Koç Memnun: Hedef 2020 Olimpiyatları

A Milli Kadın Basketbol Takımı Başantrenörü Memnun, “Seyircimizin önünde iyi bir mücadele sergileyip, maçı kazanmaya çalışacağız.” dedi.

A Milli Kadın Basketbol Takımı Başantrenörü Ekrem Memnun, 2019 Avrupa Şampiyonası’na katılmayı garantilediklerini, Belarus ile yapacakları son maçta da iyi bir oyun sergileyip kayıpsız bir şekilde grup müsabakalarını tamamlamayı hedeflediklerini söyledi.

Milli takım, 2019 Avrupa Şampiyonası Elemeleri B Grubu 6. hafta maçında 21 Kasım Çarşamba günü Kayseri’de Belarus ile yapacağı müsabakanın hazırlıklarına, Kadir Has Kongre ve Spor Salonunda yaptığı antrenmanla başladı.

Antrenman öncesinde basın mensuplarına açıklamalarda bulunan başantrenör Memnun, Belarus’un gruptaki iyi takımlardan biri olduğunu belirtti.

Belarus’un karşılaşmayı kazanmaya daha fazla ihtiyacı olduğunu aktaran Ekrem Memnun, “Avrupa Şampiyonası’na katılmaya hak kazandık. Bu maçın bizim için prestij ve sıralamadan başka bir önemi yok. Belarus’un turnuvaya katılabilmesi için bu maçı kazanması lazım. Belarus bu maça çok sert gelecektir. Seyircimizin önünde iyi bir mücadele sergileyip, maçı kazanmaya çalışacağız.” ifadelerini kullandı.

Kadroda yeni ve genç bir jenerasyonla yol aldıklarını ve Belarus karşısında gençlere daha fazla şans tanıyacağını vurgulayan Memnun, şöyle konuştu:

“Sakatlarımız var. Takım bayağı bir sıkıntılı dönem geçiriyor. Son maçta da biraz daha darbe aldık. Mutlaka kazanmak istiyoruz ama en önemlisi taraftarlarımıza iyi bir maç seyrettirmek istiyoruz. Kayseri her zaman kadın basketboluna destek oldu, bu salon defalarca doldu. Biz de bunun hakkını vermek istiyoruz. Çarşamba günü iyi bir atmosfer olacağını tahmin ediyoruz. Daha çok genç oyuncularla oynayacağız. Onların da oynayarak tecrübe kazanması lazım.”

Kadın Basketbol Milli Takımının son dönemdeki tüm turnuvalara katıldığını hatırlatan Memnun, şunları kaydetti:

“Olimpiyatlar ve dünya şampiyonalarında olduk. Önümüzde şimdi 2019 Avrupa Şampiyonası var. Eski takımımızı bayağı değiştirdik, genç arkadaşlar geldi. Kendi takımlarında ve milli takımda fazla süre alamadılar. Takımı yeniledik ve bu geçiş sürecini henüz tamamlamasak da yara almadan geçtik. Dünya basketbolunun önemli takımları, 1-2 oyuncusu olmadığı zaman çok zorlanıyor. Buna defalarca şahit olduk. Sırbistan, dünya şampiyonasına gelemedi, Rusya olimpiyatta ve dünya şampiyonasında yok. Bunlar kadın basketbolunun dünyada büyük markaları. Onlar o durumdayken biz hem takımı değiştirip hem de tutunabildik. Sabretmek ve inanmak lazım. Bu arkadaşlara destek olmak gerek. 2019’da en büyük hedefimiz 2020 Tokyo Olimpiyatları’na katılma hakkı elde edebilmek. Türk Milli Takımını 10-15 sene taşıyacak oyuncularımız geliyor. Sadece sabra, desteğe ve inanca ihtiyacımız var.”

Kaynak: AA

Fotoğraf: Sports TV