Örs: Bireysel gelişim antrenörlüğü sertifikası

TBF Eğitim Kurulu Başkanı Aydın Örs, ekonomik sorunların da etkisiyle Türk Basketbolunun kurtuluşunun iyi ve büyük oyuncu yetiştirmekten geçtiğini söyledi.
Yabancı sayısının azaltılması kuralının olumlu etkilerinin önümüzdeki yıllarda daha fazla hissedileceğini belirten Örs, oyuncu gelişimi ile ilgili yeni projelerin de hazırlandığını duyurdu.
Örs şöyle konuştu:
“Yabancı sayısının azalmasıyla Türk oyuncuların süreleri arttı. Kulüplerin gerek yabancı kuralı, gerekse yaşanan ekonomik sorunlar nedeniyle altyapılara daha fazla önem vermeleri gerektiğini anlamaları ile orta ve uzun vadede daha fazla şeyler bekleyebiliriz. 
 
Dakikaları artan yerli oyuncuların özgüvenlerinin artması ile milli takımdaki katkıları da yükselecek.
 
Yabancı kuralının sonuçlarını olumlu ve verimli şekilde önümüzdeki yıllarda daha fazla hissedeceğiz.
 
 2019’da Eğitim Kurulu’nun özel projelerinden biri bireysel gelişim antrenörlüğü sertifika programı. Federasyonu da yönlendirmesi ile kulüplerde bireysel gelişim koçlarının mesaisi iyi ve büyük oyuncu yetiştirilmesinde çok etkili olacak. Zaman içinde bireysel gelişim koçları uzun ve kısa oyuncular için branşlaşabilir.
 
Altyapı antrenörlüğünden gelen birisi olarak  sadece takım antrenmanı ile büyük oyuncu olunamayacağını biliyorum.
 

Ligde favoriler var, bütçeleri dolayısıyla hayat mücadelesi verenler var. Geçmiş yıllara nazaran  ekonomik zorluklar nedeniyle daha sönük bir lig izliyoruz. En umutlu olduğum konu ise Türklerin rolünün artması. Hem ekonomik zorluklar, hem yabancı kısıtlaması karşısında iyi planlamalarla gelecekte çok farklı bir yere gelirken, ligin seviyesinin yükselmesinde yerli oyuncuların kalitesini artırmamız cazibeyi artıracaktır.” 

Kaynak: Basketfaul.com