Gökhan Taştimur Oyuncularına Güveniyor
Geçtiğimiz sezon, Olin Edirne Basket’i Beko Basketbol Ligi’ne taşıyarak, kariyerindeki 8. ikinci lig şampiyonluğunu yaşayan Gökhan Taştimur, Olin Edirne Basket’in buraya geliş öyküsünü ve hedeflerini anlattı.

Ligin yeni ekiplerinin koyduğu klasik hedef olan kalıcı olmaktan ziyade, uzun vadeli hedefleri olup olmadığı sorulan Gökhan Taştimur, “Kalıcı olmak gibi bir söylemim söz konusu değil. Gidebildiğimiz en iyi yere kadar gitmek istiyoruz. Son derece kararlıyız. Bunun da mücadelesini en iyi şekilde vermeye çalışacağız. Tabii ki, çok ciddi uzun vadeli planlarımız da var. Kapalı spor salonu organizasyonlarımız var. Bunun için, yöneticilerimiz ciddi bir şekilde çalışıyorlar. Biz, Trakya’da basketbol için çok ciddi bir potansiyel olduğuna inanıyoruz. Basketbolda çok önemli olduğuna inandığım fizik yapısı, Trakya’da çok ciddi bir avantaj. En önemli caddemiz olan Saraçlar Caddesi’nde yürüdüğüm zaman, kendimi Belgrat’ta veya Zagreb’de yürüyor gibi hissediyorum. Sağımdan solumdan 2 metre boyunda insanlar geçiyor. Bu da beni son derece heyecanlandırıyor. Bulgaristan’a, Yugoslavya’ya veya Yunanistan’a çok yakın olduğumuz ve oralardan da Türkiye’ye çok göç olduğu için, bu konuda ciddi avantajımız var. Bunu, uzun vadede mutlaka lehimize çevireceğiz. İlerisi için en önemli planımız, kendi oyuncularımızı yetiştirmek ve onları Türk basketboluna sunmak. Bunun için de altyapı çalışmaları başlamış durumda. Aynı zamanda, bu sene bir de 97-98 doğumlulardan oluşan bir pilot takım kurduk. Bu takımın da mutlaka Türkiye Şampiyonası’nda olmasını istiyoruz. Altyapı konusunda duayen isimlerden, beraber çalıştığım antrenör arkadaşım, Ali Burgul’un kontrolünde kurduğumuz altyapı takımımız, çok ciddi plan ve programlarla çalışmaya başladı. Herhangi bir aksilik olmazsa, kendimizi mutlak suretle playoffun içinde bulmak istiyoruz. Benim şahsımın iddialı yapısı, farklı şekilde konuşmama izin vermez. Kalıcı olacağız, küme düşmeyeceğiz gibi şeyler söyleme şansım yok. Çok da iyi bir kadro kurduğumuzu düşünüyorum” sözleriyle Olin Edirne Basket’in iddiasını ortaya koydu.

Gökhan Taştimur, Edirne ve Trakya halkının ilgisinden çok memnun olduğunu belirtirken, “Halkın çok yoğun ilgisi var. Bir an önce Efes Pilsen’i, Fenerbahçe’yi, Galatasaray’ı, Beşiktaş’ı bir an önce Mimar Sinan Spor Salonu’nda görmek istiyorlar. Takımımızı gönülden destekleyeceklerine hiç şüphemiz yok. Beko Basketbol Ligi’ne çıkarken de 4500 kadar Trakyalı, Edirne’den ve tüm Trakya’dan kalkıp İstanbul’a bizi desteklemeye gelmişti ve Sinan Erdem Spor Salonu Sarı-Yeşil’e boyanmıştı. Çok coşkulu ve renkli görüntüler ortaya çıkmıştı. Özellikle Edirne’de kolay maç kaybetmeyeceğimizi düşünüyorum. Seyirci her zaman bizi ateşleyecek bir faktör olarak hazır bulunacaktır. Edirne’de yolda yürürken bile, insanlar sürekli bizi onore ediyorlar, ruhumuzu okşuyorlar” dedi.

Tecrübeli antrenör, sezon öncesinde İtalya’da yaptıkları çalışmaları ise, “Net bir şekilde, istediğimiz aldık diyebilirim. İki haftalık süre içinde 7 maç, 12 de antrenman yaptık. Öncelikle oyuncuları, hazırlık maçlarını sadece hazırlanmak için yaptığımıza oyuncuları ikna ettik. Oyuncular tabii ki her maçı kazanmak istiyorlar ama maçlardan sonra bakın bakalım gazetelere, bize maç kazandığımız için puan vermişler mi dedikçe bunların sadece hazırlık olduğunu anladılar. Takıma geç katılanlar oldu. Renaldas Seibutis, ancak Dünya Şampiyonası’nda sonra aramıza katılabildi. Ancak, çok olumlu bir enerji verdi. Harika bir kişiliğe sahip olan çok kaliteli bir oyuncu. Bizim basketbol programımıza da çok uygun. Dünya Şampiyonası’nın üçüncülük maçında da Teodosic’i durdurarak takımının üçüncülüğüne büyük katkı sağladı. Predrag Samardziski, eylülde geldi. O da Avrupa Şampiyonası’na vize almayı başaran Makedonya Milli Takımı’nın kadrosundaydı. Son dönem maçlarında çok verimli oynadı. Diğer yabancı oyuncumuz Vidas’tan da çok memnunuz. Çok deneyimli bir oyuncu. Seth Deliboa’yı almak için mayıs ayında karar vermiştik ama oyuncuya, maddi ve manevi daha iyi teklifler gelince biraz gecikti. Bunlarında dışında, David zaten Türk oldu. Bizim için avantaj olacak. Tabii, bu durum bizim gibi kulüpler için şu an şans ama aynı şeyi 5-6 sene sonra da yapıyorsak, o zaman durup düşünmemiz gerekir. Trakya gibi basketbol potansiyeli çok yüksek olan bir bölgede, hala devşirme yoluna başvuruluyorsa kendimizi sorgulamamız gerekir. Eğer bu hedef, Edirne’nin tüm kurumlarının hedefi haline gelirse, herkese söz verebilirim ki ekibimle birlikte, Edirne’nin tüm Türkiye’yi besleyebilecek potansiyelini ortaya çıkaracağız. Bunu üstüne basarak söylüyorum. Ben zaten Eczacıbaşı kökenli bir antrenör olduğum için en önemli özelliğim de bu: Genç oyuncuları keşfetmek ve onlara şans vermek. Takımlar, 1. lige çıkarlar düşerler ama önemli olan bir şeyler katmak. Benim de bütün savaşım, Olin Edirne’yi ekol olarak sayılan takımlar arasına sokmak olacak. Takımıma da çok güveniyorum ve herkesi basketbola doyuracağımıza inanıyorum” şeklinde özetledi.

Çalıştırdığı takımlarda uygulattığı başarılı savunma ile tanınan Taştimur, kadrodaki oyuncuların onun istediği düzeyde savunma kabiliyetine sahip olup olmadığının sorulması üzerine, “Tabii ki, transferleri yaparken oyuncuların savunma özelliklerini de göz önünde bulundurduk ama ister istemez, ilk sene olunca bir matematik hesabı da yapmak zorunda kalıyorsun. Savunması kuvvetli oyuncular alırken bir yandan da hücumda kaç sayı atabileceklerini de hesaplamak gerekiyor. Savunma yönü çok kuvvetli olan oyuncuların da maddi değerleri yüksek oluyor. Bizim de ligde ilk senesi olan, Avrupa’da oynamayan bir kulüp olarak, o oyuncuları getirmemiz çok kolay olmuyor. Bazı yerlerden taviz vermek gerekiyor. Yine de şunu söyleyebilirim ki, Renaldas Seibutis’in müdafaası, ciddi bir özelliği. Eminim ki Trakya, onu izlemekten çok keyif alacak” şeklinde konuştu.

Yabancı oyuncular gibi yerli oyuncularından da son derece memnun olduğunu belirten Taştimur, özellikle Can Akın hakkında övgü dolu sözler söyledi: “Can Akın gibi basketbol sahasında beraber olmaktan keyif aldığım oyuncular var tabii ki ama Can Akın beni gerçekten çok heyecanlandırıyor, çok keyiflendiriyor. Bunu üzerine basarak söylüyorum. Belki de basketbol antrenörlüğüm boyunca, bundan sonraki dönemlerde de, onun hep yanımda kalmasını isteyeceğim. Onu izlerken, yüreğinden, basketbol mantalitesinden, görgüsünden, kültüründen, eğitiminden, her şeyinden keyif alıyorum. Türk basketbolcusunun tarifine çok uygun bir oyuncu. Eminim ki, o da sezonun başlamasını sabırsızlıkla bekliyordu. Onun da bir takım hedefleri var. Geçen sene bir duraklama dönemi geçirdi. Fiziksel olarak bazı sorunlar yaşamış ama bu sene aç bir şekilde geliyor. Çok heyecanlıyım onun için.”

Olin Edirne Basket’in kadrosunda bulunan diğer oyunculardan da söz etmeyi ihmal etmeyen Taştimur, “Ömer Ünver gibi çok değerli, All Star’larda 3 sayılık atış yarışmalarını kimseye kaptırmayan bir oyuncumuz var. Caner ve Barkın gibi, 1. ligi bekleyen ve bu ligin heyecanını, süre alarak ve ciddi yatırım yapılarak yaşayacak genç oyuncularımız var. Ahmet Kaplan, asker gibi bir oyuncu. Harika bir adam. Galatasaray aldığımız genç Ali Can var. Takımda ne zaman bir donukluk olsa, anında herkesi ateşleyen bir çocuk. Ege kaptanımız zaten tam bir maestro. Daha önceki röportajlarımda da bahsettim. Bırakıp gitsem, takımı rahatlıkla idare edebilecek düzeyde bir oyuncu. Sanırım aşağı yukarı bütün takımdan söz ettim. Müdafaa ile ilgili geriye dönersek; müdafaa çok zaman isteyen bir iş. Ancak, 1-2 sene aynı kadroyu koruduktan sonra verim alınabilecek bir organizasyon. Bu konuda da şanslıyım. O parçaları çok çabuk çalıştık ve kendi basketbolumuzu oluşturduk diyebilirim. Sadece koordinasyon, zamanlama ve bazı detayların vücutta alışkanlığının olmamasının sorunlarını yaşıyoruz. Bence onlar da çok çabuk tamir olacak. Kolej takımı gibi, disiplinli, düzenli, ahlaki değerleri on üzerinden on olan bir takım oluştu. Çok mutluyum. 20 yıllık basketbol antrenörlüğümde en keyif aldığım kadrolardan birisi. Bütün takımımla gurur duyuyorum ve onların başında olmaktan şeref duyuyorum. Onların bana verdiği cesaretle Olympiacos’la, Siena’yla hazırlık maçı aldık. Yarın da Efes Pilsen’le maç yapacağız. Euroleague’in favorisi olan 3 takımdan bahsediyoruz. Bütün bunlar da kulübümün marka değerini arttırıyor. Umarım kulübümün başındaki sponsoru, Olin Yağ Sanayi A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Edip Ağaoğulları’nı kimse üzmez. Ben de elimden geldiği kadar onun keyif almasını sağlamaya çalışıyorum. O keyif aldıkça, karşılıklı birbirimizi uçururuz diye düşünüyorum” sözleriyle, oyuncularına ne kadar güvendiğini gösterdi.

Sekiz ayrı takımı Beko Basketbol Ligi’ne yükselterek, kırılması oldukça zor bir rekora imza atan Taştimur, bu başarının formulünü ise, “Biraz önce arkadaşlarla, Efes Pilsen’in kasetlerini izliyorduk. Orada izlediğimiz müdafaa, bizim ikinci ligde yapmaya çalıştığımız. Aradaki tek fark kalite. Eğer kendi basketbolunu oluşturursan, bir kimlik sahibi olursan, kısa sürede bunu beceriyorsan, netice alıyorsun. 2. ligde inandığım tek şey, bu kimliğe sahip olmak. Olin’le bunu 6 ayda başardık. Sakatlıklar, ayrılıklar da yaşadık ama finallerdeki aslan parçaları, 12 harika adam, özellikle Hacettepe maçlarında o kadar müthiştiler ki. Biraz önce o maçları da izledik. İnanılmaz bir düzen ve disiplin var. Hacettepe’yi kesinlikle küçümsemiyorum ama o takım Hacettepe’yle 20 tane maç yapsa, 1 sayıyla da olsa 20’sini de kazanır. O kadar bir adım önde. Bunun da formülü iyi çalışmak, takım halinde hareket etmek ve her şeyi paylaşmak. Sevgi çok önemli. Bu seneki takımımız da müthiş bir aile. Birbirleriyle şakalaşıyorlar, birbirlerine destek oluyorlar. Birisinin dedesi vefat ediyor, yabancı oyuncu da gidip destek oluyor. Basketbolda bunlar önemli detaylar. Küçücük sahada, her şeyi beraber yapıyoruz. Bunların hepsine sahibiz. Anlattıkça ortaya çıkıyor ki gizli bir formül yok aslında. Formül, çok çalışmak, birbirine saygı duymak ve kendi basketbolunun inşaatını yapmak. Biz bunun peşindeyiz. Gerçekten de kısa dönemde ibre yukarı gitmeye başladı” şeklinde özetledi.

Röportaj: Kemal Mardin (TBF)
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Bilyoner.com KBSL Şampiyonu Fenerbahçe'yi...
Fenerbahçe, Yakın Doğu Üniversitesi'ni 62-53 yenerek seriyi 3-1e getirdi ve 2017-2018 şampiyonu oldu.

Haberi Oku