Doğu Anadolu Bölgesindeydik

TÜBAD 7 Bölge 7 Sohbet 2. tur 2. buluşması Doğu Anadolu Bölgesi ile gerçekleşti.

Yönetim Kurulu Üyemiz ve Anadolu Komitesi Başkanı Necati Güler ve komite üyelerinin organize ettiği toplantıya bölgedeki il temsilcileriyle birlikte 79 antrenörümüz katıldı.

Necati Güler’in moderatörlüğünü yaptığı sohbette yine Doç.Dr. İlker Yücesir, Covid 19 salgınıyla ilgili soruları cevapladı ve güncel bilgileri paylaştı. Aşı sürecinin altyapı basketbol çalışmalarına nasıl etkileri olacağı konuşuldu. Covid 19’un sporcular üzerindeki etkisi ve geri dönüşleri süreci konuşuldu.

Sohbet süresince katılımcılar yazılı ve sözlü olarak sorularını ve/veya sorunlarını dile getirdiler.

Ardahan İl Temsilcisi Tunay Demir ilk olarak söz alırken ilk toplantıdaki konulardaki gelişme durumundan bahsetti. Sonrasında Ardahan ilinin bölgesel olarak basketboldaki sıkıntısından ve katılım payının yüksek olmasından söz etti. Yine bölgede takım sayısının yetersiz olması sebebiyle çok daha güçlü olan Karadeniz bölgesi takımları grubuna dahil edilmelerinin adaletsiz olduğunu söyledi. Şehirlerinde 12 DABO okulu görmek istediklerini belirtti.

Bazı antrenör meslektaşlarımız çok zor şartlar altında takım çıkarabildiklerini ancak bölge turnuvalarında çok büyük farklarla yenildiklerini anlattı. Konuyla ilgili farklı ülkelerde yapılan uygulamalar anlatılarak antrenörlerin bu tür maçlarda rakibe karşı daha anlayışlı olmaları konuşuldu.

Bölgede genel olarak KBBL’nin canlanabilmesi için neler yapılabileceği konuşulurken, Necati Güler il temsilcilerinin somut bir proje ile TBF ile görüşmenin daha fazla destekleyici olacağını anlattı.

Oyuncu bulma konusundaki zorluk ile ilgili olarak salgının getirdiği sıkıntılara karşılık böyle bir dönemde kaç oyuncu varsa onların temel basketbol gelişimiyle ilgilenerek eldeki oyuncuları daha iyi bir hale getirmenin önemli olduğu aktarıldı.

Halk eğitimde çalışan antrenörlerin vizesiz çalışmaları konusunda ise il temsilcilerinin konuya daha fazla önem vermeleri ve bilindiği üzere vizesiz antrenörlerin sahaya çıkamayacağı konuşuldu.

Gençlik Spor Bakanlığı Antrenör eğitim Yönetmeliği konusunda bilgilendirme yapıldı ve yönetmelik katılımcılarla paylaşıldı. Özellikle yönetmelikte geçen hangi kategorinin hangi takımları çalıştırabileceği ve E kategori antrenörün hiçbir kategoride baş antrenör olarak sahaya çıkamayacağı konusu vurgulandı.

Soruları Necati Güler, Murat Özyer ve Doç.Dr. İlker Yücesir cevaplarken Yönetim Kurulu Üyemiz Cem Akdağ’da içinde bulunduğumuz dönemi nasıl daha iyi bir basketbol ortamına dönüştürerek eldeki oyuncuları ileriye taşırız konusunda görüşlerini aktardı.

Toplantıya katılan ve fikir alışverişinde bulunan tüm meslektaşlarımıza bu verimli sohbet için çok teşekkür ederiz.