Zihin Farklı Bireylere Farkındalık ve İletişim Eğitimi

Özelleştirilmiş, sertifikalı farkındalık eğitimleri konusunda uzman İZEV Akıl Hareketleri Platformu ile derneğimiz işbirliği kapsamında Zihin Farklı Bireylere İletişim ve Farkındalık Eğitimi yapılacaktır.

Zoom üzerinden gerçekleşecek eğitim 19 Mart Salı günü saat 15:00’de başlayacaktır.

Tüm katılımcılara dijital katılım belgesi verilecek olan bu eğitme tüm antrenörlerimiz davetlidir.

Eğitime katılmak için +90 533 063 57 73’ü arayarak ön kayıt yaptırmanız yeterli olacaktır.

İZEV Hakkında

İZEV, 32 yıldır down sendromlu, otizmli ve zihinsel özel gereksinimi bulunan zihin farklı çocuk ve yetişkinler ile ailelerinin eşit yaşam hakkı için kesintisiz ve çok yönlü olarak faaliyet gösteren, ülkemizde bu alanda daima ilkleri gerçekleştiren bir sivil toplum kuruluşudur.
İZEV, Türkiye’nin ilk özel eğitim programını hazırlayarak MEB onayıyla müfredat çerçevesinde eğitim çalışmalarının başlamasını sağlamıştır.
İZEV, Türkiye’nin ilk özel eğitim okulunu inşa ettirerek 8 yıllık özel eğitimin ilk mezunlarının hayata dahil olmasını sağlamıştır.
İZEV Türkiye’nin ilk bağımsız yaşam modeli ve programını başlatmış, 400’ün üzerinde zihin farklı gencin bireyselleşmesini, bağımsızlaşmasını ve kendisini inşa edebilmesini sağlamıştır.
İZEV Türkiye’nin alanında ilk mesleki eğitim hizmetlerini üretmiş ve ilk istihdamlara aracılık etmiştir.

İZEV Türkiye’nin zihin farklı bireylerden oluşan ilk model bireylerini hayata dâhil etmiştir. (İlk tiyatro oyuncusu, ilk sanat rehberi, ilk halkla ilişkiler sorumlusu vb.)
İZEV Türkiye’nin en uzun süre sergilenen ve en çok ziyaretçi alan sosyal sorumluluk sergilerini gerçekleştirmiştir. (Sanat ve Biz ve Hayvanlar ve Biz Proje sergileri ile 10.000.000 kişi ağırlanmıştır.)
İZEV Türkiye’nin en çok ödül alan sosyal farkındalık projesini gerçekleştirmiştir. (Yaşam Hakkı-Duvar ile 16 ulusal ve uluslararası ödül)
Ve İZEV yine ilkleri gerçekleştirerek hem karar vericilere, hem topluma, hem de sivil topluma yenilikçi bir bakış açısıyla sivil toplum faaliyetlerini sürdürmeleri adına örnek teşkil etmeye, milyonlarca engelli birey ve ailesine ilham kaynağı olmaya devam edecektir. Ürettiğimiz tüm çalışmalar ve hizmetlerde ülkemizin marka değerini arttırmak fikriyle yola çıkmaktayız. Bu sayede Dünya’da bir ilke imza atarak sosyal farkındalık alanında; Amerika Mercury Awards En iyi sosyal sorumluluk projesi ödülü / En iyi event ödülü 60 dünya markasıyla yarışarak tek onur ödülü / Avrupa Stevie Awards Avrupa’nın en iyi sosyal sorumluluk projesi ödülü ve yanında 12 ulusal ödülle alanımızda ülkemiz adına bir rekora imza atmış bulunuyoruz.

Zihin Farklı Bireylere İletişim ve Farkındalık Eğitimi

Dil canlı bir organizmadır. Düşüncelerimiz, dilimiz ve eylemlerimiz arasındaki etkileşim nedeniyle her biri birbirini etkiler. Tüm iletişimlerimiz ve sosyal bağlantılarımızla biz, bizim bir araya gelmemiz ile toplum doğar. Bugün düşüncelerimizin hızına ve toplumların dönüşümüne dil ve söylemlerimiz yetişememektedir. Eğitimimiz, ayrımcılığın dilde ve düşüncede ortadan kaldırılması ve insan haklarına saygılı, bütünleşmiş bir toplum yaratabilmemiz için hazırlanmış, Türkiye’de eğitim-öğretim
faaliyetlerinin hiçbir aşamasında yer almayan özel bir içerik sunmaktadır.
Eşit yurttaşlık bilinci kazanmak, toplumun her kesiminden bireyle bu bilinçle iletişim kurmak, dilimizi ve yaklaşımlarımızı arkaik kelimeler ve ön kabullerden arındırmak bireysel farkındalığımız için önemli
bir dönüşüm noktasıdır. Bu dönüşüm, bireylerin gelişim yolculuğunda giderek ‘’önce ben’’ diyenlerden olmak yerine ‘’önce sen’’ diyeceği insanları fark etmesini sağlayacaktır. Toplumsal bütünleşme de bu farkındalığa erişmiş bireylerle mümkündür

İçerik

Türkiye’de Sivil Toplum, Zihin Ve Beden Farklı Bireyler Ve Eşitsizlikler Hakkında Genel Bilgi
Zihin Farklı Bireylere Yönelik Dil Kullanımı
Özel Gereksinim Nedir? Özel Gereksinim Grupları Nelerdir?
Zihin Farklı Bireylerle İletişim
İletişim ve Davranış Hataları
Doğru ve Bütünleştirici İletişim İçin Tavsiyeler
Örnekler ve Vaka Analizleri
Soru – Cevap

Bu Eğitim Neden Gereklidir?

Toplumun her kesimi tarafından bu eğitimin alınmasının bir ihtiyaç olduğunu düşünmekteyiz.
Milyonlarca insanla aynı dünyayı paylaşıp, aynı havayı soluyoruz. Sosyal bir varlık olarak günlük hayatta birbirimizle sıklıkla iletişim kuruyoruz. İletişimimizin bir gereği olarak sağlıklı ve bilinçli adımlar atmak bizim için oldukça önemli. Zihin farklı bireylerle kuracağımız her iletişim ve gerçekleştireceğimiz her davranış bireylerin hayatında büyük önem arz etmekte. Birlikte yaşadığımız ve farklılıklarla bütünleştirdiğimiz toplumuzda önyargısız ve sağlam adımlar atmak erdemli bir insan olma yolunda bir insanlık görevidir.
Genelden özele doğru; dünya üzerinde yaşayan bir canlı, bir insan, bir aile bireyi, bir eş, bir arkadaş ve nihayetinde kendi benliğimiz doğrultusunda var olabilmek adına da kıymetlidir.
Bunlarla birlikte zihin farklı bireyleri tanımak ve ihtiyaca göre davranmak için de doğru davranışlarda bulunmak hayati önem taşır.

Dış dünyada zihin farklı bireylerle doğru iletişimi gerçekleştiremeyen insanların büyük çoğunlukta olduğunu söylersek bu eğitimi almak bir değil on adım öteye götürecektir.
Dilimizde, söylemlerimizde ve eyleme döktüğümüz düşüncelerimizde; farkındalığımızın ve bakış açımızın günden güne arttığına şahit olacağız.
Kendini gerçekleştiren ve tamamlayan bir insan olma ve hayat döngümüzün zirvesine ulaşma yolunda bizlere büyük yardımı olacaktır.
Ve son olarak; kendimizi geliştirme yolunda farklılıkları deneyimleyerek öğrenme ve değişim geçirme hususunda bizlere büyük destek olacaktır.

Kimler Bu Eğitimi Almalıdır?

Hizmet Sektörü Kurumları ve Çalışanları
Yöneticiler ve Karar Vericiler
Eğitimciler
Lise ve Dengi Okullarda Eğitim Gören Öğrenciler
Üniversite Öğrencileri
Akademik Kariyer Eğitimleri Alan Öğrenciler
Toplumla İç İçe Çalışan Tüm Sektör Çalışanları
Bütünleştirici ve Eşit Bir İletişim Kurmak İsteyen Herkes

Eğitim Hakkında

Eğitim süresi 2 saattir.
15 kişilik gruplara verilmektedir.
Çevrimiçi veya yüz yüze olarak verilmektedir.
Ön kayıt zorunludur.
Tüm katılımcıların adına özelleştirilmiş dijital katılım sertifikaları hazırlanıp iletilmektedir

Merve Kılıç KURAL Kimdir?

İZEV Vakfı Başkanıdır. 2008 yılında Marmara Üniversitesi Tarih bölümünden mezun olmuş, Kadir Has Üniversitesi’nde Uluslararası İlişkiler ve Küreselleşme alanında yüksek lisans yapmıştır.
10 yıldır sivil toplumun farklı alanlarında gönüllü olarak görev almış,
ayrımcılığın engellenmesi ve toplumsal farkındalığın sağlanması amacıyla bir çok ulusal ve uluslararası projenin yürütücü ve genel koordinatörlüğünü üstlenmiştir.
Savunuculuk alanında hazırlanan eğitici yayınlara danışmanlık yapmakta olan Merve Kılıç Kural, down sendromlu bir çocuk kahramanın maceralarının anlatıldığı “Ada’nın Günlüğü – Köyde Geçen Yaz Tatili” adlı eğitici çocuk kitabının yazarıdır.