Defense Is Constant – Zmago Sagadin

Basketbol her şeyin mümkün olduğu çok kompleks bir oyundur. İyi takımların hücum ve savunma düzenleri arasında bir denge olmalıdır. Başarılı bir basketbol takımı olabilmek için sadece evinizdeki değil deplasmandaki maçları da kazanmalısınız. Bazen deplasmanlar daha da önemlidir. Deplasmanda oynarken takımınız farklı bir çevre ve psikolojik şartlar altında olacaktır. Hakemler kalabalık, çemberler ışıklar ve oyun topu takımınızın alıştığı gibi olmayabilir. Evinde oynayan takımdan daha yüzdeli şut atmaya çalışmak zor ve çoğunlukla risklidir. Bu yüzden hücum güvenilir olmaz. Bununla beraber iyi bir savunma yapıp skordaki savaşı kazanabilirsiniz. Savunma sabittir ve maçları kazandırır. Savunma ve ribauntlarla şampiyonluklar kazanılır. Birçok spor dalına şampiyon takımların güçlü bir savunmaları ve asla pes etmeyen oyuncuları vardır. iyi savunma, sinerji ve takım çalışması gerektirir ve takımın hücum performansına etki eder. Elbette ki özveri, zekâ, agresiflik ve disiplin her savunma oyuncusunun görevidir. Takım ruhu ve kazanma anlayışı öğrenilebilir. İyi bir savunma anlayışı yaratmada benim yolum, savunmanın kurallarını, oyunlarını ve değişik prensiplerini öğreterek bunlara sadık kalınmasından geçer.

 

KONUŞMA
Bütün iyi savunmalar konuşan savunmalardır. iyi bir iletişimle sahadaki oyuncular birbirlerine yardım eder, yanlış anlaşmaları önler ve hücumu zor durumda bırakırlar. “yardım”, “değişme”, “solda ya da sağda perdeleme” gibi uyarılarda bulunmak takımın savunma performansını arttırır. Konuşmadan savunmada değişme olamaz stance kay ve konuş.

 

TOP ÇALMA ZAMANI
Herhangi bir tam saha baskı ya da hücum süresinden çalma girişiminde topa baskı yapın ve rakibinizi top kaybına zorlayın. (8 saniye ya da top çalma) kötü pasörleri ve topla oynama kabiliyeti zayıf oyuncuların cesaretini kırın. her zaman istediğinizde bölge savunmasına dönebilmelisiniz ancak topu çalmaya çalışmayın ve faul yapmayın. Rakibinizin hata yapmasını bekleyin ve süreden çalın.

 

TOP TARAFI VE YARDIM TARAFINI BELİRLEME
Olabildiğince çabuk şekilde topu bir yere sürün ve top tarafı ile yardım tarafını belirleyin. Toplu oyuncuyu bir yöne gitmeye zorlayın ve orada kalmasını sağlayın .

 

TOPA BASKI – HÜCUMA SALDIRMA
Savunma oyuncuları, toplu oyuncu üstünde çalışmalıdırlar. Hücum oyuncusunun istediğiniz yöne gitmesini sağlayın ancak sahanın ortasından uzak tutun. Öncelikli amacımız top çalmak değildir, rakibi topu tutmaya ve tehdit oluşturamayacağı bölgelere pas vermeye zorlayın.

 

PAS YOLLARINA PRES
Rakibinizin topu kolayca bir taraftan diğerine göndermesine izin vermeyin. Kaymaları gerçekleştirin ve topu durdurmak için harekete geçin. İyi savunma çalışması toplu oyuncuyu durdurma ve hızlı paslara engel olmaktır.

 

ORTAYA İZİN YOK
Toplu oyuncunun ortaya girmesine asla izin vermeyin. Kenardan ya da ortadan fark etmez, hücum oyuncusunu orta alandan dip çizgiye doğru top sürmeye zorlayın, böylece takım arkadaşlarınız yardıma gelebilsin.

 

ÖNÜNÜZDE KATA İZİN YOK
Savunma oyuncusu pas yönünde hareket etmeli ve cut eden oyuncuya vücudunu kullanarak engel olmalı, takım arkadaşının toplu oyuncuyu savunmasını kolaylaştırmalıdır. Beş savunma oyuncusu da pozisyonlarına göre her pasa tepki göstermelidir. Top yönünde hareket edin.

 

PERDELEMELERLE SAVAŞ
Agresif olun ve rakibinizin sizi perdelemesine izin vermeyin. ilk perdelemede faul yaptırarak rakibinizi hayal kırıklığına uğratın. Savunmanızın yardım veya değişmelere hazır olduğunu bilin. Rakibinizin perdeleme ve devrilme oyununu yanal olmayan hareketlerle durdurun. Perdeleme varsa savunma oyuncusu perdelemeye doğru kaymalıdır. Otomatik olarak hücum, anlaşmazlığa düşecek.

 

RAKİBİN SKORERİNİ TAKİP ET
Takımın en iyi hücum oyuncusunu top aldırmayarak zorlayın. Savunma perdelemelerde onu takip etmeli. Skorer oyuncuya yakın kalın ve tüm oyuncular skorer topu aldığı anda savunma pozisyonlarını düzeltmelidir. Başlıca yapmamız gereken karşı takım skorerinin sayı serileri yakalamasını engellemek olmalıdır. Unutmayın ki baskı altında olan oyuncu daha sinirli olacaktır, özellikle küçük faullerle rahatsız edilir ve kolay şut şansı verilmezse.

 

POST SAVUNMASI
Boyalı alanın tepesine ya da içine atılacak paslara engel olun. Eğer rakip takımın post oyuncusu skorerse önden alarak pas almasına engel olun. Ortaya yapılacak penetrelere engel olun ve oyuncuyu kenarlara gitmeye zorlayın.

 

ŞUTÖRE FAUL YOK
Yalnızca yüzdelere oynayın. Eller tamamen havada olmalı ve şutör oyuncunun çemberi rahat görmesini engellemelisiniz. skorer oyuncuyu savunma oyuncusunun üzerinden şut atmaya zorlayın ancak şut sonrası mutlaka box out kullanın

 

AKILLI VE DOĞRU FAULLER
Her çeyrekteki 4 faul hakkınızı da rakibin en iyi skorerini rahatsız etmek için kullanın. Ortaya penetreye izin vermeyin ve screen lerle savaşın. Yapılabilecek en büyük hata basket faul yapmaktır. Ancak faulleri akıllıca yapmak bir zorunluluktur sportmenlik dışı faul istemediğimiz bir şeydir.

 

YARDIM TARAFI SAVUNMASI

Eğer tuttuğunuz oyuncu toptan 2 pas mesafesi uzaktaysa ortayı doldurun topu izleyin ve pozisyonunuzu ayarlayın ve yapabildiğiniz kadar top tarafına yardım etmeye ya da hücum oyuncusunu pas vermeye zorlayın

  • Hücumun aksiyonlarını bozmaya çalışın. Savunma hücumun lob pas atmasını sağlamalıdır
  • Hücumu okuyun-savunma değişmelere ve top tarafına rotasyona hazır olmalıdır.
  • Aşırı yardımlara gitmeyin savunma kendi adamını bulup box out edebilmelidir
  • Yardıma yardım: açık şutlara izin veremeyiz bu yüzden toplu oyuncuyu başkasına pasa zorlayın
  • Toplu oyuncuyu şaşırtın.pas atmak için uzak bir noktaya bakarken bunu yapmalısınız bu an double team ve top çalma için idealdir
  • Rotasyonlar . Topu durdurmak yada pasa zorlamak için rotasyonu kullanın.

 

REBOUND
Çemberleri kontrol altına alırsanız oyunda başarılı olma ihtimaliniz oldukça yüksektir. Savunma ribaundlarınızın sayısı hücumun attığı şutun bir göstergesidir. Savunma her şut kaçacakmış gibi hareket etmeli ve her şut için ribaund pozisyonu almalı kısacası savaşmalıdır. Rakibi çemberin altına yada boyalı alanın dışına itmelisiniz. Box out sonrası zeka faktörü devrededir. Oyuncular kaçan şutların % 80 inin atılan yönün tersine sektiğini bilmelidirler.Ek olarak savunma şut atıldığı anda önden ve geriye pivot box out tekniğiyle vücudunu araya sokabilmelidir. Serbest atış pozisyonlarında savunma hücumun itme ve zorlamalarına karşı koyabilmelidir.
Savunma topu almak için istek duymalı havada topu iki eliyle alıp kontrol etmelidir. Ribaund u çabuk bir ilk pas izlemelidir.genelde takımın “size” ı önemlidir ancak “size” tek başına ribaund için yeterli olamaz.

GEÇİŞ SAVUNMASI
Top hızında geriye koşun. Topu durdurun topu kullanan oyuncuya yardım edin. Herşeyi değiştirmeye hazır olmalısınız. Post bölgesine trailer olarak gelen oyuncuya bump savunmasıyla karşılık vermelisiniz. Gerekirse faul yapın! Kolay basket yok- coast to coast yok!

NASIL OLDUĞU NEDENDEN DAHA ÖNEMLİDİR
Savunmanızı değişik şekillerde yapılandırabilirsiniz. Ama önemli olan takımınızın savunmayı nasıl işlettiğidir. Elbette ki takımınız değişik rakiplere karşı aynı savunma prensiplerini uygulayacaktır.

 

GENÇ YETENEKLERİ BULUN
Genç oyuncuları antrenmanlarda sıkı bir savunma için daha çok zaman harcamaları konusunda cesaretlendirin. Hücum olarak ne yaparsa yapsın savunmada yapmalıdır. Savunma isteği ve davranışlarını geliştirin.

 

SCOUT RAPORLARI TUTUN
Rakibin hücum olarak ne oynadığını ve en iyi hücum paternlerini araştırın. Takımınızı hücumun istediği şeyleri yapmasını önleyecek şekilde hazırlayın. Patternlerini yok edin ve takımınıza hücumu okumayı öğretin.

 

SAVUNMA İÇİN BASİT HEDEFLER BELİRLEYİN
Bazı iyi örnekler ( rakibi % 50 nin altında şuta zorlama – her periyot için 20 sayının altında tutma vb ) aptalca fauller yapmayın.( basket faul )rakipten daha çok ribaund alın açık 3 sayı atışlarına izin vermeyin. Rakibin skorerine sayı serileri yaptırmayın. 25 in altında faul yapın ve daha çok top çalın.

TAKIMINIZI HAZIRLARKEN SAVUNMAYA HÜCUMDAN DAHA AZ ZAMAN HARCAYIN ANCAK ASLA SAVUNMA ÇALIŞTIRMAYA DAHA AZ İLGİ GÖSTERMEYİN. BÖYLECE KAZANAN SAVUNMAYI OLUŞTURABİLİRSİNİZ

 

ZMAGO SAGADİN
Çeviri Ş .CAN KASAPLAR

*Zmago Sagadin Kasım 1952, Celje’de doğdu, hem ulusal hem de uluslararası düzeyde 25 şampiyonluk unvanıyla en başarılı Slovenya ve Avrupa basketbol koçu olarak kabul edildi,  9 kez Slovenya En İyi Antrenör ödülünü kazandı ve onursal ödüllerin sahibi oldu.

Zmago, genç oyuncularla yaptığı olağanüstü çalışmalarıyla tanınıyor. NBA’e en çok oyuncu veren Avrupalı koçların başında gelmektedir.