Morgan Wootten’dan İletişim Üzerine

Üyemiz Can Kasaplar’ın Amerika’nın efsane lise Koçu Morgan Wootten’ın Basketball Successfully kitabından alıntılayıp çevirdiği yazıyı sizlerle paylaşıyoruz.                      

MORGAN WOOTTEN ” HANDLİNG GAME SITUATIONS ”

Birçok antrenör “oyun başladığı anda endişelenmeyi bırakırım çünkü yapabileceğim her şeyi yaptım” der. Bu yanlış bir düşüncedir. Elbette ön hazırlık başarının çok önemli bir parçasıdır ancak oyunun yolunda gitmesi için pek çok şey yapılmalıdır. Takımınızın favori olup olmaması, evinizde ya da deplasmanda oynuyor olmanız, lig birincisi ya da sonuncusu olmanız önemli değildir. Oyun oyundur ve her maçla başa çıkabilmelisiniz.

OYUNA BAŞLAMA

Oyun planınız hazırlandıktan ve antrenmanda pekiştirildikten sonra oyun öncesi son iş ilk beşinizi ve eşleşmeleri belirlemek olmalıdır.

İLK BEŞ

Birçok antrenörün tersine oyuna başlayan beşi çok önemsemem. Daha önce bahsettiğim gibi oyuncularıma kimin başladığı değil kimin bitirdiği önemlidir derim ancak başlayan beşin devamlılığını sağlamaya çalışırım. Kaybedilen bir maçtan sonra ilk beşi değiştirmekten hoşlanmam çünkü bu şekilde oyuncumu suçlar görünmek istemem. Eğer ilk beşi değiştireceksem bunu kazandığımız bir oyun sonrası yapmayı tercih ederim. Ayrıca oyuncumu ofisime çağırıp konuşmadan da değişim yapmam. Oyuncuma neden beş başlamadığını ve bençten gelerek takıma daha faydalı olabileceğini anlatmaya çalışırım. Oyuncumun pozitif düşünmesini sağlamak önemlidir. Oyuncu bilmelidir ki biz sadece oyun stratejisini değiştiriyoruz. Kişisel değişikliklerle kazan-kaybet pozisyonları yerine kazan-kazan durumu yaratılmalıdır. Şunu unutmamalısınız ki, oyuncunun başlangıç pozisyonunun değişimi her zaman doğru karar olmayabilir ancak bazen bilgi ya da planlamanın da size doğru kararı aldırmasını beklemeyin. İçgüdülerinize güvenebilmelisiniz.

YAKLAŞIM YÖNTEMLERİ

 

Denir ki; etkili bir iletişim, herhangi başarılı bir ilişki ya da organizasyonda iyi bir pozisyon edinmede önemli bir yer tutar. Bu bir iş, evlilik  ya da bir takım olabilir. Tersine eğer bir işte, evlilikte ya da takımda başarısızsanız, bu genellikle iletişim eksikliğinden kaynaklanır.

Açıkça, etkileşim yönteminin biçimlendirilmesi kendi kişiselliğinize ve koçluk psikolojinize bağlıdır.

Eğer çok bağıran ve ateşli bir kişiyseniz; bu tarz bir koçsunuz demektir. Asla oyuncuları suiistimal etmeyen, ama yaratıcılıkta kendinizi özgür hissediyorsanız, bu sizin hakkınızdaki her şeydir. Eğer, sakin ve babacan tipte bir insansanız, yine bu tarz koçsunuz demektir. Belki de bu ikisinin arasında bir yerdesinizdir. Ancak yine de iletişim tarzınız kim olduğunuza ve psikolojinizin üzerine kuruludur. Bu en rahat ve en etkili iletişimi nasıl kurduğunuzu belirler.

Yine de iletişim tarzınız koçtan koça değişecek ve değişmelidir de. Daima tek ortak içerik gayret göstermek olmalıdır. Her bir sıkıntıya girmeye değer şeyde başarı gayret göstermeden olmaz. Önceki uygulamaları takip etmekte ya da kendi tarzınızı yaratmada meraklı olabilirsiniz; kendi tekniğinizi, hazırlıklarınızı ve oyuncularınızla birlikte takım çalışmasını ve bireyselliğinizi geliştirmede istekli olun.

İLETİŞİM; BİR AÇIK KAPI PLANI

Koçlarla, oyuncularla ve partnerlerle ile iletişimin açıkça çok önemli bir nokta olduğunu keşfettim. Onlara sürekli olarak ofisimin kapısını açık bıraktım ve herhangi bir problemde bana gelmeleri için onları cesaretlendirdim.

Her oyucuya onları ve kendimi ele almak ve değerlendirilmek istediğimi anlattım. Herhangi bir şekilde onları utandıran ya da onları uygunsuz bir biçimde değerlendiren biri olmayı asla istemedim. Beni sıkmalarını da onları sıkmayı da istemezdim. Eğer benim adaletsiz biri olduğumu hissederlerse, onlardan bana gelip bunun  hakkında benimle konuşmalarını isterim. İyi bir iletişim, problemlerin önlenmesinde yardımcı olur.

Oyunculara her hafta olabilecek herhangi bir problemlerinde gelip, konuşabileceklerini hatırlatın. Eğer zamanında onlara küçük bir sertlik göstermişseniz bunu açıklayın. Bunun sadece onları daha iyi birer insan ve oyuncu olmalarını görmek istediğimiz için olduğunu belirtin.

OYUNCULARLA İLETİŞİM

Oyuncularla iletişim fayda sağlar, bunu oyuncuları yaptıklarıyla övmekten daha önce geldiğini düşünüyorum. “Sandviç tekniği” diye adlandırmayı sevdiğim bir tekniği kullanıyorum. Öncelikle oyuncuyu performansıyla överim, sonra yapısal yorumlarımı yapar ve en sonunda da daha fazla övgüyü en üstte taşırım.

Bunun bir örneği ise “hey Bill iyi rebound, ama çevreye bakmadın. Eğer yapsaydın hücumu başlatmak için geniş bir alana sahip birini bulabilirdik, ama topu iyi korumak iyi bir iş ve en sonunda bizi pozisyonda sağlamlaştırdın.

İnsanların en çok duymak istediği iki şey vardır; biri kendi isimleri, diğeri ise övgülerdir. Oyuncularınızla konuşurken onları isimleriyle seslenip onları överseniz, onların tüm güçlerini sergilemelerini sağladığınızı bilirsiniz. Ve bu iletişimin en iyi kısmıdır.

Ayrıca dürüstlük ve insancıllıkta önemlidir. Bir koçtan basketbol hakkındaki her şeyi bilmesi beklenmez. Asla bir oyuncunun sorusunun cevabı konusunda emin olmamaktan korktuğunuzu kabul etmemelisiniz. Örneğin bir oyuncu bana bir guardın diğer oyuncu karşısındaki özel duruşunun en iyi yolu nedir? diye sorunca,şöyle söyleyebilirim; “emin değilim, birkaç yola bak ve hangisi işe yarar gözüküyorsa o en iyisidir.

Her soruya bir cevabınız olmalıymış gibi varsaymayın.

ASLA UTANDIRMA

Bir koç olarak oyuncularımla sahada olan iletişimimde asla bağırma ya da korkutma yolunu seçmem. Bazen sesim biraz yüksek çıkabilir ancak oyuncularla ilk toplantımızda onlara bunun sebebinin, oyucularımda yeterli gayreti görememem olduğunu belirtirim. Oyunculara bağırarak utandırmanın koçlukta yeri yoktur. (Sadece doğru olmadığı için değil, aynı zamanda istenilen sonuca ulaşmada etkili bir yöntem olmadığı içinde). Oyuncularımızı genç beyler ve bayanlar olarak ele almalı onlara hak ettikleri saygıyı göstermeliyiz. Belki oyuncularımızı kasıtlı olarak incitmeyiz ancak bunu bilmeden yapmamaya da özen gösteririz.

MESAJI ALMAK

Bir gün antrenman sonrası takımdaki oyunculardan Chris Gildea beni görmek istedi. Nerdeyse ağlayarak bana “Koç antrenmanda beni gerçekten utandırdın. Bana hep daha çok ve daha güçlü rebound almam gerektiğini söylüyorsun. Biliyorum, bunu beni daha iyi bir oyuncu yapmak için söylüyorsun ama bu bende ters etki yaratıyor ve kaçak oynuyorum. Belki sessiz bir cesaretlendirme beni daha iyi etkiler” dedi.

Chris e bana nasıl hissettiğini anlattığı için teşekkür ettim ve sessiz cesaretlendirme için biraz daha efor harcadım. Chris kısa bir sürede takımın en iyi reboundçusu oldu ve New Hampshire üniversitesinde harika bir kariyer yaptı. Chris bana bir ders vermişti. Açık kapı yöntemi inanıyorum ki koçların oyuncularıyla iletişiminde en etkili yöntem.

Chris Gildea örneği esnek olabilmenin önemini de göstermektedir. Ancak, açık kapı yöntemi oyuncularınızla yaptığınız konuşmalardan dersler çıkarabiliyorsanız etkili olacaktır

ÖĞRET (EZBERLETME!)

Biz koçlar iyi birer öğretici olmalıyız. Öğretim yöntemlerimiz sınıftakiyle aynıdır. Takımınızla çalışırken kendinizi sınıfta ders veren bir öğretmen olarak görün. Bazı direktifler verin ama oyuncunun katılımına ve yeni şeyleri keşfine izin verin.

Wilt Chamberlain Los Angeles Lakers’a seçildiğinde muhabirin biri ona koç Bill Van Breda Kollf’un onunla baş edip edemeyeceğini sormuştu. Chamberlain ise” koçlar benimle baş etmeye çalışmaz benimle çalışırlar” demişti.

Oyuncularımızla ilişkilerimizde bu cümleyi unutmamalıyız.

Biz oyuncularımızla uğraşmıyor onları daha iyi yapmak için çalışıyoruz.            

Çeviri: Ş.Can Kasaplar      

 

Morgan Wootten Kimdir?

1931 doğumlu olan Wootten 1956 – 2002 yılları aradında DeMatha’da lise koçluğu yapmıştır. Koçluk başarısı Morgan Wootten ismi ile eş anlamlıdır. Basketbol tarihindeki hiçbir antrenör oyuna olan aşkı Wootten’den daha, gençlere koçluk yapma tutkusuyla birleştirmedi. Efsanevi DeMatha Lisesi’nde kırk yılı aşkın bir süredir devam eden koçlukta Wootten, 1.200’den fazla maç kazandı. Basketbol tarihindeki en başarılı lise koçuydu. Wootten, DeMatha’yı 1962, 1965, 1968, 1978 ve 1984’teki efsanevi ulusal şampiyonluğa götürdü. 1965 DeMatha takımı, Lew Alcindor’un Power Memorial takımının 71 maç galibiyet rekorunu kırdı. Wootten 30’dan fazla konferans şampiyonluğu kazandı. Wootten Washington’da D.C. Özel bir eğitimci, 150’den fazla Wootten eski oyuncusunu kolej basketbolu oynarken, bir düzinesi de NBA’de oynadı. Eski antrenörlerinin ve oyuncularının 20’den fazlası lise, kolej veya profesyonel düzeyde koçluk yaptı.