“Önemli başantrenörler eğitim verecek.”

Antrenör eğitimlerini de içeren TBF Akademinin kullanıma açıldığı ile ilgili haberi paylaşmıştık. Bugün milliyet.com.tr de konuyla ilgili Başkan Hidayet Türkoğlu’nun önemli açıklamalarını içeren bir haber yayınlandı. Biz de bazı konu başlıklarını sizlerle paylaşıyoruz.

Hidayet Türkoğlu, bugünden itibaren aktif hale gelen “akademi.tbf.org.tr” internet adresinden yetişkin herkesin eğitimlere katılabileceğinin müjdesini verdi.

TBF Akademi’de iki farklı eğitim olduğunu vurgulayan Türkoğlu, “Birincisi tamamen güncel kaynakların paylaşıldığı, kütüphane formatındaki eğitimler. Bu tür eğitimler ücretsiz olacak. İkincisi sertifika programlarında ise (hakemlik ve yöneticilik) eğitim sonucunda başarılı olan adaylar, basketbol alanında meslek sahibi olmak için sertifikaya sahip olacak. Bu eğitimler de çok makul bir katılım bedeliyle olacak.” diye konuştu.

Özellikle yöneticilik eğitimine çok önem verdiklerini anlatan Türkoğlu, şunları ifade etti: “Kulüplerimizi yöneten basketbol yöneticilerinin daha donanımlı olmalarına katkıda bulunmak istiyoruz. Gelecekte basketbol yönetimi konusunda gelişim seminerleri de düzenleyeceğiz. TBF Akademi’deki ‘online’ bölümü tamamlayan yönetici adayları, uzaktan eğitimden sonra gerçekleşecek ikinci aşamada, akademisyenlerin ve profesyonellerin de katılımı ile üniversite ortamında yapılacak eğitimlerden sonra sertifika sahibi olabilecek. Bu programı Bahçeşehir Üniversitesi iş birliği ile hayata geçiriyoruz.”

Hakemler için ortak bir eğitim ve paylaşım platformu olacağını, bunun da eylül ayında açılacağını belirten Türkoğlu, “Şu anda WhatsApp ve benzeri gruplar üzerinden yapılan özel pozisyonlar üzerine tartışmalar, fikir alışverişleri yine TBF Akademi üzerinden devam edecek. Merkez Hakem Kurulumuz yine bu sistem üzerinden tüm hakemlere ulaşabilecek.” değerlendirmesinde bulundu.

Eğitimlerin süreleri

Hidayet Türkoğlu, TBF Akademi üzerinden yapılacak eğitimlerin süreleri hakkında da bilgi verdi. Sertifika programlarının yaklaşık 1,5 yıl süreceğini belirten Türkoğlu, şunları kaydetti: “Yönetici ve hakem eğitimlerinin sonunda sertifika verilecek. Antrenör, kondisyoner, sağlık çalışanları ve veli eğitimleri sertifikasız olarak düzenlenecek. Yöneticilik bölümü için TBF Akademi platformunda gerçekleşen eğitimlerden sonra Bahçeşehir Ünivesitesi’nde ikişer günlük yüz yüze eğitimler olacak. Hakemlik için ise Merkez Hakem Kurulumuz, seçilecek merkezi illerde yine yüz yüze eğitim ve sınavlar gerçekleştirecek.”

Birinci seviye eğitimlerin artık “online” olacağını vurgulayan Türkoğlu, şunları aktardı: “Bunun üç önemli faydası var. Birincisi, daha fazla katılım imkanı sağlayacağız. İkincisi, şehirler arası ulaşım ve konaklama gerekmeyecek ve bu sayede hem federasyonumuz hem de katılımcılar maddi tasarruf sağlayacak. Üçüncüsü ise eğitimler 81 ilde aynı eğitmenler tarafından sağlandığından, eğitim kalitesi de aynı düzeyde olacak. İkinci kademe eğitim ise hak kazananlar için en uygun illerde yapılacak ve yüz yüze gerçekleştirilecek.”

“Önemli başantrenörler eğitim verecek”

Hidayet Türkoğlu, Ergin Ataman, Zeljko Obradovic ve Ufuk Sarıca gibi önemli başantrenörlerin TBF Akademi üzerinden eğitim vereceğini dile getirdi.

Türkiye Basketbol Antrenörleri Derneği (TÜBAD) iş birliği ile düzenlenen seminerlerin her yıl binin üzerinde katılımcıyla gerçekleştirildiğini hatırlatan Türkoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bütün kıymetli antrenörlerimiz TBF Akademi’de olacak. Şimdiden liglerimizin pek çok değerli antrenörünün eğitimini sitede bulabilirsiniz. Burada çok değerli teknik adamlar tecrübelerini aktarıyor. Eğitim kurulu başkanımız Sayın Aydın Örs’ün bu konuda çok emeği var. Sayın Ergin Ataman, Sayın Zeljko Obradovic, A Milli Erkek Takımı Başantrenörümüz Sayın Ufuk Sarıca, Sayın Orhun Ene, Sayın Çetin Yılmaz ve daha pek çok değerli antrenörümüz verdiği eğitimlerle bu platformda ulaşılabilir hale gelecek.”

Kaynak: www.milliyet.com.tr