2-1-2 Dizilişli Hücum

Litvanya’da antrenörlük yapan üyemiz Ömer Buharalı’ı izlenimlerini aktarmaya devam ediyor.

Litvanya 2. Ligi NKL’de mücadele eden Lietuvos Rytas’ın gelişim takımı Vilnius Perlas’ın 2-1-2 yerleşimli hücum sisteminden bahsetmeden önce takım hakkında biraz bilgi vermek istiyorum. Perlas takımında yaşları 21 olan Keliacius ve Kvedaravicius dışında kalan bütün oyuncular 19 yaş altında. Takımın öne çıkan oyuncusu ise gelecekte ismini sıkça duyacağımızı düşündüğüm Deividas Sirvydis. 2.02 cm boyunda ve 2 numara pozisyonunda oynayan Sirvydis, 18 yaşında olmakla beraber A takım kadrosunda sürekli yer aldığı için bu sezon sadece 3 maçta görev yapabildi. Bu maçlarda da %81 iki sayı, %41 üç sayı isabet yüzdesi ile 27 sayı ortalamasını tutturmayı başardı.

Litvanya basketbol sisteminin klasik özellikleri olan dış atış ve fazla hücum sayısıyla oynamaya çalışan Perlas, bu sezon maç başına 79.4 hücum denemesi ile normal sezonu 6. sırada bitirdi. Benimsedikleri 2-1-2 yerleşimli hücum düzeni bu derece yüksek bir rakamın ortaya çıkması için elverişli zemini sağlıyor.

Bu hücum organizasyonunda öne çıkan önemli etkenlerin başında oyuncular arasındaki mesafenin hücum boyunca korunması geliyor. Sahayı hem dikey hem yatay olarak gözlemlediğimizde dört oyuncunun 2-2 düzeninde yarı sahaya yerleştiği görülüyor. Bu yerleşimi korumak için aşağı veya yukarı doğru yapılan dikey bir hareketi ters taraftan yatay bir hareketlenme izliyor. Böylece merkezde bulunan pivotun etrafında sürekli bir hareket elde edilmiş oluyor. Bu durum, rakip savunma için tepede oynanan ikili oyunlara yardımı ve onun devamında gelecek olan rotasyonu son derece zorlaştırıyor.

Bu noktada skor bulabilmek için diğer bir önkoşul devreye giriyor: dış atış. Dışarıda oynayan 4 oyuncunun bölge ayırmaksızın muhakkak 3 sayı atış tehdidinin olması lazım. Perlas’ın takım olarak üç sayı denemesinin maç başına 27.5 ve isabet yüzdesinin ise %35 olduğunu belirtmekte fayda var.

Perlas’ın çift oyun kurucu ile oynaması hücumun verimliliğini arttıran bir başka etken olarak öne çıkıyor. Her iki oyun kurucu da ikili oyunları etkili oynamakla beraber baskılı savunmalar karşısında düzenin devamlılığını sağlıyorlar. Böylece hücum organizasyonu bir geçiş oyunu akıcılığında ve temposunda devam ediyor.

Ömer Buharalı

Vilnius Perlas Gelişim Takımının oynadığı 2-1-2 dizilişli hücum sistemi dair örnekler içeren video klibi sizlerle paylaşıyoruz.