Karadeniz Bölgesindeydik

Geçtiğimiz Haziran ayı Karadeniz Bölgesi antrenörlerimiz ve il temsilcilerimizle yaptığımız sohbetin tekrarını 8 Ocak Cuma günü gerçekleştirdik.

Karadeniz Bölgesi ikinci turunda 85 meslektaşımızla buluştuk.

Diğer toplantılarda olduğu gibi açılış konuşmasını Yönetim Kurulu Üyemiz ve Anadolu Komitesi Başkanlığını yürüten Necati Güler yaptı.

Güler, konuşmasında salgın sebebiyle yakınlarını kaybedenlere başsağlığı ile bu süreçte hastalanan ve iyileşen herkese geçmiş olsun dileklerini iletti. Ve en kısa sürede basketbolumuzun normal işleyişine kavuşmasını temenni etti.

Ardından diğer toplantılarda olduğu gibi Doç.Dr. İlker Yücesir Covid-19 sürecindeki son gelişmeleri ve bunun spora, özellikle de basketbola olan etkilerinden söz etti. Konuşmasının ardından uzun süre antrenman yapmamış altyapı oyuncularının gelişim süreci, semptom gösteren A takım oyuncularının antrenman ve maç rutinine dönüşü konulu sorulara cevap verdi.

Yücesir’den sonra Hukuk Kurulumuzdan Avukat Burçin Çelen antrenörlerin bu süreçteki hakları hakkında bilgilendirmede bulundu. Konuyu sözleşmeli ve SGk’lı antrenörler boyutunda açıkladı. Ve kısa çalışma ödeneği hakkında bilgi verdi. Ancak SGK’sız çalışmayı kabul eden antrenörlerin bu tür yasal haklara sahip olmadığının altını çizdi. Ve bir kez daha SGK’sız çalışılmaması konusunda hatırlatma yapıldı.

Ardından Başkan Vekilimiz Murat Özyer her antrenörün yeni antrenör yönetmeliğini okumasının önemini anlattı ve bu yönetmeliği paylaştı. Ve antrenörlük tanımları ve kategorileri bölümü olan Madde 18’e dikkat çekti.

https://sporegitim.gsb.gov.tr/Sayfalar/2873/2859/Yonetmelikler.aspx

Ayrıca konuyla ilgili olarak Gençlik Ve Spor Bakanlığı’ndan yönetmeliğin federasyona ulaşmasıyla kademe yükseltme kurslarının açılacağını söyledi.

Doğu ve Güneydoğu Anadolu sohbetlerinde olduğu gibi Karadeniz Bölgesi toplantısında da söz alan antrenörler ve il temsilcileri Bölgesel Liglerin kapanmasının bölge basketbolunu gerilettiğini ve bu seviyede birçok oyuncunun açıkta kaldığını özellikle belirttiler.

Yine, üzerinde durulan bir diğer konu da bölge şampiyonalarında harcırahların düşüklüğü ve yol ödeneğinin olmamasıydı. Yol ödeneğinin olmasının bile bu turnuvalara katılmayı çok daha kolaylaştıracağı katılımcı antrenörlerimiz tarafından ifade edildi.

Karadeniz toplantımıza katılım gösteren tüm meslektaşlarımıza çok teşekkür ediyoruz.