Süper Lig Koçlarına Sorduk;

Orhun Ene :

 Ezbere çok tekrarla öğretilen oyun düzenlerinde yeteneklerini kullanmayı beceremeyenler olduğu gibi bireysel yetenekleri ön plana çıkarmaya yönelik düzenlerde yetenekli oyuncular takımın parçası olamadıklarından birebir yeteneklerinin yetmediği yerde çaresiz kalıp gelişemiyorlar.

Takım olmaya ve beraber oynamaya yönlendirilen takımlarda yetenek düzeyleri arasında fark olan oyunculardan kurulu bile olsa takım iyi bir ekip olduğundan maçı kazanma refleksini birlikte geliştiriyor.

Takımın önünde olan yetenekli oyuncu yetiştirmeye dayalı düzen ne kadar yanlışsa fazla egosu şişmesin diye disiplinle yetenekleri bastırılmaya çalışılan ortamlar da o kadar zararlı.

Burada koçlar her şeye karar veren üst otorite olma yerine iyi bir ekip basit ve anlaşılabilir bir düzen içerisinde birlikte düzen oynayan kazanmaya odaklı mutlu bir basketbol takımı yaratmaya çalışmalıdır.

Yetenekliler ve görev adamları oyunun doğal yapısı içerisinde kimliklerini bulurlar.

Birbirleri tarafından  kabul edilmeleri daha sağlıklı olur.

Hakan Yavuz :

 Adam eksiltme konusuna önem verirdim.

 

 

 

 

Selçuk Ernak :

 İlk olarak ayak oyunları öğretirdim. Savunmayı kendinden uzaklaştırmak veya geçmek üzerine çalışırdım . Tecrübelerime göre bireysel gelişim için her şeyin başı ayak oyunları.  Her şey bu temelin üzerine gelişiyor. Hem savunma hem de hücum için.

 

 

 

Ahmet Çakı :

 Teknik anlamda, önceliği topsuz oyun ve topsuz oyun savunmasına verirdim.

Ayrıca oyuncuları zihinsel olarak A takımda alacağı role uygun olarak hazırlardım.

 

 

Burak Gönen :

 Temel teknik gelişimi için çalışır,  diğer taraftan özgüvenlerini geliştirmek için kültürel ve sosyal yönlerine eğilirdim .

 

 

 

Özhan Çıvgın:

 En önemlisi , mental seviyeyi geliştirmek , sosyal ve kültürel olarak geliştirmek . Basketbol olarak üst seviyede oynayacağı pozisyonda oynaması ve hangi pozisyonda oynarsa oynasın şut gelişimi.

 

 

 

Ahmet Gürgen:

 Topsuz oyun ve savunmasına önem verirdim.

 

 

 

 

Serhat Şehit

 Temel teknik çalışmaları yapardım. Zihinsel olarak özgüven eksikliği çok fazla olduğunu düşündüğüm için, tespit ettiğim hedef oyunculara saha içinde ve dışında sorumluluk vererek geleceğe hazırlardım.

 

 

 

Can Sevim :

 Sadece temel teknik çalışırdım bire sıfır birebir gelişimlerini sağlamaya çalışırdım.