Ankara Antrenörler Buluşması

Ankara Antrenörler Buluşması 15 Şubat Cuma günü yaklaşık 100 antrenörün katılımıyla gerçekleşti.

Ankara Spor Salonu sabah 9:00 itibarıyla antrenörler gelmeye başladı ve saat 10:00a kadar çay, kahve ve atıştırmalıklar eşliğinde ayak üstü sohbetler yapıldı. Ardından basın toplantı odasına geçildi ve Yönetim Kurulu üyemiz Sayın Aydın Örs’ün açılış konuşmasıyla toplantı başladı.

Sayın Örs konuşmasında hafta içi bu kadar yüksek katılım gösterilmesine çok memnun olduğunu belirtti. Yabancı antrenör kriterleri sonrası yerli antrenörlerin güvenin arttığı ve iş imkanlarının arttığını anlatırken yabancı antrenöre karşı olma durumu olmadığı aksine ülke basketboluna katkı verebilecek, uluslar arası tanınırlığı ve başarıları olan antrenörlerin görev almaları için önemli olduğunu vurguladı. Yine bu kuralın yansımalarının TBL’yi de olumlu etkilediğini söyledi.

Sonrasında Başkan Vekili Murat Özyer derneğimizin 2018 faaliyetleri, 2019 hedefleri ve kısa süre önce kurulan komiteler hakkında bilgi verdi. Yine Yönetim Kurulu üyelerimizden Necati Güler etik kurallarına değinirken, Cem Akdağ da altyapı antrenörlerine önerilerde bulundu. Ve ardından soru, cevap ve öneri bölümüne geçildi.

Bu bölümde birçok katılımcı söz alarak aşağıdaki konu başlıkları üzerinde yoğunlaştı;

  • Ankara KSK Spor Kulübünden antrenör Ferdi Bey 8-12 yaş grupları için hangi yaşta hangi tarz basketbol oynanmalı ve ne tür driller yapılması gerektiği konusunda bir hazırlık yapılması ve paylaşılması gerektiğini söyledi.
  • Ankara Ormanspor’dan Efe Can Önal “sigortasız çalışanların olması, düşük maaş gibi konulara daha etkili çözüm üretmek için TÜBAD sendikalaşmayı düşünüyor mu?” sorusuna dernek olarak sorunlara çözüm üretmeye ve öneri sunmaya devam edileceğini, ayrıca BSL’den başlayarak sözleşmeli liglerdeki ve altyapı antrenörleri için bir taban maaş çalışması yaptığımızı anlattık.
  • Rüştü Yavuz altyapı takımlarında tecrübeli bir antrenörün sahada olmasının hakem/veli/oyuncuya karşı davranışlar konusunda faydalı olacağını söyledi. Ardından bu önerinin pratikteki zorluğu konuşuldu.
  • Selam Gökçe ise üretimin olması yani oyuncu havuzunun genişlemesi için etik değerler vurgusunun üstüne basılması ve “kazanç nedir?” konusununda ki kazancın anlık günlük başarı başarıda olmadığı oyuncuyu hem basketbol hem de etik kurallara sadık kalarak yetiştirmek olduğunun anlatılması gerektiğini vurguladı.
  • Altyapı takımlarında ki oyuncu geçişlerinin olmaması bazı oyuncuların gelişimini sınırladığı konuşuldu. Ancak Necati Abi tarafından konunun kötüye kullanıma açık olduğu ve bununla ilgili suiistimaller yapıldığı anlatıldı. Buna karşın geçmiş yıllarda bu şekilde birkaç yaş büyükler arasında oynayarak yükselen oyunculardan örnekler verildi.
  • Burçin Badem ise öncelikle antrenörlerin otokontrollerinin gelişmesinin önemini anlattı. Daha sonra ise birbiriyle olumlu etkileşim olacağını savundu. Yine hakem ilişkilerinin geliştirilmesi ve bir araya gelinerek konuşulması ve oyunculardan hakem de çıkmasının gelecek için önemli olacağını söyledi.
  • Her geçen gün artarak büyüyen veliler ile antrenör/kulüp/seyirci sorunları konuşuldu. Konuyla ilgili olarak Seyfi Kuştimur veliler ile ilgili yabancı bir kaynağı tercüme ettiğini ve bunu TÜBAD ile paylaşmak istediğini söyledi. Konya’dan katılan genç antrenör Tuğçe Yerli ise kendi uyguladığı bir yol olan sezon öncesi velilere dağıttığı el broşürü tarzı bir bilgilendirme kitapçığı yapılabilir dedi. İstanbul’dan toplantıya katılan ve WEB Sayfası komitemizde yer alan Erkan Kaplanoğlu ise veliler ile iletişim ve bilgilendirme için TÜBAD WEB sayfasına bir bölüm açılması gerektiğini söyledi. Antrenör Salih Polat ise lisans çıkarmak için birçok velinin TBF Ofislerini ziyaret ettiği bu aşamada veli bilgilendirmesi yapılabileceğini öneri olarak sundu. Konuyla ilgili son olarak genç arkadaşımız Anıl ise federasyonun kamu spotu tarzında bir klip hazırlaması  maç önü ve devre arasında ekranlardan gösterilmesinin daha etkili olacağını anlattı.

Toplantı sürerken Yönetim Kurulumuzdan BSL toplantısı ve Türkiye Kupası için Ankara’da bulunan Hakan Yavuz ve Ertuğrul Erdoğan’da toplantıya katıldılar. Ertuğrul Erdoğan yaptığı konuşmada öncelikli olarak altyapılarında hangi kategoride nasıl bir basketbol oynamaları ve hangi drilleri yapmaları konusunda bir program başlattıklarını söyledi. Altyapı komitesi başkanı olarak komitesi ve yapılanları anlattıktan sonra sorulan soru üzerine yurt dışında yaşadığı basketbol deneyimlerinden söz etti.  Hakan Yavuz ise özellikle iletişim komitesinin görevlerinden bahsederken her an ulaşılabilir olduğunu dile getirdi. Ayrıca deneyimlerini ve vizyonunu geliştirmek isteyen genç antrenörlere seslenerek kapsının her zaman açık olduğunu ve şehir dışından gelecekler içinde kolaylıklar sağlayabileceğini söyledi.

Daha sonra tekrar soru cevap bölümüne dönüldü ve burada Hakan Midilli ve Cengiz Kuru okul sporları turnuvalarının bir yarı final ve bir de şampiyona olmasının daha az yorucu ve okuldan devamsızlık için önemli olduğu ayrıca kulüp yaş kategori ve kurallarının birbiriyle aynı olması gerektiğini anlattılar. Ayrıca Hakan Midilli Ankara’da kulüplerin birleşerek yüksek olmayan bir katılım payı vererek TÜBAD’ın da manevi desteğini alarak belediyeden tahsis edilecek bir arazi üzerine altyapı maçlarının oynanacağı ve oyuncu yetiştirme odaklı bir veya daha fazla sayıda spor salonu yapılması düşüncesini ifade etti.

Caner Arda Aydın da altyapı milli takım ekiplerinin nasıl ve ne şekilde seçildiğini sordu. Ve farklı örneklerle yaş gruplarından bağımsız ya da başarılı olduğu yaş grubu dışında bir takımda görev alınmasından bahsetti. Ayrıca yine başarılı olan ancak bu kadrolar içine çağrılmayan antrenörler olduğu bu tür seçimlerin herhangi bir motive edici yönü olmadığını anlattı. Aydın Örs konuyla ilgileneceğini ve seçimin ne tür kriterler gözetilerek yapıldığını soracağını söyledi.

Yine birkaç katılımcı lig, Avrupa maçları ve Milli maçların biletleriyle ilgili TÜBAD indirimi olmasını istediklerini belirttiler.

Toplantı karşılıklı samimi bir sohbet havasında geçti ve dileklerin görüşülmesinin ardından Aydın Örs’ün kapanış konuşmasından sonra sona erdi. Kapanış konuşmasında toplantıya katılmasından dolayı Seyfi Kuştimur’a teşekkür etti ve antrenörlerin birbirleriyle daha fazla iletişim içinde olmalarını istedi. Ve bu buluşmaların farklı illerde devam edeceği haberini verdi.