Ahmet Çakı: Yerlilerin yan rollerle yetindiği bir yapı kurmaktan kaçındık.

Cem Pekdoğru’dan yine harika bir röportaj. Harika gözlemler içeren ve çok çalışılmış Cem Pekdoğru sorularını ve Koç Ahmet Çakı’nın samimi cevaplarını sizlerle paylaşıyoruz.
2017-18 sezonu, Darüşşafaka Tekfen için tam anlamıyla rüya gibi geçti. Top 16 seviyesinde grup liderliğini garantiledikten sonra kaybedilen Gran Canaria maçını bir kenara koyacak olursak, EuroCup’ta belli bir iddiayla çıktığı son 12 maçta hiç yenilmemişti Daçka. Nasıl bir rüyayı anlatmak hiçbir zaman göründüğü kadar kolay olmuyorsa, Daçka’nın bu başarısını açıklamak da pek mümkün sayılmazdı. Bayern Münih ve Lokomotiv Kuban eşleşmelerindeki geri dönüşlere tanıklık edenlerden bazıları, gördüklerinin gerçekliğine hâlâ inanamıyor.
Böyle bir zafer sezonunun ardından, Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi’ndeki ve son dört sezonda üçüncü kez oynamaya hak kazandıkları EuroLeague’deki hedeflerine yeni bir zihniyetle giriş yapması gerekti Darüşşafaka Tekfen’in. Bir işbirliğini sona erdirdikten sonra, zirvede kalmak için köklerine dönüş yapan Daçka koçluk pozisyonunu da eski bir tanıdığa devretti: “Şefkat Yuvası” kapısından içeri ilk kez doksanlı yıllarda giren ve Darüşşafaka basketbolunun küllerinden doğuşuna bizzat tanıklık eden, ilk başantrenörlük deneyimini de henüz yirmili yaşlarını doldurmamışken yeşil-siyahlı kulüpte yaşayan Ahmet Çakı eve geri dönüyordu. Aradan geçen 12 yıl içinde Mersin Büyükşehir BelediyesiErdemirTOFAŞAnadolu Efes ve ALBA Berlin gibi kulüpleri çalıştırarak üst düzey bir deneyim elde eden Çakı, zor bir göreve soyunduğunun farkında. Başarılı koç şimdilerde bir yandan altmışlı yıllarda ülke basketbolunun Avrupa’daki ilk temsiliyet günlerinde adı yazılı olan bu kulübü EuroLeague sahnesinde yarışmacı kılmaya çalışırken, diğer yandan BSL’de alınan erken mağlubiyetlerin elindeki genç çekirdeğin özgüvenini zedelemesine engel olmak için çaba sarf ediyor. Türkiye’nin en pozitif spor figürlerinden birini yeniden tanımak ve Darüşşafaka Tekfen’le girdiği bu yeni meydan okumaya ilişkin havadisleri almak için Maslak’taydık…