İç Anadolu’daydık

Anadolu Komitemizin organize ettiği 7 Bölge 7 Sohbet buluşmalarının 2.turunun dördüncü durağı İç Anadolu bölgesiydi.

Yönetim Kurulu Üyemiz ve Anadolu Komitemiz Başkanı Necati Güler’in açılış konuşmasıyla başlayan toplantı Doç.Dr. İlker Yücesir’in Covid 19 bilgilendirmesiyle devam etti. Yücesir bu konuşmasında farklı olarak, aşının pandeminin seyrini nasıl etkileyebileceği konusunda görüşlerini aktardı. Ardından soruları yanıtladı.

Altyapı liglerinin başlama takvimi planlamasının hazırlanmasına rağmen şu an için okullar açılmadan maçların başlamasının pek mümkün görünmediği konuşuldu. Bu konuşulanları Ankara ve Kayseri İl Temsilcileri de benzer görüşlerle desteklediler.

Diğer bölgelerde de ana konulardan olan maç oynayamadan bir üst yaş grubuna geçmek zorunda kalan altyapı oyuncularının maç eksikleri nasıl giderilebilir ve önümüzdeki sezon bu yaş grupları aynı kategoride oynayabilir mi sorusuydu. Bu konuyla ilgili olarak maç eksiklerinin giderilebilmesi için yaz ligi ya da turnuvaların yapılabileceği, ancak aynı kategoride önümüzdeki sezon oynamaları kararının TBG Milli Takımlar Direktörlüğünün konusu olduğu anlatıldı. FIBA altyapı yaş gruplarında bir değişiklik yapmaz ise sadece ülkemizde böyle bir uygulamanın zorluğu ve sakıncaları konuşuldu.

Bölgesel Liglerin tekrar faaliyete geçme konusu bu toplantı da önemli bir yer buldu. Sohbetin moderatörü Necati Güler konuyla ilgili görüşlerini “… antrenörlerimizin ve kulüplerinin somut katılıma konusunda dileklerini il temsilciliklerinde birleştirerek beraberce TBF’ye iletme aşamasında biz de dernek olarak olumlu görüşlerimizi bildiririz.” şeklinde yineledi.

Pandemi öncesi ve sırasında TÜBAD’ın ihtiyacı olan üyelerine sağlık odaklı sosyal yardım yaptığı ve yapmaya devam edeceği bilgisi verilirken, 2019 Nisan ayından günümüze yapılan bilgilendirmelerde sözleşmeli ve SGK’lı antrenör haklarından tekrar söz edildi. Spor kulübü derneklerinin, iktisadi işletmelerinin ve sektörde faaliyet gösteren şahıs firması vb. ticari yapıların çalıştırdıkları antrenörleri sigortalamaları gerektiği konusu anlatıldı ve SGK’lı olmayan çalışanların devletin verdiği yardım ve haklardan faydalanamadığı hatırlatıldı.

Diğer bir konu da kulübün, yöneticilerin ve antrenörlerin haberi olmadan bir altyapı oyuncusuna ve ailesine teklif yapılarak bir diğer kulübe götürülmesiydi. Konuyla ilgili olarak TÜBAD’ın bilgilendirme kitapçığı ile etik kurallar bölümü katılımcılar ile paylaşıldı. Etik olarak böyle bir sürecin her iki kulübün iletişimde olması ve emeği geçen kulübün rızasının mutlak suretle alınması gerektiği konuşuldu.

Sohbete katılan yüze yakın meslektaşımıza katkılarından dolayı çok teşekkür ederiz.