Mütevazi’Lig’ Şampiyonu – Fatih Emre Gezer

Bu yıl Fiba Champions League ve Fransa’nın tartışmasız en başarılı takımlarından birisini JDA Dijon olarak gösterebiliriz.

Bu sene COVID-19 salgını sebebiyle maalesef tamamlanamayan ligleri ve sezon sonunda belki de hiç kazanılamayacak kupaları da hesaba katarsak Dijon kulüp için çok önemli olan Fransa Kupasını bu sezon evine götürmüş oldu.

Dijon kulübü Koç Laurent Legname ile 2015 yılından bu yana devam eden beraberliğinin sonucunu bu yıl kurdukları mütevazi bütçeli takım ile aldı. Onlar sadece Fransa kupasını kazanmış olsa da önünde sonunda kaybedecek olmalarını görmek istemeyen benim gibi basketbol severlerin beğenisini ve saygısını kazanıp başarılı kulüp ve takım kimliği kazandılar.

Koç Laurent Legname kendi oyunculuğunda da çok iyi bir rol oyuncusuydu. Bu özelliğini  takımında ki rolleri çok iyi dağıtarak ve kurduğu kimyada birbirinden farklı tarzda oyuncu secimi yaparak koçluğuna transfer edebildi.

Hiç bir oyuncusu diğer kulüpler tarafından ısrarla talep edilen ya da daha önceden hedeflenen oyuncular değildi. Hatta oyunculardan bazıları hemen önceki yıllarda problemli sezonlar geçirmiş veya ufak tefek sorunlu geçmişlere sahiplerdi. Takımdaki yabancıların hepsinin Fransa ligi tecrübesi vardı. Dahası Solomon ve Ulmer hariç diğer yabancılar ve bütün yerli oyuncular daha önce Dijon’da oynamışlardı. Takım oluşturulurken bütün yapı,  Hem Fransa ligi hem de Dijon tecrübesinden oluşan bu birlikteliğin üstüne kurulmuştu.

Oyuncuların yapabilirlikleri birbiriyle çakışmıyor/çelişmiyor ve her oyuncu değişiminde takım farklı bir kimyada sahada bulunabiliyordu. Bu çeşitlilik içerisinde, genel rotasyonundaki 9 oyuncusundan en azı 17 dakika alacak şekilde değişim uyguluyordu. Takımdaki bütün oyuncular her maç hazır, olayın içinde ve her maç sürpriz birisini çıkarabilecek kapasitedeydi.

Aldıkları riskler ve hücum stratejileri görünür ve bilinir olmasına rağmen başarılı oldular. Bunun nedeni sahaya çıktıklarında sahip oldukları potansiyeli ve bu potansiyel ile ne yapabileceklerini çok iyi bilmeleriydi. Şüphesiz başarının mimarları hem kariyerinin ilk kupasını kazanan Koç Laurent ve ekibi hem de O’na bu sabrı gösteren kulübüydü.

Bu sene bu takımla iki defa karşılaşma fırsatım oldu. Sizlere videolarla Dijon takımının bilindik, ama en önemlisi büyük bir disiplinle, vazgeçmeden uyguladığı savunma ve hücum stratejilerini anlatmaya çalışacağım.