Basketbola Adanmış Bir Hayat

“…  mutlak bir numara kavramı eskimemekle birlikte, yeterli değildir. Diğer oyuncuların da aynı özelliklere sahip olması gerekli hale gelmiştir. Oyun hızlanmıştır, coach, daha bilgili daha kültürlü olmalı ve bu meziyetleri ile daha güvenilir bir tutum  sergilemeli , kişiliği idare edebilmelidir. Ayrıca coach,  oyuncularının içgüdülerine güvenmeyi becerebilmelidir ki,  bunu,  oyuncuları ile karşılıklı güven ilişkisini kurabilen bir coach yapabilir .”

Hurşit Baytok

Türk basketbolunun, özellikle de Beşiktaş’ın önemli isimlerinden eski milli oyuncu ve antrenör Ali Hurşit Baytok, 71 yaşında hayatını kaybetti.

Beşiktaş ve basketbol denince akla gelen ilk isimlerden biri olan Hurşit Baytok, 1951’de Ankara’da doğdu. Marmara Üniversitesi İşletme mezunu olan Baytok, ABD Connecticut üniversitesinde basketbol stajı yaptı.

Fethi Aytuna’nın kalemiyle Hurşit Baytok:

Gazeteci babasının görevi nedeniyle henüz üç aylıkken İstanbul’a yerleştiler. Spora mahallede futbol oynayarak başladı. Her iki ayağını da kullanabilen çok iyi bir orta saha oyuncusuydu. Fakat bir gün antrenörüyle yaşadığı bir tartışma futbol hayatını bitirmesine yol açtı. Futbol oynadıkları sahanın yanındaki yamacın üstünde basketbol sahası vardı. Kendi ifadesiyle o gün basketbol sahasına çıktı ve bir daha da aşağı inmedi. Kısa süre sonra Beşiktaş altyapısında oynayan bir mahalle arkadaşı vasıtasıyla 16 yaşında kulübün kapısından içeri girdi ve Kara Kartallarda oyuncu ve antrenör olarak en uzun süre hizmet eden isimlerden biri oldu.

Yarım sene yıldız, bir sene genç takımda oynadıktan sonra 1969-70 sezonunda Cavit Altunay tarafından A takımı antrenmanlarına alındı. 1970-71 sezonundan itibaren de yeni koç Aydan Siyavuş onu A takımında oynatmaya başladı. Beşiktaş’ın 1974-75 sezonunda ilk kez lig şampiyonluğunu kazanan kadrosunun temel taşlarından biriydi. Askerliğini yaptığı dönemde giydiği Muhafızgücü forması dışında basketbolu bıraktığı 1984-85 sezonuna kadar hep Beşiktaş’ta oynadı. Basketbolu bıraktıktan sonra da uzun yıllar antrenör olarak siyah-beyazlı kulübe hizmet etti. Beşiktaş dışında Türkiye kadınlar ligi, ikinci lig, altyapı milli takımlar, Fenerbahçe, Antalya BŞB, altyapı koordinatörlüğü dahil 30 yıllık antrenörlük görevinde bulundu. Onun çalıştırdığı Yıldız Milli Takımı 1999’da Avrupa üçüncüsü oldu. Hurşit Baytok toplam 10 kez Yıldız Milli Takım forması giydi.

Hurşit Baytok sadece antrenör ve oyunculukla kalmayıp, FundaMENTAL, Motion Offense adlı iki önemli kitabı Türk Basketboluna kazandırmıştır.

Aynı zamanda “Bireysel Savunma Teknikleri” adlı basketbol eğitim videoları da çekmiştir.