Virtus Bologna Transition Offense – Sinan Atalay

Bir an önce bitmesini arzuladığımız küresel salgın sebebiyle müsabakalara verilen arada üye meslektaşlarımız çalışmaya ara vermiyorlar! Hazırladıkları içerikleri derneğimizle paylaşarak, bilginin paylaşılarak büyümesine katkı veriyorlar.

Sinan Atalay’ın kendi hazırladığı açıklama metniyle birlikte Virtus Bologna Transition Offense adlı video çalışmasını sizlerle paylaşıyoruz.

Sinan Atalay Kimdir?

2008 yılında İBB Sporda alt yapı ve a takım asistan koçu olarak antrenörlüğe başladı. Daha sonrasında 2011-2014 yılları arasında Olin Edirne’de
hem a takım hem de alt yapılarda görev aldı. 2014-2015 yılında Sigortam.net Pertevniyal ile bir sezon Bölgesel ligde baş antrenörlük yaptı.
2015 yılında İstanbulspor ile asistan koçluğa devam etti. 2016 yılından itibaren aynı organizasyonda sırasıyla Pertevniyal Gençlik, Sigortam.net Bakırköy Basket ve Sigortam.net İtü Basket takımlarında asistan koçluk yapmaya devam ediyor.

Virtus Bologna, bu sezon hem İtalya ligi hem de Eurocup’da oynadıkları maçlarda 31 galibiyet ve sadece 6 mağlubiyet aldı. 86 sayı ortalama ile oynayan Bologna , bu sayıların yaklaşık olarak 19-20’sini transition dediğimiz geçiş hücumlarından buluyor. Peki neleri basit ve iyi yapıyorlar; Öncelikle Bologna takımı transition hücumunu mümkün olduğu kadar basit kurallarla uyguluyor. Bu kurallar, en önemlisi 4 out and 1 in spacing kuralları. Bu spacing kuralı , takımın bütün Transition hücumlarının temeli diyebiliriz. Bu spacing’e bağlı olarak trailer koşuları, give and go, attack and clear out ve en önemlisi reversal pass ile savunmanın dengesini bozarak hızlı ve kolay sayı buluyorlar. Bu kuralların hepsi çok basit ve A takımdan Alt yapının her seviyesine uyarlanıp uygulanabilir. Sizlere bu video da aslında bu basit kuralları doğru zamanlama ile uygulanırsa kolay sayı pozisyonları yaratılabildiğini göstermeye çalıştım. Umarım izleyenlere bir katkım olur.

Sağlıkla kalın.

Sinan Atalay