Ahmet Çakı EL Koçlar Birliğinde

Euroleague Koçlar Birliği 4 Mart 2019 tarihinde Madrid’de yapılan lansman ile resmen kuruldu.

Yeni kurulan bu birliğe “EuroLeague Head Coaches Board” adı verilirken ilk başkanı da Zeljko Obradovic oldu. Başkan Vekili Pablo Laso, Genel Direktör Goran Sasic olurken Xavi Pascual, Neven Spahija, Ahmet Caki ve Georgios Bartzokas da ilk yönetim kurlu üyeleri oldular.

Lansmanda Ahmet Çakı “Bu birliğin bir parçası olduğum için kendimi oldukça şanslı hissediyorum. Bu birlikte yer almamız oldukça önemli. Basketbolun gelişimi açısından fikir alışverişinde de bulunacağız.” diye konuşmuştu.

Biz de Türkiye’ye döner dönmez kendisinden bu birlik hakkında fikirlerini aldık.

Aşağıda bu görüşleri sizlerle paylaşırken bu önemli göreve gelişini tebrik ediyor ve Türk antrenörlerini temsilinde başarılar diliyoruz.

Euroleague coachlar birliği şu an sadece Euroleague’in içinde bulunan coachları kapsasa da, ülkeler de bulunan antrenörler birlikleriyle iletişimi artırarak kısa zamanda bütün antrenörlerin içinde bulunduğu haklarının korunup antrenörlerin iletişim halinde olmasını sağlamayı hedefleyen bir kurum.

Buradan yola çıkarak TÜBAD’ın kuruluşunu ve bugünlere büyüyerek gelişini kendine örnek alan bir antrenörler birliği. Özellikle TÜBAD’ın birkaç üye ile yola çıkıp; bugünlerde sahip olduğu 1800 üye tam olarak Euroleague’in de izlemek istediği yol olarak öne çıkıyor.

Euroleague coachlar birliğinin üyesi olmak bana bir basketbol antrenörü olarak haklarımın korunması kadar Türkiye’de ki coachlarla sahip olduğum iletişimi uluslararası seviyede de bana sağlaması.

Bunu da basın toplantısı için bulunduğum İspanya’da ki sürede net bir şekilde hissettim. Basketbolun en temel öğesinin iletişim olduğunu düşündüğümüzde, bu iletişimin bana uluslararası ortamda bir farklılık sağlayacağına inanıyorum.

Teşekkür ederim.

Ahmet Çakı