Genel Bilgiler:
Antrenman Planlaması Ve Organizasyonu

1. Oyuncuların yetenekleriyle ,takımın gereksinmelerini karşılayacak çabayı sarf etmeyi öğrenmesi,

2. Oyuncuların kişisel becerilerini geliştirmeleri .

Her oyuncu kendine ; antrenman bitiminde sahadan çıkarken daha iyi oyuncu olarak çıkmayı hedeflemelidir.Koç ta ,oyuncuların bu hedeflerine ulaşmaları için sorumlu olan en  önemli kişidir.Buna ilaveten; her antrenmanı ,oyuncunun kişisel yeteneklerini takım kavramı içerisinde kullanabilmesi için planlamalıdır.

İdmanların seyircisiz ( veli,arkadaş vs...) olması, koçların gerektiğinde oyuncuyu (kişiliğine

saldırmadan veya ezmeden ) eleştirmeleri için uygun bir ortam sağlar.Tabii ki ,idmanlarda oyuncuyu heyecanlandırıcı bir övgü veya yapıcı eleştirilerin de  koç tarafında yapılması gereklidir.Bir oyuncu sahip olduğu yeteneği baskılı ortamda sergileyebilmesi için ‘ GÜVEN’ e ihtiyacı vardır.Bu da ancak idmanlarda hak edilen övgüler sonucu inşa edilebilir.Başarıyı da ,

överek ve ödüllendirerek pekiştirmek ,en az kişisel güveni kazandırmak kadar önemlidir ki , bu da takımın güven kavramının gelişmesine yardımcı olur.Güven ,iyi ve sıkı çalışma ile başarılı uygulamanın sonucunda ortaya çıkar.Övgü, bu güven faktörünün yerleşmesini çabuklaştıracaktır.

 

Antrenman Kuralları

 

Biz koçların ,takım disiplini, gururu ve birliğini sağlamak için ,antrenmanlara ait bazı kuralları olması lazım.Kendi ekibimizden başlarsak ; yardımcı koçlar özel bir görev veya durum olmadıkça tüm idmanlara koçtan önce gelmeli ve gereken düzenlemeler ve çalışmaları yapmalılar.Eğer idmana katılamayacak kadar acil bir konu söz konusu ise ,mutlaka koçtan izin almalıdırlar.Çok özel bir durum olmadıkça koç tüm idmanlara katılmalıdır.Bir oyuncunun idmana gelmemesi ancak şu durumlarda geçerli olur ( koç veya yardımcılarına ‘ kendi ‘ haber vermek kaydıyla ) ; yataktan kalkamayacak kadar hasta veya sakat olduğunda ,evinde acil bir durum olduğunda  veya okuluyla ilgili bir konu olduğunda .Tabii ki oyuncular hem kendilerini geliştirebildiklerini gördüklerinde ,hem de yaptıkları işten zevk aldıkları sürece bu problemle karşılaşma şansımız azalır.Ayrıca ,oyuncu veya yardımcı koçların ,idmanlara geç gelmeleri veya idmana katılmamaları tepkiyi veya cezayı gerektirir.

Çok acil durumların dışında ,antrenmanlar sırasında koçları ve oyuncuları kimsenin rahatsız edip,

dikkatlerini dağıtmasına izin verilmemeli.Koçun bu konuda titiz davranıp ,yardımcılarına ve oyuncularına örnek olması gerekir.Örneğin ;idman sırasında telefonla görüşmemeli ,cep telefonunu kapalı tutmalı ,idmana dışarıdan gelen ( arkadaş ,veli, idareci vs.) biriyle konuşmamalı.Tabii ki ,bunlar yardımcılar ve oyuncular için de geçerli olmalı.

Su molaları hariç hiçbir oyuncu idman sırasında oturmamalı.Koçun da idman sırasında hiç oturmaması gerekir.Bu davranış dirençli ve konsantre olmanın mesajını verir.Oyuncuların ellerini bellerine koymalarını ve dizleri üzerine eğilmelerini molalar hariç istemeyiz.Bu davranış ,yorgunluğa teslim oluşluğun ve mücadelenin yarım bırakılacağının mesajlarını verir ve tüm takıma bu mesaj yayılır.Tüm oyuncular idman sonuna kadar istekli ve bütün güçlerini vermeğe hazır olmalıdırlar. Yoksa ,yakın giden bir maçın son bölümlerinde istediğiniz savaşçı yüzleri göremezsiniz.

Koç konuşurken bütün gözler ona bakmalı ,bir oyuncu konuşurken diğer oyuncular  ve koçlar ona bakmalı.Bu dikkatlerin dağılmasını engeller.

Her oyuncuya , yaptığımız uygulamalar ile ilgili soru sorabilecek cesareti vermeliyiz.Fakat ,bu tip soruların idmanın ritmini ve bütünlüğünü bozmaması için ya idman sonunda , ya da bir sonraki idmandan evvel sorulmasını isteyelim.Her yeni drill veya taktik çalışmaya başlamadan evvel ,oyunculara amacımızın ne olduğunu anlatmamız ve konuyla ilgili soruları cevaplamamız idmanın verimini arttıracaktır.Oyuncular görevlerini ezbere değil ,nedenini anlayarak yerine getireceklerdir.

Koç çalışma sırasında düdük çalınca herkesin durması gerekli.Eğer bu bir drill’deki değişiklik için çalınmışsa , bu en çabuk şekilde yapılmalı.İdmanın başında veya sonunda ( bu diğerlerinde daha kuvvetli ve değişik melodili olmalı ) çalınan düdükle beraber oyuncular çok hızlı koşarak ,

önceden belirlenen toplanma noktasına gelmeliler.

İdman içerisinde küfür ve öfkeyi belirten  beden hareketlerine hiçbir şekilde izin verilmemeli

( oyuncu kendi kendine yapmış olsa da ).Kendi aramızda yaptığımız 5‘e 5 maçlarda yardımcı antrenörler zaman zaman yanlış düdükler çalabilirler ; bunlara hiçbir oyuncu karşı çıkamayacağı gibi yorum da yapmamalı.Çünkü aynı şeylerin maçta başımıza gelmesini istemeyiz.Hele maçın sonundaki en önemli saniyelerde kimse oyuncusunun bu davranışları yüzünden teknik faul almasını istemez.O zaman bunun önlemini almalıyız.

Bütün idmanlarda tüm oyunculardan tam eforla çalışmalarını isteyelim ve buna onları zorlayalım.

İdman içinde yavaş tempoyla çalışan veya drill sırasında kaytararak dinlenen oyuncuya kesinlikle izin vermeyelim.Eğer bir oyuncu ağrısı veya bir sakatlığı yüzünden çalışmayı tam eforla yapamıyorsa ; onu takım idmanından çıkarıp ,özel çalışmaya sokmalı( sakat olmayan yerlerin kuvvetlendirilmesi,şut veya fundamental çalışması vs...).Böylelikle takımın idman temposu ağırlaşmaz ve çalışmadan istenen verim alabiliriz.

Sonuç olarak tüm oyuncular, bütün gayretlerini vererek idman yapmayı öğrenmeli ve çoşkulu olmalılar.Böyle davranarak ; çoşkulu olma eğilimi olmayan oyuncular bile zamanla tüm heyecanlarını yaptıkları işe katmayı öğrenirler .Böylece çok mücadeleci bir takım olup ,hem bireysel hem de takım olarak başarıyı yakalayabilecekler.

 

 

Disiplin Ve Baskı Kavramı

 

Takımımız için tespit ettiğimiz kurallara bir oyuncu uyumadığı zaman ,bununbir yaptırımı olmalıdır. Genelde de( özel durumlar hariç ) bu yaptırımı bütün takım beraberce uygulamalıdır.Şahsi bir hata sonucunda tüm takıma uygulanacak yaptırım; oyuncuların birbirlerini kontrol etmelerini öğretir.Aynı uygulama ,o gün için hedef seçilen konunun bir veya birkaç oyuncu tarafından başarılamaması halinde de yapılabilir.Bilhassa , bu hedefe ulaşırken yarı yolda bırakan ya da yorgunluğa kafasında teslim olan oyuncuyu tespit ettiğimizde kesinlikle tepkimizi göstermeliyiz ; takıma bunun sebebini anlatmalıyız.Böylelikle bir kere daha bu yaptırımla karşılaşmamak için çalışmanın her anında birbirlerini daha iyi ve doğru çalışmak için iterler (motive ederler) .Bu da takım kavramının oluşması için önemli bir adımdır.Bu yöntem idmanlarda uygulanarak herkesin dikkat seviyesini yukarıda tutacaktır.Basketbol bir takım sporu olduğu için ; maç sırasında bir oyuncunun yapacağı hata veya oyun içindeki düşüşü ,sadece onu kötü yönde etkilemez ,tüm takımı etkiler.Aynı şey idmanda da geçerlidir.Bir oyuncu ,bir kurala uymadığında veya kendisinden bekleneni veremediğinde bu bütün takımın başarısını etkiler.

Hatayı yapan oyuncu, kendisi yüzünden tüm takımın, antrenörlerinden  bir tepki aldığını gördüğünde , bunun getirdiği baskıyla bundan sonra daha dikkatli ve daha gayretli olacaktır. Fakat ,bazen çok duygusal oyuncularla karşılaşabiliriz ,onlar da yaratmağa çalıştığımız arkadaş (veya takım) baskısının altından kalkamayabilirler.Böyle durumlarda bu tip oyuncuyla yapacağımız teke tek konuşmalarda ;onun takımın bir parçası olduğunu ,bundan hepimizin mutluluk duyduğunu ve herkesin hata yapabileceğini anlatmamız ,bu baskıyı hafifletecektir.Ama yine de bu baskıyla başa çıkabilen oyunculardan kurulu bir takımla olmak her zaman tercih sebebi olmalıdır diye düşünüyorum.

Koç ve yardımcıları eleştiri ve tepkilerinde çok adil olmaya dikkat etmeliler.Eleştiri aslında bir oyuncu ile ilgilenildiğini ve önemsendiğini belli eder.Ama bu konuda kesinlikle eşit davranılmalıdır.Eleştiri yapılırken de ,oyuncuyu değil yaptığı yanlışı eleştirmek gerekir.

Koçlar, oyuncularını durdukları veya durmak istedikleri noktalardan ileri itmeliler.

Oyuncular eğer takımda iseler takımın başarısı için çok sıkı çalışma sorumlulukları olduklarının bilincinde olmalılar.Onları bu bilince sahip hale getirmek de biz koçların görevidir.

 

 

Antrenman Planlanması

 

Bir sezon biter bitmez, hemen yeni sezon ile ilgili çalışmalar başlar.Çalışma takvimi hazırlanır ve oyunculara verilecek tatiller,kondüsyon çalışmaları,kamplar, hazırlık maçları gibi konular takvime yerleştirilir.

Takımın hangi oyunculardan oluşacağı belli olduktan sonra da bireysel ve takım çalışmalarıyla ilgili taslaklar çıkartılır.Önce geçen sezonu bir gözden geçirerek ,nelerin bize çok faydalı olduğunu ,nelere çok ihtiyacımız olmadığını tespit ederiz. Teknik ekibimizin bilgisiyle ,

geçtiğimiz sezonların getirdiği tecrübe bize ;çalışma sistemimize neleri ekleyip ,neleri çıkartacağımıza ışık tutar.

Genelde fundamental çalışmalarımız sabittir ,ama yine de eski sezonu değerlendirerek bazı konuların daha çok üzerine gidilmesi gerektiğini düşünebiliriz.

Yeni sezonla ilgili konuları tespit ettikten sonra bunları oyunculara nasıl öğreteceğimize karar vermeliyiz.Eğer çalıştırdığımız takım yıldız veya genç seviyesinde ise (veya daha yüksek) ilk resmi maçtan evvel sistemimiz hakkında onları bilgilendirmeli ve en azından ana hatlarını öğretmiş olmalıyız.

Her hafta sistemimizin yeni bir bölümünü öğretmeğe çalışırken ,hafta bir veya on günde bir de o zamana kadar çalıştıklarımızın tekrarı niteliğinde çalışmalar yapmalıyız.Bu oyuncuların öğrendiklerini daha da pekiştirecektir.

Sezon öncesi hazırlık dönemi ,bizim için hayati önem taşır.Bu dönem sırasında oyunculara kazandıracağımız (doğru) alışkanlıklar bütün sezon boyunca maçlarda kullanılacaktır.Ayrıca sezon öncesi dönemindeki ;iyi çalışma ,doğru alışkanlıkların kazandırılması, takımın o sezondaki başarısını belirleyecektir.Bu dönemde yaş guruplarına göre idman süreleri ve sayıları tespit edilir.

Sezon öncesi çalışmalara başlarken ,oyuncuların fiziksel olarak idmanlara hazır gelmeyeceklerini

düşünerek sakatlanma riskini azalmak için ; ilk hafta veya on gün güç kazandırma ve koşu idmanlarıyla ,savunmasız fundamental idmanlarını daha çok kullanmalıyız.

Bu idmanların organizasyonu için öncelikle GENEL ÇALIŞMA PLANI ‘mızı oluşturmalıyız.

Bu plana tüm sezon boyunca oyunculara ,bireysel ve takım olarak neler vermek istiyorsak  yazmalıyız.Bu tabloya baktığımızda tüm sezon boyunca yapacağımız çalışmaları ana hatlarıyla görmeliyiz.Genel çalışma planımızı ,haftalık ve günlük idman planlarıyla detaylandırmalıyız.Bu günlük idman programını da oyuncuların okuyabileceği bir yere her idman öncesi asmanızı öneririm. Böylelikle idmanda neler yapacaklarını öğrenerek, daha dikkatli olacak oyuncular idmanı verimli hale getireceklerdir.

Bu dönemde her hafta bir veya iki adet ,20-30- dakikalık takım toplantıları yaparız. Bazen bu toplantılar soru-cevap şeklinde geçer ( vermek istediklerimizi oyuncuların ne kadarını anladıklarını görürüz), bazen de antrenmanlar sırasında çektiğimiz video kasetlerini seyrettirip, iyi ve kötü yaptıkları şeyleri oyunculara gösteririz ( şut tekniği gibi...).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

GENEL ÇALIŞMA PLANI

  1. Kondüsyon Çalışmaları :

    1. Güç Kazanma Çalışmaları ( Halter ve vücut ağırlığıyla )
    2. Koşu Çalışmaları ( patlayıcı kuvvet,devamlılık koşuları ve kros )
    3. Sıçrama Çalışmaları ( ip, sıçrama kasası gibi...)

 

2. Fundamental Çalışmaları :

 

A. Bireysel Hücum                      I.   Turnike ve Şut Çalışmaları ( turnike çeşitleri, dribblingli ve dribblingsiz ,şut tekniği , şut çeşitleri)

II.   Ball Handling çalışmaları ( topa olan hassasiyeti ve top kontrolünü arttıran egzersizler)
III.  Top sürme ( düz gidiş geliş ve çalımlar)

IV. Pas ( tüm çeşitlerinin teknikleri,pas alma ve verme, hareketli ,sabit ,savunmalı,tek topla ,çift topla, ball handling çeşitleri )

V. Perdeleme ( savunmalı ,savunmasız, perdelemeyi yapma ve yararlanma)

VI.  Topla yapılan hücum hareketleri ( yarı sahada ayak hareketleri ,savunmalı,savunmasız)

VII. Topsuz Hareketlenme ( cut )

 

 

 

B. Bireysel Savunma                    I.   Duruş ( Stance ) ve savunma kayması

II.  Savunmada Pozisyon (kapalı duruş ,açık duruş )

III. Hücum faulü yaptırtma çalışması

IV. Box  ( tekniği , top tarafındaki adama ,yardım tarafındaki adama )

V.  Perdeleme Savunmaları ( toplu [ pick and roll], topsuz [ back pick ,down pick gibi ] )

 

C. Rebound                                   I.   Hücum

II.  Savunma

 

 

  1. Takım Hücumu :

A. Fast Break Organizasyonu                  I.   Erken Fast Break ( Rebound ,ilk pas, kulvar doldurma)

II.  Organize Fast Break ( Sayı sonrası, faul atışı sonrası)

III. Parça parça çalışma ( 2’e 1, 3’e 1, 3’e 2, 4’e 2 , 4’e 3 , 5’e 3 , 5’e 4)

B. Spacing (sahaya dengeli yayılma)

İ.       Yarı sahada

II.  Tam sahada

 

C. Hücum Seti Organizasyonu

I.   Yarı saha adam adamaya

II.  Tam saha adam adamaya

III. Sıkıştırmalı press’lere karşı hücum

# Önce 5’e 0 setin tamamı, sonra da parçalara bölerek çalışalım.

 

D. Kenar Ve Dipten Topu Oyuna Sokma Organizasyonları

 

E. Jump Ball Organizasyonu

F. Son Saniye Stratejileri ( bir set düzeni yerine ,ne zaman nasıl hücum edilmesi gerektiğinin öğretilmesi )

  1. Takım Savunması :

 

A. Fast Break Savunması

İ.        Prensiplerinin anlatılması

II.  Parçadan bütüne çalışma

 

B. Yarı Saha Adam Adama

I.   Prensiplerin anlatılması

II.  Parçadan bütüne çalışma

C. Tam Saha Adam Adama

I.   Prensiplerin anlatılması

II.  Parçadan bütüne çalışma

D. Sıkıştırmalı Savunmalar

I.   Yarı sahada

II.  Tam sahada

 

5. Özel Konular :

A . Avrupa ve Türkiye ‘deki iyi oyuncuların iyi yaptıkları hareketlerin bulunduğu

özel video kasetlerin hazırlanıp, izletilmesi ,

B . Maçın son bölümleriyle ilgili ,oynan maçlardan bölümlerin video kasetten

Oyunculara seyrettirilip ,anlatılanların pekiştirilmesi ,

C. Lig oyuncuları ve antrenörlerinin idmana davet edilmesi ve beraber çalışma .

 

 

 

 

 

 

 

HAFTALIK İDMAN PLANI

 

Sezonun ilk idmanında test ve ölçümlerin yapılması gerekir ;örneğin ,mekik koşusu ( shuttle run) ile oyuncunun oksijen kapasitesini ve kilo başına düşen oksijen tüketimini tespit edip oyuncunun sezona hangi değerlerle ,ne durumda başlayacağını tespit ederiz.Burada yapmağa karar vereceğimiz testin önceden saptanmış standart değerleri olmasına dikkat edersek oyuncunun durumu hakkında yorum yapabiliriz.Bu testi her sezon yapmayı alışkanlık haline getirirsek,

elimizde kendi oyuncularımıza ait veriler de olur.Oyuncularımıza sezon sonu tatile

giderken  hangi değerlerle dönmeleri gerektiğini söyleyebiliriz.Ayrıca, güç kazandırma çalışmalarına başlamadan evvel de mutlaka oyuncuların kaldırabilecekleri ağırlıkların en yüksek değerlerini tespit etmeliyiz.

 

 

Sezon başı haftalık idman programı örneği

 

  1. Kondüsyon Çalışmaları

A. Güç kazanma çalışmaları

. alt ve üst vücudun kas gruplarını ayrı günler çalıştıralım

. haftada 3 idman yapalım

B. Koşu çalışmaları

. her idmana 15 dakikalık koşu ile başlayalım

. su molaları öncesine sprint’ler ilave edelim

C. Sıçrama çalışmaları

. güç kazanma çalışmalarında alt vücut çalışması yapmadığımız günler   çalışacağız

. kasa çalışması yapalım sonu şut veya turnike koyalım

. ipleri idman sonunda kullanalım

 

2. Fundamental Çalışmaları

A.    Bireysel Hücum

I. a.   Dribblingli ve dribblingsiz turnike çeşitleri ( hem sağdan,hem soldan)

.normal

.ters

.tek adım düz

.tek adım normal

.ördek adımlı

.pas aldatması yaparak

.turnike şut

.turnike yarışması ( idman sonlarını eğlenceli bitirmek için )

I. b.   Şut çalışması

. yerde oturarak stil çalışması (dirseğin tam açılması, topun işaret ve orta   parmaktan çıkmasına çok dikkat edelim )

. ayakta duvara şut çalışması

. pota dibinden cama (potaya) çarptırarak şut çalışması

. potadan adım adım uzaklaşarak şut çalışması

II.       Ball Handling

 

 

 

III.     Top Sürme Çalışmaları

. uzun dribbling’le gidiş-geliş

. alçak dribbling ( uzun dribbling ile giderken düdükle alçak dribbling yap,   tekrar düdükle uzun dribbling ile hızlan)

. kontrol dribbling’i

. çalımlar ( her çalımdan sonra mutlaka savunmayı yenmek için

hızlanmalarını uyaralım )

# önden el değiştirme

# arkadan el değiştirme

# reverse

# bel fake’i

# bacak arası

# atıp çekerek ( V hareketi ) el değiştirme,

# kekeleme

 

ve bu hareketlerin birbirleriyle birleştirerek yapılan kombinasyonları

. top sürerek ebelemece ( ısınmak için veya strech sonrası)

 

IV.       Pas Çalışmaları ( pas alan hedef göstermeli )

a. sabit ,tüm pas çeşitlerinin tekniklerinin öğretilmesi

. göğüs pası

. baş üzeri pas

. yere çarptırarak pas ( tek elle ve çift elle )

. beyzbol pas

. çengel pas

. arkadan pas

. dribbling üzeri pas

. uzun pas ( çift elle fast break pası )

* bu çalışmanın içine pas yarışını katalım 30-45-60 saniyelik   sürelerde kim daha çok pas yapacak  ( ikili eşler takım olarak sayar)

* çift topla aynı pas çeşitlerini koordinasyon sağlamak için çalışma

b. hareketli pas çalışması ( 2’li ve 3’lü gruplar ,tam saha çalışılacak )

. savunmasız - dribbling’siz ( kulvarları doğru dolduralım)

- dribbling’li ( tek dribbling)

. savunmalı   - dribblingsiz

- dribbling’li ( tek dribbling, sonra iki dribbling)

c. pasla örme ( 3’lü , 4’lü gruplar)

d.ortada sıçan oyunu ( 3’e 1 ,5’e 2 yanındakine vermek yasak ,

oyuncu sayısı çoğaltılabilir )

 

V.    Perdeleme Çalışmaları

. aşağıya perde ( down pick)

. yana perde ( lateral pick)

. arkadan perde ( back pick)

. topa perde ve devrilme ( pick and roll )

. sıralı perdeleme ( stagger pick)

. çift perdeleme ( double pick )

# 2’e 0 tüm çeşitleri çalışalım. Perdelemeyi yapan ,arkadaşı yanından omuzuna deyerek geçtikten sonra mutlaka top istesin, perdelemeyi kullanacak önce savunmasını terse taşısın.

 

VI.   Topla Yapılan Hücum Hareketleri (Ayak hareketleri )

. jab step

. cross over

. back door

. jab step + 1 dribbling şut

. cross over + reverse

. cross over tek dribbling şut

. cross over iki dribbling şut

. pası alırken reverse

. Orhun’un hareketi düz

. “                    “          cross over

 

a.       savunmasız 2‘e 0 çalışma

b.      savunmalı 1’e 1 ve 1 pasör ile çalışma( tek dribbling serbest, savunma topu yere çarptırarak verip hücumun üzerine koşacak )

 

VII.  Topsuz Hareketlenme ( cut )

. Give and go ( ver kaç)

 

# 2’e 0  drillerle savunmasız,

# 2’e 2  drillerle savunmalı çalışalım

 

 

 

B. Bireysel Savunma

I. a) Duruş ( stance) : Önce tekniğini anlatalım sonra çalışalım.

. Stop and go drill’i ile hem stance’i, hem pivot adımını ,hem de duruşları

çalışabiliriz.

. Ayrıca diğer drill ‘ler sırasında duvarda stance çalışabiliriz.Drill sırasında bekleyen oyuncular sırtlarını duvara dayayıp ellerini yukarı kaldırarak savunma duruşunda sıranın kendilerine gelmelerini beklerler.

b) Savunma kayması : Önce tekniğini anlatalım sonra çalışalım.

. Ayaklar birbirine deymeyecek ve çapraz adım olmayacak ,savunma duruşunu korumalarına dikkat edelim.

. Oyuncuları sahaya yayıp önce tek sonra iki ve üç adım yanlara kayarak savunma kaymasının tekniğini çalışalım

. Maymun Drilli : Bir oyuncu tüm takımı karşısına alıp savunma kayması ile istediği yöne gider oyuncular onu takip eder.

. Zig- zag drill  (çizgilerde uzun adım atsınlar ve çizgiyi kapatsınlar)

# sahanın yarısında

# tam saha ( aralara koşu adımı, tekrar stance’e dön )

. Dize deymece ( 2’li eşler )

. Sandalyeli drill ( 1’e 1)

. 1’e 1 ( yarı saha ve tam saha )

II. Savunma pozisyonu ve ‘ cut ‘ savunması

. Kapalı duruş ( 1’e 0 ve 1’e 1 ,bunlara bir de pasör ekleyelim)

top,ben,adam üçlüsü ! baş parmak yere dönük,avuç için topa dönük ,küçük   parmağına bak hepsini gör,topu kapmak için atlama ! Dengeli savunma duruşunu koru!

. Açık duruş ( yardım tarafı savunması) top,ben,adam üçlüsü ! yine önemli ( 1’e 0 , 1’e 1 ve 2’e 2 , 1 veya 2 pasörlü)

NOT: tüm oyunculara uzun adam savunmasını da çalıştıralım !( alçak post’a tam öne geçerek )

. Yardım savunması ( 2’ e 1 ve 1 pasör )

. Hayalet drilli ( 2’e 0 + 2 dribblingçi)

. Cut savunması  1’e 1 + 2 pasör

 

III. Hücum faulü yaptırtma çalışması

. 2’ e 1

. Zig-zag drill’e ve Açık duruş (ve yardım savunması) çalışacağımız

drill’lere ekleyelim

 

IV. BOX

. 1’ e 1 top tarafı önce tekniğini anlatalım

. 1‘ e 1 yardım tarafı “     “           “

. 2’ e 2

Tüm (özellikle ) savunma ve hücum drill ‘lerinde isteyelim.Bir yardımcı antrenör   mutlaka oyuncuların hücum rebounduna girmelerini bütün idmanlarda takip etsin .Oyuncular hücum rebounduna girmezse box çalışamayız.

 

V.  Perdeleme savunmaları

. aşağıya perde ( down pick)

. yana perde ( lateral pick)

. arkadan perde ( back pick)

. topa perde ve devrilme ( pick and roll )

. sıralı perdeleme ( stagger pick)

. çiftli perdeleme ( double pick )

NOT: Topsuz oyuncuya yapılan perdelemeleri sezonun ortasına kadar sadece tespit edeceğimiz tek bir prensiple savunalım .Aynı yöntem topa perde ve devrilme ( pick and roll) için de geçerli ( tek bir şekilde savunalım ).

 

#  2’e 1 + 1 pasör (önce hücum yavaş ,sonra normal)

#  2’e 2 + 1 pasör

#  2’e 2 topa perde ve devrilme ( pick and roll)

#  3’e 3 tüm perdelemeleri çalışalım

 

 

 

C . Rebound          I.  Hücum  ( Her drill’de yardımcı koç takip etsin,ilk idmanlarda hücum reboundu alanları ödüllendirelim.Hem maçlarda organizasyonumuz dışında kolay sayı buluruz ,hem de (idmanlarda) box alışkanlığımız gelişir.

II. Savunma ( ısınma veya strech sonrasına rebound ilk pas drill’i koyabiliriz. )

 

NOT: İyi reboundçuların takımda özel bir konumu olmalı, istatistiklerimizde onları mutlaka ödüllendirelim edelim, bilhassa takım arkadaşlarını önünde.

3.  Takım Hücumu :

A. Fast Break                                           I.Erken Fast Break ( Rebound ,ilk pas, kulvar doldurma , 2’e 0 , 3’e 0 )

III. Parça parça çalışma ( 2’e 1, 3’e 1, 3’e 2)

B. Spacing (sahaya dengeli yayılma)

 

I.   Yarı sahada ( 3’e 0 , 4’ e 0 ve savunmalı , 10 pas maçı )

II.  Tam sahada ( 3’ e 0, 4’ e 0 ,5 ‘e 0 ve savunmalı , 10 pas maçı dribblingsiz ve tek dribblingli )

4.Takım Savunması :

 

A. Fast Break Savunması

I.   Prensiplerinin anlatılması ( şut seçimi,hücum reboundu , guardı erken karşılama ,geri koşma ve adam bulma)

II.  Parça parça çalışma ( 3’e 0 ,4’e 0, 5’e 0 ve bunlara savunma ilave ederek)

 

B. Yarı Saha Adam Adama

I.   Prensiplerin anlatılması

II.  Parçadan bütüne çalışma

 

 

5. Özel Konular :

A . Şut idmanlarını zaman zaman çekip oyunculara stillerini gösterelim,   düzeltmeleri yapalım.

B . Lig oyuncuları ve antrenörlerinin idmana davet edilmesi ve beraber çalışma .

C. Drilleri maç atmosferine yaklaştırmak için yarışmalı hale getirelim.

D. İyi idman yapanları ,en iyi savunmacı, en iyi reboundçuları vs. ödüllendirelim.

E. Genç oyunculara ,örnek alacakları basketbolcuları tavsiye edelim.Onları taklit etmelerini

isteyelim. Mümkünse tanıştıralım.

 

 

 

 

 

 

 

Sezon içi ( maç dönemi )  haftalık idman programı örneği

 

NOT: Sadece sezon başı idman programına ilave edeceğimiz çalışmaları ekliyorum.

 

1. Kondüsyon Çalışmaları

# Güç kazanma için ;istasyon çalışmalarına başlayalım.

2. Fundamental Çalışmaları :

A. Bireysel Hücum :

# Şut: Hareketli şut ekleyelim ,mutlaka stilleri hatırlatıcı drillere devam.

# Dribbling: Çalımları karıştırarak çalışalım ve bunlara pas ekleyelim.

# Pas: Savunmalı driller koyalım.Sağlık topuyla pas çalışalım.

# Perdeleme: Nasıl alınır, nasıl verilir, tekniklerini anlatalım.Çeşitlerini

a.       2’e 0 savunmasız 1 pasör ile

b.      2’e 1 ve 1 pasör ile

c.  2’e 2 ve 1 pasör ile çalışalım

# Topla Yapılan Hücum Hareketleri: Ayak hareketlerini ve adam geçmeyi 1’e 1 + 2 pasörle  çalışalım.

B. Bireysel Savunma :

# Perdeleme savunmalarını ekleyelim.

C. Rebound :

# 2’e 2 ve 3’e 3 drillerle çalışalım, box out ile birleştirelim.

 

3. Takım Hücumu:

# Erken fast break: 3’e 2, 4’e 2, 4’e 3 driller koyalım.

# Organize fast break : 3’e 0, 4’e 0,  4’e 3 , 5’e 4 driller ile çalışalım.Cross pası isteyelim.Top bir taraftan ötekine mutlaka dönsün.

# Hücum seti organizasyonu : Yarı saha adam adamaya

. pası veren potaya veya terse hareket eder

. perdeleme yapalım

. potaya gidelim

# Jump ball  ( hava atışı ) çalışalım

4. Takım savunması

# Fast break savunması : 3’e 3, 4’e 4, 5’e 5 çalışalım

# Yarı saha adam adama: 4’e 4 shell drill yarı sahada ve fast breakli.

# Tam saha baskılı adam adama ve sıkıştırmalı savunmalara girelim.

TÜBAD

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

U 16 Erkekler A Türkiye şampiyonası Afyon'da.
Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğünde 29 Nisan 2018 Pazar günü düzenlenecek olan toplantının...

Haberi Oku