BASKETBOL ÜRETİLMİYOR, TÜKETİLİYOR! – Sami İnal

Sami İnal’ın spor-araştırma-inceleme türündeki Basketbol üretilmiyor tüketiliyor! adlı eseri yayınlandı.

Hollanda’da yaşayan emekli basketbolcu ve antrenör Sami İnal’ın bu eserinin alt başlığı Basketbolun yeniden yapılandırılmasında Aydın Örs yöntemi ve İDİ-İletişim modeli.

Aynı zamanda Kültürel Antropolog ve Ziraat Mühendisi olan İnal’ın bu eserinin tanıtım bülteninde yer alan arka kapak yazısını sizlerle paylaşıyoruz.

İnal bu çalışmasında Türkiye’de basketbolun, yabancı antrenör ve oyuncuların katılımıyla giderek artan kulüp başarıları ve seyir keyfine karşın, üretilmeyip tüketildiğini iddia ediyor.                                                                  

Kişiliği, bilgi ve deneyimi ile basketbol dünyasında eşsiz bir antrenörlük konumuna sahip Aydın Örs ile Anadolu Efes Kulübü’nün altyapıya verdiği önem sayesinde; doksanlı yıllardaki basketbolumuza nitelik sıçraması kazandıran katkısının, bir türlü zenginleştirilemediğini gündeme getirerek tartışmak istiyor.

Basketbolumuzda yaygın olan “antrenör ve oyuncu ağırlıklı yöntemler”in üretken olmadığını ileri sürüp, birbirini tamamladığını düşündüğü (ilk kez bu kitapta sunulan) Aydın Örs yöntemi ile Hollanda’da kendi geliştirip uyguladığı Kültürlerarası iletişim için İDİ-modeli’ni seçenek olarak sunuyor.

Bu kitap, basketbolun yöntemine, uygulamasına ve toplum bilimlerindeki yerine ilgi duyan herkes için yazıldı. Basketbolseverlerin, üniversite ve yüksekokul öğrencilerinin bu çalışmada savunulan kültürel antropolojik yaklaşımı başka yaklaşımlarla kıyaslamalarında yarar var.

Esere www.ciniusyayinlari.com ve 20 Aralıktan itibaren en büyük online kitap evlerinden ulaşabilirsiniz.