Basketbol Okulları Platformu Bilgilendirmesi

Basketbol Okulları Platformu çalışmaları hızlandı.

Türkiye Basketbol Federasyonu (TBF), basketbol okullarıyla ilgili sektörün önde gelen isimleriyle çalışma toplantıları düzenlerken, bu toplantılar sonrasında TBF Heyeti Gençlik ve Spor Bakanlığı ile görüşme gerçekleştirdi.

16 Haziran tarihinde telekonferans yöntemiyle düzenlenen toplantıya TBF CEO’su Ömer Onan, TBF Basketbol Geliştirme Direktörü Fırat Eser, TBF Eğitim Kurulu Genel Sekreteri Murat Özyer,  TBF Altyapı Faaliyetleri Müdürü Gökhan Sunter, TÜBAD Genel Koordinatörü Şükrü Yaravlı, Tofaş Genel Menajeri Tolga Öngören,  Basketbol Okulları Birliği Başkanı Burak Güner ve yöneticisi Ercüment Ülker, Fenerbahçe Basketbol Altyapı Sorumlusu Metin Ağırbaşoğlu, FESA Spor Kulübü Kurucusu Fehmi Sadıkoğlu, FMV Işık Okulları Sportif Faaliyetler Direktörü Ayhan Özgümüş,  Gencer Baytimur Basketbol Akademisi kurucusu Gencer Baytimur, MG Sportif Kurucusu Mesut Gökçe, Tofaş Eryaman Spor Koordinatörü Ceyhun Tahmaz ve TBF Yetkilileri katıldı.

TBF bünyesinde oluşturulması planlanan basketbol okulları platformunun yapısı ve işleyişiyle düzenlenen çalışma toplantısında, basketbol okullarının genel sorunları ve çözüm önerileri konularında katılımcılarla fikir alışverişinde bulunuldu.

Toplantıda; mevcut ve yeni açılacak basketbol okullarıyla ilgili yapısal kriterler belirlenirken, basketbol okullarıyla ilgili kurul oluşturulmasına karar verildi. Oluşturulacak kurul, kısa süre içerisinde çalışmalarına başlayacak.

Basketbol Okulları platformu bir sonraki toplantısını ise 23 Haziran Salı günü gerçekleştirdi. Bu toplantından sonra belirlenen konu başlıklarıyla ilgili TBF Heyeti Gençlik ve Spor Bakanlığı ile görüşme gerçekleştirdi.

Ankara’da Bakanlık ile yapılan görüşmeye TBF Basketbol Geliştirme Direktörü Fırat Eser, TBF Eğitim Kurulu Genel Sekreteri Murat Özyer, TBF Altyapı Faaliyetleri Müdürü Gökhan Sunter katıldı.

Gençlik ve Spor Bakanlığı ile yapılan görüşmelerin detayları şöyle;

SPOR OKULLARI TALİMATI 

Bakanlık, Spor Okulları Talimatı ile ilgili çalışmaların yapıldığını ve önümüzdeki hafta sonuna bitecek şekilde Federasyon ile taslağını paylaşacaklarını iletti. Bakanlık yetkilileri ayrıca işleyiş prosedürü olarak açılacak veya mevcut spor okullarının Bakanlık üzeri bağlı bulunduğu Federasyon onayı ile faaliyetlerini sürdürebileceği görüşünü bildirdiler.

KDV İNDİRİMİ

Basketbol Okulları temsilcilerinin üzerinde durduğu en önemli konulardan biri KDV oranıydı. Bakanlık,  %8’e inmesi konusunda tüm Federasyonlardan bir ortak görüş talep edecek. Ayrıca, talimat içinde salon kiralama ve sözleşme detaylarının da olacağı belirtildi.

YEREL LİGLER VE BASKETBOL OKULLARI

Bakanlık bünyesinde Gençlik ve Spor İl Müdürlükleri tarafından yapılan yerel liglerin ve basketbol okullarının takvimleri görüşüldü.