Meriç: Pick And Roll yok!

Ara tatil dönemini değerlendirerek Belgrad’a giden TED Kolejliler Spor Kulübü U12 Erkek Takımı burada aralarında Kızılyıldız ve Partizan takımlarının da olduğu çeşitli hazırlık müsabakaları oynadı. Biz de kamp dönüşü takımın antrenörü Bedri Meriç’e bazı sorular yönelttik ve Avrupa’nın basketboldaki ekol ülkesiyle ilgili gözlemlerini öğrendik.

 

1-            Fiziksel özellik olarak gözlemlediğin farklılıklar var mıydı?

Fiziksel olarak oynadığımız yaş grubunda rakiplerimizle pek farklılık yoktu, bu konuda ne bir dezavantaj yaşadık ne de bir üstünlüğümüz oldu.

2-            Yaptığınız müsabakalarda hiç alan savunmasıyla karşılaştın mı?

Alan savunması hiç yapılmadı, koçlar maç öncesi bununla ilgili bizim alan savunması yapabileceğimizi ifade ettiler. Ancak biz de alan savunması yapmadığımızı ifade ettik. Savunmaları kesinlikle temaslı ve agresif, her top için mücadele ediyorlar. Yardım savunmasına ise ilk kez bu sene geçiş yaptıklarını belirttiler.

3-            Pick&Roll oynadılar mı? Bu konuyla ilgili bakış açıları nasıldı?

Pick & Roll hiç oynamadılar. Hatta hand-off gibi oyunlar da yok, tamamen birebir oyunlar, pas kat veya drive pas üzerine savunma dengesini bozmaya çalışıyorlar .Bizimde genel olarak hücum prensiplerimiz bu şekilde olduğundan çocukların birebir gelişimi için maçların bize faydası çok iyi oldu.

Bizimde bir set hücumuna bağlı oynamadan karşılarında olmamız onların da takdirini kazandı.

Bir sene sonra yani U13te Pick&Roll oynamaya başladıklarını söylediler.

4-            Partizan ve Kızılyıldız gibi ekol iki takımın altyapısı ile oynadığın maçları kazandın. Öncelikle rekabeti nasıl buldun? Kazanmanızı sağlayan en önemli faktör sence neydi?

Gerçekten iki ekol takımın altyapılarını görme fırsatımız oldu, Partizan altyapısı maddi sıkıntılarından dolayı tesisleşme açısından kötü bir durumda idi ancak Kızılyıldız gerçekten salon ve olanaklar olarak çok üst seviyede. Bizim maçlarda onlardan biraz daha önde kalmamızın nedeni daha yarışmacı takımla orada olmamız oldu. Onlar bu yaş gruplarında antrenmanlarda kesinlikle 5×5 çalışmadıklarını, tamamen bireysel fundamental üzerinde olduklarını belirttiler. Bizler oynadığımız yerel liglerde ve okul maçlarında çok farklı yarışmacı rakiplerle karşılaştığımızdan maç temposunda onların önüne geçtik.

Genel olarak bu seyahatin hem takım için hem de benim için olumlu etkileri oldu. Öncelikle orada gözlemlediğimiz antrenman temposu ve disiplini özenilecek bir seviyede. Gerek antrenman saatlerine bağlılıkları gerekse de antrenmanda koçların oyuncular üzerindeki hakimiyeti dikkat çekiciydi. En ufak bir hatada düzeltme mutlaka yapılıyor, antrenmanda hep bir ses ve tempo hakimdi.

Ufak bir detay, sabah bizlere de antrenman şansı verdiler, kullanılan topların havası inik geldi bizlere, bunun nedenini sorduğumda inik toplarla daha kuvvetli dribbling yapmalarını istiyoruz bilerek bu şekilde çalışıyoruz dediler .Bunun gibi kendi ekollerine ait paylaşımları oldu.Genel olarak bu yaş grubunda biz onların bir adım önünde görünsek de,seneler ilerledikçe bizim eğitim sistemimiz gereği çocukların girdiği sınavlar gibi durumlar nedeniyle antrenman saatlerimiz düşerken onlar yaş ilerledikçe antrenman saati ve çalışma tempolarını arttırıyorlar .

Çok güzel temaslarımız ve paylaşımlarımız olan bu kamp hepimiz için güzel bir tecrübe oldu ve takım olarak bu kazanımları kendi ligimizde yansıtmayı umuyoruz.