Basketbolumuza İki Yeni Kaynak

Çok kısa aralıklarla iki basketbol içerikli kitap kitapçılardaki raflarda yerini aldı.

İlki Yönetim Kurulu Üyemiz ve WEB Komitesi Başkanımız Cem Akdağ’ın Basketbolcu Çocuk KEDİCAN – Basketboldan Hayat Dersleri, ikincisi ise derneğimiz üyesi Sinan Kortel’in Bir Basketbol Antrenörünün Yol Haritası .

Bu iki değerli yayın için Başkanımız Çetin Yılmaz “Bu girişimleri çok değerli buluyor ve kendilerine Basketbol adına teşekkür ediyorum. Türk Basketbol Antrenörlüğüne değer katıyorlar.” açıklamasında bulundu.

Basketbolcu Çocuk KEDİCAN

Basketboldan Hayat Dersleri

Bana her yerde kitabın hedef kitlesini soruyorlar . Aslında çocuk kitabı gibi gözüken bu kitap ; eğlenceli bir dille , basketbola yeni başlayan çocuklara basketbolun kurallarını ,ardından temel teknikleri anlatıyor . Ancak kitabı okuduğunuz zaman basketbolun sadece bir spor değil hayatın provası olduğunu anlıyorsunuz . Açıkçası günümüz basketbolunda bilinçsiz velilerin yaklaşımları önemli bir sorun, ben bu kitabın hedef kitlesini hem çocuklar hem de veliler olarak tasarladım. Özelikle basketbol okullarında çocukları olan velilerin bu kitabı okumasının basketbolumuza katkı sağlayacağını düşünüyorum. Bu kitabı kaleme almayı TÜBAD başkanı Sayın Çetin Yılmaz’ın velilere hitaben yaptığı o unutulmaz konuşmayı dinlerken düşündüm. Basketbol okullarının artmasıyla birlikte bu spora başlayan çocukların sayısı her geçen gün artıyor. Bu durumda, daha önce sadece TV’de basketbol seyreden bir o kadar veli de çocuklarını seyretmek amacıyla salonları dolduruyor. Basketbolla yeni tanışan velilerin büyük kısmı, çocuklarının profesyonel olacağını hatta NBA ‘de oynayan Türk oyuncularının arasına katılacağını hayal ediyorlar. Bu nedenle birçok veli, çocuklarını hayata hazırlayan onların hem fiziksel hem de zihinsel gelişimine katkıda bulunan bu sporun değerini anlamakta zorluk çekiyor. Aslında, basketbol gerçekten heyecan verici bir spor. Velilerin maçları seyrederken yaşadıkları heyecan, onların basketbolun çocuklarının gelişimine yararlı olan kısımlarını görmelerine mani oluyor.

Cem Akdağ

Bir Basketbol Antrenörünün Yol Haritası

Öncelikle Tübad olarak Türk basketbolunun gelişimini arttırmak için yaptığınız çalışmalardan dolayı sizlere çok teşekkür ediyorum. Türk basketbolunun gelişimi de antrenörlerin gelişimi ile başlar. Türkçe kaynakların çok kısıtlı olduğu bu dönemde, biz antrenörlere yazılı ve video kaynakları sunmanız, görüşüme göre Türk basketbolunun eksik olduğu en büyük tarafı doldurmaya çalışıyor. Bu da genç antrenörlerin daha bilgili olarak mesleğe giriş yapmalarını ve tecrübeli antrenörlerin gelişimlerini sürdürmelerini sağlıyor. Kitabıma gelecek olursak; Balıkesir’de çalışmaya başladığım ilk dönemden itibaren, sürekli araştırmalar yaparak notlar tutuyordum. Bu notları İstanbul’a geri dönüşümün ardından sistematik bir şekilde tutmaya karar verdim. Konuşabildiğim tecrübeli antrenörlere sorular sorarak ve aldığım cevaplara göre tuttuğum notlarımı geliştirdim. Yayınlamamak üzere bu görüşlerimi bir pdf haline getirdim ve yakın antrenör dostlarıma gönderdim. Bir tartışma ortamı yaratabilmek ve herkesin fikirlerini dinleyebilmek için yazdığım bu kitabı, antrenör arkadaşlarım Uğur Gönültaş, Uğur Kaya ve Oğuzhan Yetiş’in baskılarıyla yayınlamaya karar verdim. Aylar süren hazırlıktan sonra kitapyurdu.com’a yaptığım başvuru kabul edildi ve kitap yayınlandı. Kitapta, antrenörlük hayatımda yaşatığım bütün tecrübeleri içeren bir bakış açısını anlatmaya çalıştım. Antrenörün kariyer planlamasıyla ilgili yapması gerekenleri, sistematik bir şekilde çözümleyerek, gelişimin asla bitmeyecek bir şey olduğu felsefesiyle bütünleştirerek görüşlerimi kağıda geçirmeye çalıştım. Bir yazar olarak yaptığım ilk çalışma olmasına rağmen, ortaya çıkarabildiğim fikirden çok memnun kaldım ve bunu görüşlerini belirtecek diğer antrenör arkadaşlara açtım. Görüşlerimin doğruluğu ya da yanlışlığı benim için hiç önemli değil. Bu kitabı yayınlanma amacı sadece Türk basketbolunda bir gelişim süreci başlatmak ve herkesin görüşlerini alarak daha da gelişimimizi arttırmaktı. İlginize çok teşekkür eder, saygılarımı sunarım.

Sinan Kortel