“Herkes kendi en iyisine ulaşabilir” Bölüm 3

Ekrem Memnun ile gerçekleştirdiğimiz üç bölümlük röportajın son bölümünü sizlerle paylaşıyoruz. 2. bölüme aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz. Keyifli okumalar.

Bölüm 2

Bölüm 3

‘Bizim amacımız hem yaşam alışkanlığı kazandırmak hem performans odaklı sonuç almak.’

Aplikasyon nasıl çalışıyor? Nasıl takip ediyorsunuz?

Aether Takip Aplikasyonu, danışanın daha iyi performans sergilemesi için kazanması gerektiğine inandığımız belli alışkanlıkları takip etmek için kullandığımız bir yazılım. Fiziksel ve zihinsel konularda belirlediğimiz parametreleri, danışanların günlük olarak değerlendirmesini istiyoruz. Bu verileri sürekli takip ederek, her danışana 7/24 destek olmaya çalışıyoruz.  Her gün bilgileri girmeleri lazım. Bizim istediğimiz değerlerin altında bilgiler girerlerse, bir sorun olabilir diye düşünüyor, sorun büyümeden proaktif olarak bunu tespit edip destek sunuyoruz. Yani bizim amacımız hem yaşam alışkanlığı kazandırmak hem performans odaklı sonuç almak. Sorunla, sorun büyümeden karşılaşma ihtimalini öngördüğümüz zaman, erken müdahale edip ortadan kaldırmak ve kişiye bunu kendi kendine yapmayı öğretmek amaçlı bir eğitim veriyoruz.

Program ne kadar sürüyor?

Yüksek performans eğitimi dokuz haftalık bir eğitim. Performansı maksimize edecek zihinsel ve bedensel bir eğitim veriyoruz. Bedensel eğitimin içerisinde egzersiz eğitimi var ve bu çok önemli.  Biz insanların enerjilerini ileri çekmeleri gerektiğine, bunun bir yaşam alışkanlığı haline gelmesi gerektiğine inanıyoruz. Bunun içerisinde iyi uyku, iyi beslenme, doğru sıvı alımı var ve bunların mutlaka bir planı olması lazım. Hepsi birbirine bağlı.

‘Bütün programı çapaladığımız yer esasında, nefes.’

Mental performans konusunda nasıl bir eğitim veriyorsunuz?

Otuz yıllık antrenörlük hayatımda, performansı etkilediğini gördüğüm zihinsel durumları sekiz ana başlık altında topladım. Uzman psikologlarla çalışarak bununla ilgili bir içerik hazırladık: Zihinsel dayanıklılık, kontrol, hedef belirleme, görselleştirme, motivasyon, konsantrasyon, özgüven gelişimi, stresle başa çıkma. Bunların altında da çeşitli alt başlıklar var. Bütün bunları yapabilmesi için insanın farkındalığının artması lazım. Bunun için de ‘mindfulness’ temelli bir nefes eğitimi veriyoruz. Yani bütün programı çapaladığımız yer esasında, nefes. Stres geldiğinde nefesle rahatlama, nefesle motivasyonu artırma, odak kaydığında nefesle ana dönebilme; bütün programı bir nefes eğitimine bağlıyoruz. Nefesi, rahatlamak için, uykudan önce, gün içerisinde nasıl kullanacağını, alışkanlık haline getirmeyi öğretiyoruz.

Zihin nasıl geliştirilir?

İnsan çalışarak adalesini geliştiriyor. Zihin de aynı şekilde çalışarak gelişiyor. İnsanların çoğu konfor alanından çıkmıyor. “Ben bu bilgiyi okudum, izledim, ben bunu biliyorum artık, yapmama gerek yok” gibi bir anlayışları var. Okuduğun kitaptan mekik yaparsan karın kaslarının gelişeceğini öğrendin, diyelim. O mekiği yapmazsan gelişir mi?

Bu bilgiler için de aynı mantık geçerli. Aldın, okudun, öğrendin. Antrenmanını yapmadıkça performans anında bunu etkili bir şekilde, performansına pozitif yansıyacak şekilde kullanman imkansız. Bilmek, evet çok önemli ama bunu yaşam alışkanlığı haline getirip antrenmanını yapmak, performansını geliştirmek daha önemli. Biz Aether Academy’de bu alışkanlıkları kazandırmak istiyoruz.

‘Çoğu insan, sorun olduktan sonra, o sorunla başa çıkmak için eğitim almaya başlıyor.’

İnsan karşısına çıkacak her duruma karşı hazırlıklı olabilir mi?

Dokuz haftalık programda öğrendiklerini devam ettirdiği sürece danışanlarımızın karşılaşabilecekleri bütün durumlara önceden hazırlıklı olarak çıkacaklarına inanıyorum. Bundan eminim, biliyorum, bütün hayatım boyunca bunu yaşadım. Bir konuda gelişmek için başımıza negatif bir şey gelmesini beklememek lazım. Çoğu insan, sorun olduktan sonra, o sorunla başa çıkmak için eğitim almaya başlıyor. Bir yolculuğa çıktığınızda suya düşme ihtimaliniz varsa, yüzmeyi önceden bilirseniz bu size büyük avantaj olur. Yüzme bilmeden suya düşerseniz, önce kurtulmanız lazım, sonra yüzmeyi öğrenmeniz lazım. Biz önceden yüzme öğretelim, bunu öğrenen insanlar performansta daha başarılı olur diyoruz.

Programa illa bireysel olarak mı katılmak gerek? Grup halinde katılmak mümkün mü?

Aether Academy Programı bire bir olarak veya gruplar halinde uygulanabiliyor. Ayrıca kurumlar için günlük, iki günlük yüksek performans ve takım olma eğitimi veriyoruz. Kamplarımız var. Yüksek performansı tanımladığımız, bunun bileşenlerini anlattığımız, neden önemli olduğunu açıkladığımız yarım günlük kurum içi eğitimler de yapıyoruz.

Yüksek performans nedir, grup performansı nedir, nasıl olmalı, takım performansı nasıl yükselebilir, takım nasıl kurulur, takım içerisindeki rol paylaşımı, alınan rolü kabul etme ve bu rolün yıldızı olmak gibi konuların üzerinde duruyoruz.

‘Dokuz haftalık programda öğrendiklerini devam ettirdiği sürece danışanlarımızın karşılaşabilecekleri bütün durumlara önceden hazırlıklı olarak çıkacaklarına inanıyorum.’

Aether Academy eğitimini tamamlayanlar hayatına neler katmış olacak?

Daha sağlıklı bir beden ve bedensel gelişim ile zihinsel performansta artış sağlanacak. Zihin dersleri ile içinde bulunduğunuz durumları hızlı ve doğru değerlendirmenizi, stresinizi yönetmeyi, konsantrasyonu artırarak daha özgüvenli ve yüksek motivasyonlu olmanızı, ayrıca iş ve hayat hedeflerinizi doğru belirlemenizi sağlayacak. Nefes ve mindfulness çalışmaları ile bulunduğunuz ana odaklanarak performansınızda gerçek değişimi yapmanıza yardımcı olacak.WWW.AETHERACADEMY.NET          @AETHERPERFORMANCE