Aydın Örs: Bireysel Gelişim Antrenörlüğü öz kaynak yaratmak için çok önemli

TBF Eğitim Kurulu Başkanı Aydın Örs, 23 – 27 Temmuz 2019 tarihlerinde Sinan Erdem Spor Salonu’nda düzenlenecek Bireysel Gelişim Antrenörlüğü Sertifika Programı ile ilgili bir değerlendirmede bulundu.

Bu yıl ilki Sinan Erdem Spor Salonu’nun ev sahipliğinde gerçekleştirilecek Bireysel Gelişim Antrenörlüğü Sertifika Programı’nın detaylarını TBF Eğitim Kurulu Başkanı Aydın Örs’ten dinleyelim:

“Geçtiğimiz sezon, TBF Yönetim Kurulu’nun onaylamasıyla birlikte, TBF Eğitim Kurulu olarak verdiğimiz bu önemli proje önerisinin çalışmalarına başladık. Öncelikle, hedef kitlemizi sözleşmeli liglerde yer alan kulüplerin A takımlarında çalışan veya çalışmaya aday antrenörler olarak belirledik. Sonraki süreçte ise projemizin diğer ligler ve özellikle altyapılarda da uygulanması hedefliyoruz ve bu yönde çalışmalarımız devam ediyor.

Söz konusu kulüplerin A takımlarında Bireysel Gelişim Antrenörlüğü Sertifika Programına katılmış antrenörlerin yer alması için Türkiye Basketbol Federasyonu’nun ilgili birimleri ile çalışmalar yapılıp, talimatlarda düzenlemeler planlandı.

Takımlarımızdaki genç oyuncuların daha donanımlı hale gelmesi ve A takımlarda yeterli süreleri almaları ana amacımızı oluşturmakta. Bu sayede Türk sporcuların rol oyuncusu olmaktan çıkarak, takımın iskeletinin önemli parçaları haline gelmesine yardım etmek ve Türk basketbolundaki yetenekli oyuncu havuzunu genişletmek hedefindeyiz.

Uzun yıllar altyapılarda antrenörlük yapmış biri olarak, sadece takım antrenmanları ile donanımlı ve üst düzey oyuncu olunamayacağını biliyorum. Türk basketbolu, altyapılarda yetenekli gençleri tespit etme ve bu sporcuları yetiştirme konusunda son derece başarılı. Ancak, maalesef oyuncularımızın gelişiminin sürmesini sağlamakta çok zorlanıyoruz. Basketbolumuz, uzmanlığı “Oyuncuların Bireysel Gelişimi” olan, donanımlı, konulara bilimsel yaklaşabilen antrenörlere büyük bir ihtiyaç duymaktadır. Bu nedenle de çıkış noktasını bu ihtiyaçtan alan eğitim programımız bana büyük bir heyecan vermekte.

Bu eğitim programının beni heyecanlandıran bir diğer noktası ise; Türk oyuncuların takımlarındaki rolünün artmasını sağlayacak olması. Birçok kulübümüzün içinde bulunduğu ekonomik sıkıntılardan kurtuluş formüllerinden biri de öz kaynak yaratmaktır. Federasyonumuz tarafından getirilen yabancı oyuncu kuralının da yardımıyla, bu projemizin sonunda, yerli oyuncularımızın niteliğinin artmasını sağlayabiliriz. Kulüplerimiz de yapacakları doğru planlamalarla liglerimizin seviyelerinin yükselmesine ve cazibelerinin artmasına katkı verebilirler.” şeklinde konuştu.

Bireysel Gelişim Antrenörlüğü Sertifika Programı 23 Temmuz’da başlıyor…

23 Temmuz 2019 Salı günü Sinan Erdem Spor Salonu’nda başlayacak olan bu özel eğitim programında görev alacak değerleri basketbol insanları ise şöyle:

John Townsend (Philadelphia 76’ers Oyuncu Geliştirme Direktör Yardımcısı ve Şut Antrenörü), Ekrem Memnun (A Milli Kadın Takımı Eski Başantrenörü), Orhun Ene (Tofaş Başantrenörü), Hakan Demir (Bandırma Basketbol İhtisas Başantrenörü), Oktay Mahmuti (Başantrenör), Dusko Savanovic (Eski Milli Basketbolcu), Alaeddin Yakan (İBB Altyapı Koordinatörü ve BGL Takımı Başantrenörü), Ozan Şirikçi (Anadolu Efes Kondisyoneri), Arda Coşkun (Spor Psikoloğu) ve alanında deneyim sahibi beslenme uzmanları.

Bireysel Gelişim Antrenörlüğü Sertifika Programı sonunda sertifika alabilmek için en az “4. Kademe (B) Antrenör Belgesi”ne sahip olmak ya da en az elli (50) kez A Mili Takım formasını giymiş olmak gerekmektedir.

Bu şartları karşılamayan katılımcılarımız ise “Misafir katılımcı” kategorisinde programa dahil olabileceklerdir. Misafir katılımcılar programda yer alabilecek ancak program sonunda sertifika almaya hak kazanamayacaktır.