikte takımlarımıza verdiğimiz kısa tatilde kendimizi geliştirmek için İstanbul’a gitme kararı aldık.

İstanbul’da kimlerle ve nasıl bir ilişki kuracağımızı bilemediğimiz için TÜBAD’ı arayıp yardım istedik. Gelmeyi planladığımız tarih ve saate uygun olarak TÜBAD Ofisinde buluştuk. Burada kalış süremize uygun bir şekilde alınan izinler doğrultusunda kendimizi bir anda harika bir eğitim programı içinde bulduk.

Kaldığımız süre boyunca İBB Basketbol A Takımı antrenmanları ile birlikte antrenör toplantısına katılma fırsatı bulduk. Bu gözlem yapmamız ve antrenmanla ilgili notlar tutmamız için çok önemli bir fırsattı. İBB Başantrenörü Hakan Yavuz’a ve teknik ekibine bize bu deneyimi yaşattıkları için çok teşekkür ederiz.

Daha sonra ise Galatasaray A Takımı antrenmanları izledik. Bizi salonlarına kabul eden ve tek tek ilgilenen Başantrenör Ertuğrul Erdoğan olmak üzere bütün ekibe çok teşekkür ederiz.

Daha sonra ise hem altyapı hem de A takım antrenmanları izleme fırsatı bulduğumuz Darüşşafaka kulübünü ziyaret ettik. Darüşşafaka kapılarını bizlere açan Başantrenör Selçuk Ernak ve teknik ekibine, altyapı sorumlusu Alper Koç ve altyapı antrenörü Batıkan Kumuk’a çok teşekkür ederiz.

Bütün bu ziyaretlerimiz bize gösterdi ki bu seviyelere oyuncu verebilmenin olmazsa olması fundamental.

Hem hücum hem de savunma konusunda bütün takımların ne kadar detaycı olduğunu gözlemledik. Program hazırlama ve rakip analizi konusunda farklı deneyimler edindik. Özellikle altyapı antrenmanlarında fundamentale ve bitiriş çalışmalarına çok önem verildiğini gördük. Ve daha küçük kategorilerde pick and roll tercih etmediklerini gözlemledik. Topsuz oyuncuya perdelemeler ve hareketli hücumlar ile bütün oyuncuları aktive ediyorlardı. Savunmada ise birebir adam adama prensipleri üzerinde duruluyordu.

Dört gün içerisinde büyük bir gelişim yaşamayacağımızı biliyor ancak diğer yandan da vizyonumuzu açmak, ufkumuzu genişletmek için de yeterli bir süre olduğunu tahmin ediyorduk. Gerçekten de öyle oldu. Hayallerimizin çok ötesinde bir süreç yaşadık. Şimdi bir an önce takımlarımızla buluşup yepyeni bir bakış açısı ve heyecanla işe koyulmayı düşünüyoruz.

İstanbul seyahati süresince tüm bu antrenman programlarını organize eden TÜBAD yetkililerine teşekkürlerimizi sunarız.

Saygılarımızla,

Tuğçe Yerli, Müge Ünverdi, Yusuf Aydilek ve Barış Öz