Onursal Başkanımızı Kaybettik.

Derneğimizin kurulmasında, bugüne kadarki faaliyetlerinde ve bilhassa dernek ismimizin başına ‘’Türkiye’’ ibaresinin alınmasında büyük katkısı olan Onursal Başkanımız Sayın Önder Seden bir süredir tedavi olduğu hastanede maalesef hayata gözlerini yumdu.

Başta ailesi olmak üzere tüm sevenlerinin ve basketbol ailemizin başı sağolsun.

TÜBAD Onursal Başkanımız Önder Seden’in vefatı tüm basketbol camiamızı derinden üzmüştür.

Türk basketboluna antrenörlük ve eğitimci olarak katkılarının yanında, günümüz antrenörlerinin bugün geçtikleri yolun açılmasının da öncülerinden olmuştur.

Ailesinin, tüm sevdiklerinin ve basketbol camiamızın başı sağ olsun.

Çetin Yılmaz – TÜBAD Yönetim Kurulu Başkanı

Önder Seden Kimdir?

Seden: ‘Maddiyata değil hissiyata önem verin’

Öncelikle derneğimizin kurulmasında, bugüne kadarki faaliyetlerinde ve bilhassa dernek ismimizin başına ‘’Türkiye’’ ibaresinin alınmasında büyük katkısı olan Onursal Başkanımız Sayın Önder Seden’e ve ondan bayrağı devralıp ilk günden yaşamının son anına kadar onunla beraber çalışan rahmetli Sayın Mehmet Baturalp’e şükran ve teşekkürlerimizi sunarız.

Önder Seden 1934’te İstanbul’da dünyaya geldi. Ankara’da Mülkiye takımında basketbola başladı. 1955-1963 arası Galatasaray, Vefa, Şişli ve Modaspor takımlarında oynadı. Galatasaray’da oynarken genç takımı çalıştırarak başladığı antrenörlüğü oyunculuğu bıraktıktan sonra Modaspor, İstanbul PTT ve Fenerbahçe takımlarında sürdürdü.

1970’te Genç Milli Takım antrenörlüğüne getirildi ve yıllar içinde bütün Milli Takım kademelerinde görev yaptı. 1971’de Balkan Gençler Şampiyonası’nda ikinciliğin ardından Atakan Karakaplan’la birlikte çalıştırdığı Yıldız Milli Takımı’na 1977’de Avrupa Şampiyonluğu kazandırdı. 1981’de yine Atakan Karakaplan’la birlikte A Milli takımı antrenörlüğüne getirildi. Bu dönemde İstanbul’daki Çalenç turunu geçen Milli Takım, altı yıl aradan sonra Avrupa Şampiyonası’na katıldı.

1981 sonunda Milli Takım görevinden ayrılan Önder Seden, Fenerbahçe, Tofaş SAS ve Paşabahçe takımlarını çalıştırdı. Paşabahçe ile 1990-1991 sezonunda Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü (GSGM) Kupası’nı kazandı.

Sadece antrenörlükle kalmayıp Marmara Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesinde öğretim görevlisi olarak dersler vermiştir, hazırladığı kitaplar arasında “Paslı hücum sistemi”, “Basketbolda savunma ve taktikler” yer almaktadır, ayrıca “Basket altında oynayan uzun oyuncu kullanma” isimli makalesi de mevcuttur.