2018 Faaliyetleri ve 2019 Hedefleri

Geçmiş Yılların Özeti, 2018 Yılı Faaliyetler Raporu ve 2019 Hedeflerimiz

– Ocak 2019 – 

Öncelikle derneğimizin kurulmasında, bugüne kadarki faaliyetlerinde ve bilhassa dernek ismimizin başına ‘’Türkiye’’ ibaresinin alınmasında büyük katkısı olan Onursal Başkanımız Sayın Önder Seden’e ve ondan bayrağı devralıp ilk günden yaşamının son anına kadar onunla beraber çalışan rahmetli Sayın Mehmet Baturalp’e şükran ve teşekkürlerimizi sunarız.

3 Ocak 2019 Perşembe günü gerçekleştirdiğimiz yeni yılın ilk Yönetim Kurulu toplantısında geçmiş yıllar, özellikle 2018 yılında yapılan faaliyetler ve gerçekleşen icraatları gözden geçirerek 2019 yılı faaliyetler takvimini oluşturduk. Aşağıda, önce geçmiş yılların kısa bir özetini, ardından 2018 de gerçekleşen faaliyetleri ve 2019 yılı hedeflerini siz değerli üyelerimizle paylaşmak istedik.

Geçmiş Yıllar

 1. Bir dernek isminin önüne çok zor bir şekilde alınan ‘’Türkiye’’ isminin derneğimize Bakanlar Kurulu Kararı ile alınması sayesinde Türkiye’de Türk basketbol antrenörleri ile ilgili bir konuda tek muhatabının TÜBAD olması sağlanmıştır.
 1. Üyelerimizin kulüpleri ile yasadıkları problemlerde ilk başvuruyu Türkiye Basketbol Federasyonu’na yaptıktan sonra bir netice alınamadığı durumlarda hukuk kurulumuz devreye girip, mahkeme süreci başlatılmıştır.
 2. Kontratı sona ermeden Baş Antrenörü ile ayrılmak isteyen kulübe eski Baş Antrenörü ile ibralaşmadan yeni bir Baş Antrenör için sahaya çıkış belgesinin verilmemesi yönündeki madde, derneğimizin isteği doğrultusunda yönetmeliklere ilave edilmiştir.
 3. Bas Antrenör ile yollarını ayıran kulübün ancak 3 maç Yardımcı Antrenör ile maçlarını oynayabileceği, 4.haftadan itibaren yeni bir Baş Antrenör ile kontrat yapması gerektiği yine derneğimizin talebi doğrultusunda uygulamaya konulmuştur.
 4. Geleneksel bir hale gelen TÜBAD – Banvit Uluslararası Turnuvası, 9 yıl boyunca Banvit ile ortaklaşa düzenledik. Burada Banvit Basketbol Kulüp Başkanı Sayın Özkan Kılıç’a özel bir paragraf açmakta fayda var. Kişisel çabaları, iyi niyeti ve geçmiş dönemlerde ki başkanlarımıza olan saygı ve sevgisi sayesinde bu günlere gelmemizdeki katkılarından dolayı bir kez daha teşekkürler ederiz.
 5. TÜBAD olarak tanınırlık açısından Avrupa çapında yabancı takımların bu organizasyonlara katılımı ile derneğimizin uluslararası prestiji artmıştır,
 6. Üye aidatlarının düzenli bir şekilde ödenmediği bir ortamda TÜBAD yönetim kurulunun yoğun çabaları ve Banvit kulübünün desteği ile derneğimizin maddi anlamda devamlılığını sağlayan en önemli organizasyonumuz olmuştur.
 7. Üyelerimiz Basketbol Federasyonu Eğitim Kurulu’nun düzenlediği ulusal / uluslararası panel ve seminerlerde görev alarak antrenör eğitimine her yıl katkı vermişlerdir. Yine birçok farklı ilde kurucularımız Önder Seden ve Mehmet Baturalp başta olmak yönetim kurulumuzdan birçok üyemiz farklı illerde meslektaşlarımızla bir araya gelerek dilek, öneri ve sorunları yerinde dinlemiş ve fikir alışverişinde bulunmuşlardır.
 8. Üyelerimizden Hakan Yavuz, Gencer Baytimur ve Ozan Havuzlu Türkiye Basketbol Federasyon’unun isteği üzerine Romanya’da, Oktay Mahmudi Hırvatistan, Slovenya, Yunanistan, İtalya ve Arjantin’de, Ertuğrul Erdogan Filipinler’de ve Zafer Aktaş da Litvanya’da gerçeklesen seminerlerde eğitmen olarak ülkemizi, TBF’yi ve TÜBAD’ı başarı ile temsil etmişlerdir.
 9. Kurulduğumuz günden beri birçok kere üyelerimize ulaştırılan yayınlara ilaveten en son 2014 Kuşadası Uluslararası Gelişim Semineri’nde ve İstanbul’da düzenlenen TÜBAD-TBF Eğitim Kurulu Semineri’nde de üyemiz Hurşit Baytok’un ‘’fundamental’’ isimli basketbol eğitim serisi ücretsiz olarak üyelerimize dağıtılmıştır.
 10. İnternet sitemizin, teknik bilgi ve makalelerle zenginleştirilip üyelerimizin basketbol felsefeleri e-bülten yolu ile yayınlanmıştır. Gelişimini hızla sürdüren iletişim dünyasını yakalayabilmek için internet sitemizin içeriğini ve sosyal medyamızı daha da etkin hale getirmek için çalışmalarımız devam etmektedir.
 11. Derneğimiz tarafından organize edilen çalıştay ve paneller ile bilhassa Anadolu’daki üyelerimizle beraber olunmuştur.
 12. Her yıl Basketbol Federasyonu tarafından alınan antrenör vize ücretlerinde dernek üyelerine %50 indirim yapılması sağlanmıştır.
 13. Kulübü ile ihtilafa düsen bir antrenörün o kulüpte çalıştığı tarihlerde ne kadar maaş alması gerektiğini davaya bakan mahkeme ilk defa bize sorarak TÜBAD’ın bu konuda bilirkişi olarak görülmesi sağlanmıştır.
 14. Kuvvetlenme aşamasındaki bir Sivil Toplum Kurulusu olarak üyelerimizin olağandışı acil yardıma ihtiyacı olduğunda kendilerine destek olunmuştur. Bu durumlar ve kişiler etik açıdan gizli tutulmuştur.

Yeni Federasyon Yönetimi i­le Yapılan Çalışmalar ve Önerilerimiz

Yeni federasyon yönetimi ile birlikte yapılan çalışmalar sonunda TÜBAD olarak verdiğimiz öneriler ise şöyle;

 1. TÜBAD’ın antrenör eğitiminde Türkiye Basketbol Federasyonu ile ana unsur olması önerilerimizden biriydi. Bu doğrultuda antrenör eğitim stratejisinin belirlenmesi ve yeni projeler oluşturulmasında Eğitim Kurulu ile birlikte derneğimiz daha da verimli çalışır duruma geçti.
 2. Ülkemizde çalışacak yabancı antrenörler için araştırarak belirlediğimiz kriterlerin talimatlarda yer almasını önerdik. Ayrıca yabancı antrenör belirlenecek kriterlere sahip olduktan sonra, liglerimizde çalışabilmesi için TBF Eğitim Kurulu’ndan etik onayı alması şartının konulmasını talep ettik.
 3. TBF’ n in deplasmanlı liglerinde (BSL, KBSL, TBL, TKBL, TB2L, KBBL, BGL ) bir antrenör aynı sezonda 2‘den fazla takım değiştirememesi,
 4. Üst liglerdeki takımların Alt Yapı antrenörleri ile ilgili konularla ilgili olarak;

– BSL, KBSL, TBL takımlarında, tüm zamanlı en az 2 antrenör ve 1 kondisyoner olması,

– TKBL takımlarının alt yapısında tüm zamanlı en az 1 antrenör olması,

– BGL takımlarında, tam zamanlı en az 2 antrenör ve 1 kondisyoner olması

– Bütçelerinden belli bir payın alt yapıya ayrılma zorunluluğu önerisi

2018 Faaliyetleri

 • Hiç kuşkusuz ki 2018-19 sezonuna TÜBAD açısından damga vuran konuların başında yabancı antrenör kriterleri geliyordu. Ve bu konuyla ilgili derneğimiz tarafından sunulan öneriler TBF tarafından dikkate alınarak yabancı antrenör kriterleri sezon başı itibarıyla uygulamaya geçti. Dernek olarak bizi sevindiren bu uygulamayla ilgili olarak bir kez daha dikkat çekmeye çalıştığımız noktayı sizlerle paylaşmakta fayda görüyoruz; TÜBAD olarak yabancı antrenörlerin ülkemizde çalışmalarına kesinlikle karşı değiliz. Sadece, ülkemizde benzer ve hatta daha kaliteli ve değerli antrenör havuzu varken sınırlı kariyerdeki yabancı antrenörlerin çalışmasına sıcak bakmıyoruz. Bu sebeple de ülkemizde çalışacak yabancı antrenörlerin tanınırlıklarının yanında gerçek başarılara imza atmış ve Türk basketboluna katkı verecek kişilerden olmasının gerek ve önemiyle hareket ettiğimizi vurgulamak istiyoruz.
 • 20-22 Haziran 2018 tarihlerinde TBF ile ortaklaşa düzenlediğimiz 11. Uluslararası Basketbol Antrenör Semineri, başkanımız Çetin Yılmaz, Orhun Ene, Zeljko Obradovic, David Rivers, Erdem Can ve Kostas Chatzichristos’un sunumlarıyla, yaklaşık 1000 yerli ve yabancı antrenörün katılımıyla büyük bir başarı ve camianın her kesiminden aldığı olumlu geri bildirimlerle gerçekleşti. 
 • 27 Haziran 2018 tarihinde olağan genel kurulumuz yapıldı. Oy birliğiyle yeni başkanımız Çetin Yılmaz olurken, derneğin kuruluşundan bu yana belki de en güçlü yönetim kurulu oluşturuldu. Aydın Örs, Necati Güler, Hakan Yavuz, Cem Akdağ, Derya Aydıner, Murat Özyer, Ergin Ataman, Orhun Ene, Ufuk Sarıca, Ekrem Memnun, Ertuğrul Erdoğan ve Gencer Baytimur yeni yönetim kurulunu oluşturan isimler oldu. (http://www.tubad.org.tr/yonetim-kurulu/)
 • Olağan genel kurul sırasında dernek tüzük tadil metin oy birliği ile kabul edildi. İktisadi işletme kurulmasına karar verildi. (http://www.tubad.org.tr/dernek-tuzugu/)
 • 19-20 Eylül tarihlerinde ülke basketbolu için iki önemli değeri yani, yakın zamanda kaybettiğimiz basketbola yaptığı katma değerlerle hiçbir zaman unutulmayacak ismi Doğan Hakyemez ile geleceğimiz olan gençlerimiz için TÜBAD – Doğan Hakyemez Gençler Turnuvasını Anadolu Efes, Darüşşafaka, Fenerbahçe ve Tofaş genç takımlarının katılımıyla gerçekleştirdik. Turnuvaya katılan antrenörlerimize yakın zamanda kaybettiğimiz ve rahmetle andığımız Battal Durusel, Merih Çakıroğlu, İsmet Badem ve Ünal Büyükaycan anısına başarı plaketleri verdik.
 • 21-22 Eylül tarihlerinde ise Anadolu Efes, Banvit, Darüşşafaka Tekfen ve Khimki Moskova takımlarının dahil olduğu Euroleague seviyesinde geçen 12.sini organize ettiğimiz turnuvaya 12.TÜBAD – Mehmet Baturalp Turnuvası adını vererek geçmiş dönemlerde başkanlığımızı yapmış basketbolumuzun en önemli isimlerinden Mehmet Baturalp’i anma fırsatı bulduk. Gerek bu turnuva gerekse de geçmiş yıllardaki turnuvalara katılımcıların organize edilmesinde ve çok değerli koçların seminerlere eğitimci olarak katılmalarında büyük katkılar veren Aydın Örs ve Ergin Ataman’a da buradan teşekkürlerimizi sunarız.                            
 • Geçtiğimiz yıl başlatılan ve 12.TÜBAD – Mehmet Baturalp Turnuvasında 2.si gerçekleşen sosyal sorumluluk projesi kapsamında DİYAÇEV ile ortaklaşa organize ettiğimiz ve büyük ilgi gören, Tip1 Diyabetli çocuklarımızın da spor yapabileceklerine dikkat çektiğimiz Diyabetli çocuklar ile ünlüler basketbol karşılaşmasını kalabalık bir seyirci ve basın mensubu önünde gerçekleştirdik. 
 • 21-23 Eylül tarihlerinde başkanımız Çetin Yılmaz, Ergin Ataman, Hakan Demir, Ahmet Çakı, Ahmet Gürgen ve Francesco Cuzzolin’in sunumları ve yaklaşık 400 antrenörün katılımıyla TBF ile birlikte 12. Uluslararası Basketbol Antrenör Seminerini düzenledik. 
 • TBF’ye sunduğumuz önerinin olumlu karşılanması sonucu yıllık vize ücretine uygulanan %50 indirime ek olarak seminerlere katılım ücretlerinde de %50 indirim uygulamasına geçildi.
 • Üyemiz Hakan Demir ve ardında da Bilal Han Duru Kosova’da verdiği seminerlerle TBF’yi ve derneğimizi başarıyla temsil etmiştir.
 • Yenilenen WEB sitemiz ve daha fazla etkileşim yarattığımız sosyal medya hesaplarımızı takip eden üye sayımız her geçen gün artmakta bu sayede iletişimimiz daha da pekişmekte. (http://www.tubad.org.tr/iletisim/)
 • Üye sayımız 1760a ulaşırken 2018 yılında 663 yeni üye kaydımız oldu.
 • 2018-19 sezonu vize ücreti indirimi ile ilgili olarak 1219 kişilik listeyi tarafımızdan istenen tarihte TBF’ye gönderdik.
 • TBF Eğitim Kurulunun düzenlediği onlarca farklı ilde gerçekleşen gelişim seminerleri ve kurslarda birçok üyemiz eğitmen olarak görev aldı.
 • İş mahkemelerinden gelen istek üzerine, sorulan konular hakkında bilirkişi olarak görüş bildirildi.
 • Etik olarak isimleri ve durumları paylaşmayı uygun bulmadığımız ve acil durumlarda yardıma ihtiyacı olan üyelerimize destek olmayı 2018 yılında da sürdürdük.
 • Her fırsatta ve platformda etik değerlerin önemini anlattık ve anlatmaya devam edeceğiz. Bununla ilgili olarak derneğimiz tarafından hazırlanan ilgilendirme Kitapçığı 11. Uluslararası Antrenör Seminerinde katılımcılara dağıtıldı ve ayrıca WEB sitemizde PDF olarak konularak antrenör dostlarımıza ulaşması düşünüldü. (http://www.tubad.org.tr/bilgilendirmekitapcigi/)
 • Kullanmaya başladığımız CRM programıyla üyelerimize daha iyi hizmet vermeyi amaçlıyoruz. Bu program ile sizlerle olan bağımızı artırma ve iletişim kurmayı kolaylaştırmayı hedefledik. Aidat takibi, sosyal ve sağlık dayanışmada çabuk ve etkili (Sizlerinde yardımlarıyla bilgilerinizi güncellemek ve karşılık ulaşılabilir olmayı amaçlıyoruz.)
 • Derneğimizin bir önceki genel koordinatörü Sayın Bülend Karpat yaklaşık 5 yıldır çalıştığı görevinden ayrılırken vermiş olduğu hizmetlerden dolayı kendisine 12.TÜBAD – Mehmet Baturalp Turnuvasında teşekkür plaketi verilmiştir.
 • 2018 son çeyreği başlayan, 2019 yılında da sürecek olan TBF Ligler Direktörlüğünce düzenlenen mali kriterlerin görüşüldüğü toplantılar serisine BSL kulüp yetkilileri, oyuncular birliği ile birlikte bilgi almak ve görüş bildirmek amacıyla TÜBAD heyeti olarak katılım göstermekteyiz.
 • Yönetim Kurulumuzca görevlendirilen üyelerimiz vasıtasıyla farklı kategori ve konularda oluşan şikayet ve mağduriyet gibi konularda birinci ağızlardan görüş ve bilgi alarak konuyu aydınlatmaya ve çözüm bulmaya çalışıyoruz.

2019 Hedeflerimiz

Detaylarını yıla yayarak sizlerle paylaşacağımız 2019 yılı icraatlarımız eğitim ve haklar olmak üzere iki temel unsur üzerine olacak.

Bu konular öncelikle her bir Yönetim Kurulu üyesinin başında bulunduğu farklı komiteler tarafından yönetilecek. Böylece ana konularımızdan biri olan antrenör sorunlarına il, kategori gözetmeksizin çok daha hızlı çözüm üretebileceğiz.

Yerinde ve uzaktan eğitim konularında yeniliklerimiz olacağı gibi belli kriterlere haiz antrenörlerimize de bir burs modeli oluşturmayı hedefliyoruz. Anadolu’daki antrenörlerimize büyük şehirlerdeki üst düzey kulüplerle daha fazla etkileşim sağlayacak projeleri olgunlaştırıyoruz.

Farklı noktalarda çalıştaylar yaparak yakınlaşmak ve karşılıklı görüş alışverişinde bulunmak isteğindeyiz.

Her kategori ve yaştaki meslektaşlarımızın özlük haklarını korumak ve geliştirmek adına öneriler paketi hazırlama aşamasındayız.

Antrenörlerimize nasıl istihdam yaratır ve farklı mecralar açabiliriz düşüncesiyle görüşmeler yapmaktayız.

Ve elbette ki geleneksel TÜBAD turnuvaları ve TBF ile işbirliği içinde yaptığımız uluslararası seminerlerimizi geliştirerek sürdürmek hedefindeyiz.

Gün be gün büyüyen TÜBAD ailemizin, siz değerli üyelerinin öneri ve destekleriyle Türk antrenörlüğünü daha ileri taşıyacak projeler hayata geçirmek dilekleriyle.