Makaleler:
TOLGA ÖNGÖREN: TRANSITION SAVUNMASI
Günümüz basketbolunun en önemli teknik konusu hücumdan savunmaya ve savunmadan hücuma(transition) yapılan geçişlerdir. Oyuncularımıza transition oyununu öğretirken, bunun ilk adımının düşünce bazında olduğuna ikna etmemiz gerekmektedir. Çünkü transition ani ve çabuk gelişir ve bu değişime oyuncu olarak reaksiyon gösterilmesi gerekir. Oyuncu profilimiz ne kadar atlet olursa olsun, geç verilen reaksiyonlar atletizmin sağlayacağı çabukluk ve süratin etkisini azaltır. Oyuncularımızı düşünmeye zorlayan drillerle daha çabuk reaksiyon verip daha iyi oynayabilmelerini sağlayabilir, daha da önemlisi doğru alışkanlıklar kazanmalarını sağlayabilriz.

Transition oyununun savunmadan hücuma geçilen kısmının hem daha zevkli hemde daha kolay olması ve göze hoş görülmesinden dolayı herkes tarafından daha kolay uygulanıp, daha istekli çalışılan kısmıdır. Coachlar olarak maç hazırlığımızı yaparken ve maç sonrası değerlendirmelerimizi yaparken ana konulardan belkide en önemlisinin transition savunması olduğunu bilmekteyiz.

Transition savunması hazırlık döneminin başından itibaren önemle üstünde durularak takıma öğretilmeli ve maç döneminde de yapılacak tekrarlarla alışkanlık haline getirilmelidir ve  maç esnasında sürekli olarak uygulanması sağlanmalıdır.

Transition savunmasının ana hedefi rakibin kolay sayı atmasını engellemektir. Çok basit anlamda hücumdan sonra, 5 oyuncunun geri koşarak rakibin kolay sayı atma teşebbüsünü durdurması olarak ifade etsek bile pratikte bu kadar kolay olmadığını görürüz. Bu noktada hücum takımının topu kullandığı andan itibaren, her pozisyondaki oyuncunun bazı sorumlulukları vardır. (bu sorumluluklar her coach’un kendi inandığı basketbol felsefesine göre değişebilir)

Transition savunmasının başlangıcı hücumdaki şut seçimidir. Hücum takımının en iyi ve doğru atışı bulması kadar hücum reboundu organizasyonu ve dış oyuncuların sahadaki konumlarına göre pozisyon almalarıda önemlidir. Dolayısıyla topu kullandığımız anda mümkün olabildiği kadar bu detaylara dikkat etmemiz gerekir.

Rakip takım reboundu aldıktan sonra pozisyon gözetmeksizin 5 oyuncunun da

1-      Konuşması

2-      Top seviyesinin altına düşmesi

3-      Mıs-Match’i (Yanlış eşleşme) düşünmeden adam bulması şarttır.

Transition Savunmadaki Sorumluluklar

4 ve 5 nolu oyuncular

Atış sonrası bu iki oyuncunun hücum reboundunu kovalamaları istenir. Sadece özel durum olarak 4 numaralı oyuncu top kullanıldığında boyalı alandan çok uzakta ise tercihen geri koşabilir ama sürekli olarak bu iki oyuncunun hücum reboundunu zorlamaları transition savunması açısından çok önemlidir. Müdafa takımı rebound yapıtğı zaman topa en yakın uzun oyuncu ilk pası durdurmak için topa bir an baskı yapabilir(bunun tercih edilmediği durumlarda olabilir). Eğer takımımızda çok uzun ve ağır bir oyuncumuz varsa, baskıyı düşünmeden hemen geri koşmasnı isteyebiliriz. 4 ve 5 nolu oyuncularımızın hücum reboundu ve outlet’e yapılacak baskı sonrası çok çabuk geri koşmaları gerekir. Tercihen ilk koşan uzun çember altını savunmalı ikinci koşan uzun rakibin oyuncu profiline göre faul çizgisi üzerinde kalıp trailer olan uzunla eşleşebilir. İlk gelen uzun oyuncumuz hücum takımının uzun oyuncusunun boyalı bölgeye yapacağı katları erken karşılayıp mutlaka deny etmesi gerekir.

1, 2 ve 3 nolu oyuncular

Hücum takımı topu kullandığı anda 1, 2 ve 3 numaralı pozisyonu oynayan oyunculardan en az iki tanesinin hücum rebounduna girmeden geriye koşup pozisyon almaları gerekir. Bu anlamda geriye ilk koşan oyuncunun atılacak uzun pası veya erken yapılan bir forvet koşusunu alması istenir. Diğer oyuncunun da rakip yarı sahada en geç faul çizgisi üzerinde toplu oyuncuyla eşleşip dribblingi kontrol etmesi istenir.

3 nolu kısa forvet oyuncumuza hücum reboundu konusunda serbestlik tanınabilir. Bu oyuncumuza top atıldığında zayıf tarafta ise veya boyalı bölge içersinde ise hücum reboundu zorlaması söylenebilir.( bu öğretilip karar oyuncuya bırakılabilir). Yalnız topu kullanan oyuncumuz 1 ve 2 numaralı oyunculardan biri ise ve topu kullandığı anda faul çizgisinin altında ise bu durumda 3 numaralı oyuncumuzun da direk geri koşup pozisyon alması daha faydalı olacaktır.

Her takımın mutlaka bir noktada topu durdurması gerekir. Topu durdurduktan sonra;

1-      Hamle yapıp geçilmemek gerekir

2-      Topu sahanın bir tarafına sürerek yarı saha savunmadaki gibi top tarafı ve yardım tarafı kurulmaya başlanmalıdır.

 

 

Transition Savunması

Top tarafı – Yardım Tarafı

                                                                               

                                         

Transition savunması yerleştirilirken kullanılabilecek bazı driller;

1- Tam saha 1’e 1

Oyuncularımız size’larına uygun olarak eşleştirilir. Her oyuncumuzun tam sahada dribbling yapan oyuncuyu savunmasını isteriz. Savunmacıdan,

a- topa hamle yapıp geçilmemesini

b- kendi yarı sahasındaki boyalı bölgeden önce dribbling’cinin birkaç kez yön değiştirmesini sağlamasını ve bu esnada sürekli olarak topu önünde tutmasını

c- mutlaka atışa el kaldırıp box-out ve rebound yapmasını isteriz.

 

 TAM SAHA 1 X 1

                                                                                                                                                                             

  2- Tam saha 1’e 1

Oyuncularımız size’larına uygun olarak eşleştirilir. Yarı sahadan coach’un düdüğü ile toplu oyuncu defans oyuncusunun iki adımının önünde potaya turnike atılır. Müdafa oyuncusu topu fileden alırken, turnikeyi atan oyuncu kenar çizgideki coach’a koşarak eline vurur ve topu alıp tam saha turnike atmak için hızlanan oyuncuyu yakalayıp durdurmaya çalışır.

 

TAM SAHA  1 X 1

                                                                                

 

3- 2’ye 2 uzunlar yarı saha-tam saha(coach ile)

Uzun oyuncular size’larına uygun olarak eşleştirilir ve drill iki uzun hücum oyuncusunun karşılıklı low-post bölgelerinde pozisyon alması ile başlar. Coach top ile beraber guard pozisyonundadır. Coach’un isteğine göre;

a- cross pick

b-hi-low organizasyonu ile hücum başlar.

Coach pası verdikten sonra oyundan çıkar. Top atıldıktan sonra sayı olsun veya olmasın ilk pas coach’a atılır ve uzunlar hızlı hücuma başlarlar. Coach pası diğer yarı sahadaki coach’a atar. Pası alan coach hızlı hücuma gelen oyuncuların pozisyonuna göre pası verir ve oyundan çıkar aynı şekilde sayı olsun veya olmasın aynı organizasyonla geriye dönülür ve drill biter.

Bu drill’de

a- yarı sahada savunma pozisyonları çalışılır

b- Transition savunmasındaki uzunların pozisyonları çalışılır

c- hücum anlamında da iki uzunun  birbiriyle oynaması ve paslaşmalarını geliştirme bakımından çok faydalıdır.

 

2  X  2 UZUNLAR      YARI SAHA    /     TAM SAHA

 

a) Drill başlar 2 x 2                                                                                   b) Atıştan sonra

     

4- 3’e 3 kısalar yarı saha-tam saha (coach ile)

Bu drill’de 3 kısa oyuncu guard ve iki forvet pozisyonunda yerleşirler ve yarı sahada 3’e 3 oynarlar(drillde post-up yapmak ve P&R oynanması tavsiye edilmez). En önemli dikkat edilmesi gereken konular 1’e 1 savunma, zayıf tarafta pozisyon almak, help and recover durumlarıdır. Top potaya atıldığında basket girerse topu pota altındaki coach çıkarır. 3 müdafa oyuncusu 3 hücum oyuncusunu baskılar ve top aldırmamaya çalışır(coach’tan uzun pas atmaması istenir). Basket girmez ise müdafa oyuncularının ;

a-topu durdurması

b- adam bulması istenir ve dribbling savunmacısının topu sahanın bir tarafına taşıması önemlidir. Bu durumda top tarafındaki oyuncunun pas kanalında oynaması, yardım tarafındaki oyuncunun da pozisyonda durması istenir. Top potaya atıldıktan sonra drill aynı şekilde diğer çembere devam eder.

 

3 x 3 Kısalar Yarı Saha  /  Tam Saha

a ) Yarı saha 3 x 3                                                                              b1 ) Basket olunca                                                                        b2 ) Tam saha gidiş-geliş

 

 

5- 5’e 5 yarı saha-tam saha match-up değişme ve Transition savunması

Drill 5’ e 5 yarı sahada başlar. Hücum takımı sadece pas yaparak boyalı bölgeden sayı bulmaya çalışır. Bu esnada coach’un düdüğü ile top elindeki hücum oyuncusu topu yere bırakır ve müdafa pozisyonuna geçer o esnadaki müdafa oyuncusu da topu alarak hücum pozisyonu alır ve pası orta saha çizgilerinde duran coachlardan birine atarak Transition hücumunu başlatır. Coach pası kendisine atmış oyuncuya pası geri veremez. Topu yere koyarak müdafa pozisyonuna geçen oyuncu bu durumdan itibaren match-up değiştirmek zorundadır. Kendi size’ına uygun arkadaşı ile adam değişir. Burada en üst seviyede hücumdan müdafaya geçiş sırasında konuşmak, uyanık olmak, adam bulmak ve yardımlaşmak gerekir. Hücum takımı topu kullandıktan sonra bu sefer normal maç gibi geriye 5’e 5 dönülür. Bu durumda da normal maç durumundaki Transition savunmasının bütün gereklerini yerine getirmek gerekir.


                                                                               5 x 5 Yarı Saha – Tam Saha Match-up değişme ve Transition Savunması

 

a ) 5 x 5 drill başlar                                                                        b ) Antrenörün düdüğüyle beraber


 

c ) Bu pozisyonda O1 ve O2 adam değişir                                          d) Top potaya atıldıktan sonra , 5 x 5

diğer çembere doğru oynanır

Bunlar gibi oyuncuları konuşmaya yardımlaşmaya ve beraber savunma yapmaya zorlayan drilleri kullanarak Transition savunması gerektiği gibi öğretilip  uygulatılabilir.

Tolga ÖNGÖREN

TOFAŞ S.K

A-TAKIM ANTRENÖRÜ

Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Koç Ahmet Çakı'dan U14 İçin Örnek...
12.Uluslararası Antrenör Semineri konuşmacılarından Ahmet Çakı seminerde altyapı yıllarında kullandığı,...

Haberi Oku