Röportajlar:
Genç Banvitliler Çığır Açtı

İyi savunma, akıllı hücum, saygı ve sevgi, takım ruhu… İşte bunlar, Bandırma temsilcisinin sahaya yansıyan en belirgin özellikleriydi. Düzen içinde, pes etmeden oynayan, rakibin kim olduğuna aldırmadan kendi basketbolundan taviz vermeyen bir karakterle, kazanmayı alışkanlık haline getiren bu gençlerin ödülü şampiyonluk kupası oldu.

Taraflı tarafsız herkesin takdirini kazanan Genç Banvitliler’in Antrenörü Ahmet Gürgen ile özel bir söyleşi gerçekleştirdik ama nasıl gerçekleştirdik?

Aslında Eskişehir’de dörtlü finaller sırasında bu söyleşiyi yapmayı planlamıştık ama mücadelenin son güne kadar sürmesi ve 3 takımın da şampiyonluk iddiasını koruyor olması bu planımızı sekteye uğrattı.

Eskişehir’den ayrılırken, sadece şampiyon takımı kutlayabildik ve sorularımızı mail yoluyla Ahmet Gürgen’e ilettik. Bu aşamada röportajımızı gerçekleştirmemize yardım eden takımın menajeri Turgay Zeytingöz’e de desteği için çok teşekkür ediyoruz.

Uzaklığa ve yoğunluğa aldırmadan teknolojinin her türlü nimetini kullanarak Genç Banvitliler projesini, başarısını ve sırlarını 10 soruda sorgulamaya çalıştık.

Pilot takım uygulamasının şimdiye kadarki en başarılı örneği olduğunu düşündüğümüz bu projenin ayrıntılarını şimdi de sizlerle paylaşıyoruz…

Bu takım geçen sezon düşmekten son anda kurtulurken, bu sezon şampiyon oldu. Bu iki sezon arasındaki farklılıkları öğrenebilir miyiz?
Geçen sezon ile bu sezon arasında iki farklılık vardı. Birincisi geçen sezon takımımızın kaptanı Ufuk Gürgen değildi ve zor durumlarda takımı toparlayabilecek bir ağabey yoktu. İzzet ve Şafak’ın üzerine kurulmuş bir takımdık ve Şafak’ın ilk maçta ayağının kırılması ile uzun bir süre aramızda olmayışı tüm kurguladığımız organizasyonu olumsuz etkilemişti. Yaşadığımız diğer şanssızlıkların yanı sıra İkinci faktör ise yardımcı rollerdeki oyuncularımızın ilk kez vitrine çıkıyor olmalarıydı. Bu açıklamaya çalıştığım durumlardan ve tecrübesizlikten ötürü sezon kötü başlamıştık ve toparlanamadık. Bu sezon ise yukarıda bahsettiğim tüm olumsuzluklardan uzak olmamız en önemli avantajımızdı.

Bu ligdeki pilot takım uygulamalarının sonuca giden ilk takımısınız. Sizi organizasyon olarak başarıya götüren faktörler nelerdi?
İki önemli faktörden biri oyuncuların bireysel olarak çok yetenekli olması diğeri ise bizim bu oyuncuları Genç Banvitliler çatısı altında toplayabilmemizdi.

Hem A takıma oyuncu yetiştirmek anlamında hem de ligde puan cetvelindeki yeriniz anlamında başarılı oldunuz. Bu hedefler birbirini tamamlayan hedefler miydi yoksa sadece doğru oyuncular olmaları mı başarıyı doğruydu?
Oyuncuların performansları ve şu andaki durumları bizim planladığımız ve kurguladığımız bir durumdu. Oyuncuların istediğimiz seviyeye gelmiş olmaları ve ileride Türk Basketbolu’na önemli hizmetler verebilecek potansiyelde olmaları, bizim aynı zamanda hem oyuncu gelişimi hem de ligde hedeflediğimiz noktaya gelmemize yardımcı oldu. İki hedefe de birlikte varılabileceği noktasında iyi bir örnek oluşturduğumuzu düşünüyorum.


Takımdaki ağabey-kardeş ilişkisinden de biraz bahsetmenizi istiyorum. Sadece Ufuk Gürgen takımdaki gençlere ağabeylik yapmadı. Aynı zamanda o sizin de kardeşiniz. Bu anlamda da antrenör-oyuncu ilişkisinde kardeşliği yaşamanın avantajları nelerdi?
Bu durumun genel anlamda çok avantajlar yarattığını söylemem gerekir. Ağabey-kardeş ilişkisinin dışında Ufuk’un karakterinden doğan özellikler çok önemliydi. Kendisi genç oyuncuların gelişimine ve takım ruhunun oluşmasına yönelik çok ciddi katkılar verdi. Sadece sahanın içinde değil saha dışında da çok yoğun mesai harcayarak bizi bu noktalara getiren yolda ciddi roller üstlendi. Başarıdaki pay sahiplerinden biri olarak değerlendiriyorum kendisini.

Genç oyuncularınızın özellikle final grubundaki motivasyonunu nasıl sağladınız?
Bizi sezon boyunca başarıya götüren en önemli faktör takım savunmamızdı. Final grubunda da oyuncularımızı fiziksel ve mental olarak bu noktaya odaklamaya çalıştık. Bunda da başarılı olduğumuzu rahatlıkla söyleyebilirim ama onların genel basketbol bilgi ve becerisi, kendilerine olan öz güvenleri ve kazanma istekleri tüm sezon boyunca gösterdikleri performansa yansıdı. Final grubunda sergilediğimiz basketbol anlık bir performansın ürünü değil tüm sezon yaşadığımız bir durumdu.

Bu sezon için unutamadığınız anları sorsak?
Eskişehir’de bir final maçı havasında oynadığımız Torku Selçuk Üniversitesi maçını ayrı tutuyorum. Öncesinde yaşadığımız gerginliğe ve atmosferin zorluğuna rağmen oyuncularımın sahada tüm söylenenleri harfiyen yapması, doğru basketbol oynamaları, bir panik ortamı oluşturmadan ve bu baskının altında ezilmeden mücadele etmeleri beni gelecek açısından çok umutlandırdı. Bu maçın tüm sezon içerisinde farklı bir yeri olduğunu söyleyebilirim.

Takımınızın karakterini nasıl özetlersiniz?
Empati yapan, arkadaşlığı yoğun yaşayan, istekli, dirençli, soğukkanlı, özgüvenli ve yetenekli…

Gelecekte çok emeğiniz olan bu oyuncuları nerelerde görmeyi hayal ediyorsunuz?
Ben tüm oyuncularımın hak ettiği yere geleceğine inanıyorum. Türkiye birinci ligi ile birlikte Euroleauge ve NBA’de oynayabilecek kapasitedeler.

Takımınızdaki oyuncuların rolleri nelerdi ve bu roller onların gelecekteki gerçek rolleri miydi?
Baş rollerde ve yardımcı rollerde oyuncularımız vardı. Başrollerdeki oyuncularım görevlerini eksiksiz yaptı ama yardımcı rollerdeki oyuncularım sergiledikleri performanslarla ileriki zamanlarda başrollerde olabileceklerini gösterdiler.

Küçük takımdan beri uzun zamandır birlikte çalıştığınız bu oyuncularla güzel bir başarı elde ettiniz. Bir anlamda da altyapı projenizi gerçekleştirmiş oldunuz. Bu proje devamlılık gösterecek mi? Gelecek için Banvit Kulübü’nün altyapı çalışmaları bu çizgide mi devam edecek?
Tabi ki altyapımızın şu an geldiği noktadan ve oyuncularımızın performanslarından çok memnunuz. Gelecek için ise bu organizasyonun devamı sağlayacağız. Bize bu konuda maddi ve manevi destek veren Banvit ailesine de çok teşekkür ediyorum.

Kaynak: www.tbf.org.tr

Röportaj:Dilvin Yücebarlas
Fotoğraf: Ahmet Tokyay

Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hayri Pelergen "Basketfaul.com'a yazdı.
Kantarın topuzu kaçtı.!

Haberi Oku