Genel Bilgiler:
ANTRENMANLARDA VE MAÇLARDA OYUNCULARINIZIN ETKİNLİĞİNİ ARTIRMAK

 

A-    KURALLAR KOYUN

Oyuncular salona adım atıkları andan itibaren yüzlerine “game face” ifadeyi takınmalı ve tamamen yaptıkları işe konsantre olmalıdırlar. Bu coach konuşurken topları yere vurmamak, drill yada sıra değişmelerine yürüyerek değil koşarak gitmek ve ortadaki toplara atlamak demektir. Bu şekilde tam bir odaklanma bazı oyunculara doğal gelmeyebilir o nedenle bu noktalar üzerinde konuşulmalı ve oyuncuların bunların yararlarına inanmaları sağlanmalıdır.

 B-REKABETÇİ DRİLLER KULLANIN

Kazananın ceza koşusu yapmadığı driller tasarlayın. Burada ekiplerin ve eşleşmelerin eşit güçlerde olması için coachların oyuncuları eşleştirmesi çok önemlidir, çünkü oyuncuları bu tür eşleşmelerde kendi seviyelerindekiler yerine yakın oldukları arkadaşları ile eşleşme eğiliminde olurlar. Bu da drillerde rekebeti bozacak dengesizlikler yaratabilir.

 C-    SAHADA EĞLENİN

Eğlenceli fakat etkili driller takım kimyası için son derece önemlidir. Bu  oyunculara sağlam oynandığında basketbolun çok daha eğlenceli olduğunu gösterecektir. Yarışmayla atılan şut drlleri, basketbol golfü, top yuvarlayarak bire bir oynamak, 3x3 tam saha gibi driller eğlenceli driller olarak gösterilebilir.

 D-    TAKIM KİMYASINI CANLI TUTMAK

Bir takımın etkinliğini takım kimyasının bozulmasından daha fazla hiçbir şey tahrip edemez. Takım kimyasını oluşturmak ve coachun beklentilerini geç oyunculara aktarmak için takımdaki daha yaşlı ve tecrübeli oyuncun pozitif yönlendirmesinden yararlanın.

 E-    ÇOK SAYIDA OYUNCU KULLANIN

Uzun zamandan beri takımda olan ve sisteminizin parçası olan oyuncular için takımda uygun roller bulun. Bu “rol oyuncuları” eğer maç başına birkaç dakika bile olsa takımdaki rotasyonun bir parçası olabilirlerse, hiç oynamadıklarından dolayı takıma negatif etki etmeyeceklerdir. Hatta takımdaki daha yetenekli oyuncuların değişmeli olarak oturabileceklerini anlamalarını sağlayarak onları bir üst seviyeye itebilirler. Hangi rol oyuncunuzun hangi işi daha iyi yaptığını belirleyerek onların bu rolleri üzerinde yoğunlaşmalarını sağlayın. Oynama sürelerinin, onların sıkı çalışmalarının bir ödülü olduğunu anlamalarını sağlayın.

 F-     KENDİ FELSEFENİZİ YERLEŞTİRİN

Felsefenizin ne olduğu önemli değil, bütün felsefeler başarıyı getirebilir. Gençler yapay ve sözde felsefeleri çok çabuk anlarlar ve hiçbir şey oyuncularınızın saygısının daha hızlı kaybolmasına neden olamaz. Oyuncularınıza öğreteceğiniz genel bir felsefe oluşturmak, kendi sisteminiz içinde size esneklik sağlayacaktır. Oyuncular eğer basketbol programınıza inanmıyorlarsa etkinlik sağlayamazlar ve her maçtan sonra eğer bütün planınızı baştan değiştiriyorsanız ve kendi felsefenizle ve koyduğunuz kurallarınızla çelişiyorsanız oyuncularınız size inanamazlar.

 G-    OYUNCULARINIZI HEDEFE DOĞRU YÖNLENDİRİN

Etkili oyuncular her zaman yönlendirilebilir. Coach olarak programınızın tam olarak neyi başarmaya çalıştığını belirleyin. Üzerinde konuşun. Oyuncularınıza duygularınızı ifade edin ve bireysel toplantılarda sizin diğer yönlerinizi de görmelerini sağlayın. Mümkün olduğunca basketbol dışındaki konular akında da iletişim kurun. Basketbol-dışı konularda da konuşmak, oyncular ve coach arasında sahaya kadar taşınacak bağların oluşmasına neden olur.

 H-    ETKİNLİK ÇİZELGESİ

Her maçtan sonra oyuncular kendi bireysel performanslarını değerlendirme eğilimindedirler. Coachun istatistiklerine bakarak  kimin ne yaptığını görmek isterler. Yapacağınız değerlendirme çizelgesinde aşağıdaki istatistikler mutlaka olmalıdır;

x- Boştaki toplara atlama

x- İçeri cut eden yada screenden gelen oyunculara yapılan “bamplar”

x- Driblingle geçilmeme

x- Saha içindeki ve dışındaki davranışlar (attitude)

İ-        İZLEYİN

Karşı cinsten bir coach değilseniz maçlar ve antrenmanlardan sonra soyunma odasında oyuncularınızı izleyin ve kendi ararlarındaki konuşmalardan antrenman yada maçın nasıl geçtiğini ölçmeye çalışın. Bu özellikle sert geçen antrenman ve maçlardan sonraki potansiyel patlamalara engel olacaktır. Bu aynı zamanda size ve oyuncularınıza antrenman yada maçı informal ve objektif olarak değerlendirme ve eğer bütün bir antrenman yada maçta etkinliği ortaya koymasaydık neler olabileceğini de değerlendirme imkanı verir.

J-     TAKIMI ATEŞLEYİN

Bütün bir antrenman yada maç etkili ve mücadeleci oynayan oyuncularınız için gurur duyacakları kaynaklar yaratın. Takımın dördüncü periyodda nasıl ateşlendiğini ve maçı kazandığını gösteren kasetleri  izletin. Nasıl rakipten daha iyi kondüsyonunuz olduğundan, sahadaki ve bençteki oyuncuların nasıl dayanışma ve bütünlük içinde olduğundan bahsedin.

By BillSmallwood

Courtesy of Winnig Hoops at www.winnighoops.com

Çev. Gencer Baytimur

Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Kurs, Seminer ve Vize Ücretleri
Türkiye Basketbol Federasyonunun açıkladığı ve 1 haziran 2018 tarihinden itibaren geçerli olan kurs, seminer...

Haberi Oku