Marmara Bölgesindeydik

Necati Güler başkanlığında Anadolu Komitemizin organize ettiği 7 Bölge 7 Sohbet buluşmalarının 2. turu geçtiğimiz Cuma yaptığımız Marmara Bölgesi toplantısıyla sona erdi.

7 Bölge 7 Sohbet buluşmalarımızın 2. turuna toplam 657 meslektaşımız katılım gösterdi.

Bu toplantıların genel akışı şu şekilde gerçekleşti:

Toplantıyı yöneten Yönetim Kurulu Üyemiz Necati Güler’in açılış konuşmasının ardından derneğimiz Sağlık Komitesi ve TBF Sağlık Kurulu üyesi Doç.Dr. İlker Yücesir her hafta güncellenen Covid-19 bilgilendirmelerini yaptı.

Ardından derneğimiz Hukuk Komitesi üyesi Av.Burçin Çelen pandemi süreci doğrultusunda sözleşmeli ve SGK’lı antrenörlerin haklarının neler olduğunu açıkladı.

Her iki konuğun açıklamalarının ardından soru cevap bölümü ile katılımcıların sorularına yanıtlar verildi.

Derneğimiz Başkan Vekili ve TBF Eğitim Kurulu Genel Sekreteri Murat Özyer değişen Antrenör Eğitim Yönetmeliği konusunda bilgi verdi. 64 federasyonun temel eğitim bölümünün Gençlik ve Spor Bakanlığı’na geçtiği ve ( https://sporegitim.gsb.gov.tr/Sayfalar/2873/2859/Yonetmelikler.aspx ) bu yönetmeliklerin antrenörlerimizce incelenmesinde fayda olduğunu belirtti. Yine bakanlıktan gelecek yazıya bağlı olarak kursların açılma ve denklik konularında soruları yanıtladı.

İl temsilcileri bölgelerine yönelik bilgilendirme, temel sorunlar ve altyapı lisans işlemleri hakkında görüşlerini bildirdiler.

Meslektaşlarımız ise altyapı maçlarının ne zaman başlayacağı, bu yılı kayıp geçiren yaş gruplarının önümüzdeki yıl yine aynı kategoride oynayıp oynayamayacağı, maç eksiklerinin nasıl telafi edeceği ve özellikle Doğu ve Güney Doğu bölgelerinde Bölgesel Liglerin tekrar açılmasının önemi üzerinde durdular.

Bu konular hakkında Milli Eğitim ve Spor Bakanlığı’nın altyapılar için antrenmanlara başlanması konusunda bir talimatı olmadığı, kayıp jenerasyon için konunun TBF Milli Takımlar Departmanında olduğu ancak FIBA yaş kategorilerinde bir değişiklik yapmaz ise bizde de bu yönde uygulamaya devam edilmesi yönünde olacağı, maç eksikleriyle ilgili hem derneğimizin hem de federasyonun yaz ayları içinde açık alanlarda bir kaç proje üzerinde çalışıldığı aktarıldı. Ve son olarak da eğer takımlar ve il temsilcileri Bölgesel Ligler ile ilgili birlikte bir proje hazırlamaları durumunda bunun iletilmesi konusunda derneğimizin de bu iletişime destek vereceği konuşuldu.

Bu buluşmalara katılımları, destekleri ve fikirleriyle destek veren tüm meslektaşlarımıza ve il temsilcilerine çok teşekkür ederiz.

7 Bölge 7 Sohbet 2.tur buluşmalarının organizasyonu için aynı ilk turdaki şevk ve istekle çalışan Anadolu Komitemizin her bir üyesine teşekkürlerimizi sunarız.