Basketbol Kondisyonerleri Birliği

Basketbol Kondisyonerleri Birliği Resmi Kamuoyu Bildirisini, Siz değerli üyelerimizle paylaşıyoruz.

Basketbolumuzun ve teknik ekiplerin en önemli paydaşlarından biri olan kondisyoner dostlarımızın bu yeni oluşumu kutluyor ve hayırlı olmasını diliyoruz.

Bizler Türk basketbol kondisyonerliğini temsil etmek, mesleğimizin, meslektaşlarımızın ve Türk Basketbolunun gelişimine katkıda bulunmak amacıyla bir araya gelmiş Kuvvet ve Kondisyon profesyonelleriyiz. Biz, Basketbol Kondisyonerleri Birliğiyiz.
Türkiyede kondisyonerlik alanında uzun yıllar emek vermiş büyüklerimizin yıllardır hayalini kurduğu Basketbol Kondisyonerleri Birliğinin temelleri 2019 yılı Temmuz ayında Türkiye Basketbol Federasyonu tarafından organize edilen Basketbol Kondisyonerlik Sertifika Eğitimi’nde atıldı. Basketbol Kondisyonerleri Birliği o günden bugüne etkin işbirliği ve profesyonel organizasyon yapısıyla mesleğimizin, meslektaşlarımızın ve Türk basketbolunun gelişimine destek amacıyla çeşitli alanlarda çalışmalarını sürdürmektedir.
1891 yılında Dr. James Naismith tarafından tanıtıldığından bu yana oyun kurallarının ve saha ölçülerinin zamanla değişmesiyle insanlar için bir hobi ve oyun olmanın ötesine geçerek bir spor branşı ve profesyonel bir meslek haline gelen Basketbolda başarı gün geçtikçe hem saha dışında hem de saha içinde çalışmaların profesyonelleşmesine bağlı olmaya başladı. Profesyonelleşmedeki bu ivmeyle beraber saha dışı ve saha içi organizasyonun ayrılması önem kazandı. Saha dışı işleyişini yönetmek amacıyla Genel Menajer altında profesyonel yönetim organizasyon şeması oluşurken, saha içindeki işleyişlerini yönetmek için ise Koçun altında ayrı bir yönetim organizasyon şeması oluştu ve sportif başarının sürdürebilmesi için Sporcu Sağlığı ve Fiziksel Performans departmanları devreye girdi.
Bu noktada Kondisyonerler olarak Antrenman Bilimi ve destekleyici alanlarda gerekli akademik ve pratik eğitimleri alıp sahaya taşıyan profesyoneller olarak Fiziksel Performans alanında Kuvvet, Kondisyon, Dayanıklılık, Hız gibi fiziksel kapasitelerle birlikte motor beceri gelişimi, öğrenilmiş becerilerin sahaya aktarımı alanlarında çalışmak üzere görev almaya başladık.
Basketbol Kondisyonerleri Birliği olarak amaçlarımız; Kuvvet ve Kondisyon alanında yüksek profesyonel standartları belirlemek ve korumak, iyi uygulama, bilgi ve araştırmaların yayılmasını sağlamak, üyelerimiz arasında iletişimi geliştirmek, üyelerin teknik ve teorik gelişimlerini destekleyici eğitim çalışmaları yapmak, üyelerimizi ilgilendiren konu ve alanlarda birliği gerekli platformlarda temsil etmek, üyelerimiz aracılığıyla tüm sporculara en yüksek standartta hizmet etmektir.
Saygılarımızla spor kamuoyunun ilgi ve bilgisine sunarız.
Basketbol Kondisyonerleri Birliği